عراق: آمریکا برای حضور نیروهایش با هدف زیر نظر داشتن ایران تقاضای مجوز نکرده

saleh barham  reiese jomhure eragh
برهم صالح، رئیس جمهوری عراق می‌گوید آمریکا برای ماندن نیروهایش در عراق با هدف "زیر نظر داشتن ایران" از بغداد تقاضای مجوز نکرده است.

به گزارش بی بی سی، روز یکشنبه سوم فوریه (۱۴ بهمن) دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای گفته بود که قصد دارد نیروهای آمریکایی‌ها را در عراق نگه دارد تا مراقب ایران باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز صالح روز دوشنبه در واکنش به این اظهارت گفت که نیروهای آمریکایی طبق توافقنامه‌ای بین دو کشور و با ماموریت مشخص مقابله با تروریسم در عراق حضور دارند.

او تاکید کرد که آمریکا باید به این توافق پایبند باشد.

دونالد ترامپ در مصاحبه خود با شبکه خبری سی‌بی‌اس آمریکا گفته بود که قصد دارد پایگاهی را که آمریکا "با صرف هزینه‌ای هنگفت" در عراق به دست آورده حفظ کند. او یکی از دلایل چنین تصمیمی را زیر نظر ایران عنوان کرده بود.

ترامپ در آن مصاحبه گفت که آمریکا با این کار قصد حمله به ایران را ندارد و افزود که می‌خواهد مراقب این کشور باشد.

روز دوشنبه برهم صالح، رئیس جمهور عراق خطاب به آمریکا گفت: "بار عراق را با مشکلات خودتان بیش از این سنگین نکنید."

او آمریکا را قدرتی بزرگ خواند اما گفت "اولویت‌های سیاسی خود را در اینجا دنبال نکنید. ما اینجا زندگی می‌کنیم.

عراق از یک سو متحد منطقه‌ای ایران است و روابط سیاسی و اقتصادی نزدیکی با جمهوری اسلامی دارد و از سوی دیگر با آمریکا روبرو است که ایران را تحریم کرده و از متحدانش انتظار دارد به این تحریم‌ها پایبند باشند.

آمریکا ایران را به دخالت در امور داخلی عراق متهم می‌کند و نگران تاثیرگذاری ایران بر تحولات سیاسی در بغداد است. ایران هم آمریکا را متهم می‌کند که با جنگ در عراق و دخالت مختلف خاور میانه ثبات منطقه را به هم زده است.