مجموعه چند خبر حقوق بشری امروز

 zendan shekanjeh
 «قطع تماس تلفنی و ملاقات» سپیده قلیان

کانال مستقل کارگران نیشکر هفت‌تپه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سپیده قُلیان، فعال مدنی، اعلام کرد که او از مدتی پیش ملاقات و تماس تلفنی نداشته است.

براساس این گزارش، با گذشت سه هفته از بازداشت دوباره این فعال مدنی، همچنان وضعیت او «نامعلوم» است و «جواب‌های مشکوک و ناواضح مقامات قضایی نگرانی شدید» در مورد سرنوشت او ایجاد کرده است.

این کانال تلگرامی همچنین خبر داد که لحن صدای سپیده قُلیان در تماس‌های تلفنی قبلی «حاکی از اوضاع بسیار وخیم او بوده است به نحوی که اعضای خانواده از شنیدن صدای سپیده دچار اضطراب و وحشت شده‌اند».
+++

 پرونده نسرین ستوده به شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر ارجاع شد

پرونده نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال مدنی که در دادگاه بدوی به پنج سال حبس محکوم شده برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه 36 دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر ارجاع شد.

محمود بهزادی راد، وکیل مدافع نسرین:

دادگاه مجددا حکم پنج سال حبس موکلم را به اتهام اجتماعی و تبانی علیه امنیت کشور تایید کرده است

 پس از تایید این حکم در شعبه بدوی نسبت به آن اعتراض کردیم که پرونده موکلم برای رسیدگی به اعتراض وی به شعبه 36 دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع شد.

پرونده دوم وی نیز شامل شکایت های متعدد از ناحیه مدعی العموم است که در این ارتباط چند وقت پیش شعبه 28 دادگاه انقلاب زمان رسیدگی تعیین کرد اما جلسه دادگاه برگزار نشد و به زمان دیگری موکل شد و هنوز تاریخ دقیق رسیدگی مشخص نشده است.
 +++
نسرین ستوده وکیل دادگستری است 23 خرداد امسال با حکم جلب، بازداشت شد.

وی شهریور سال 89 نیز بازداشت و به 11 سال حبس، 20 سال محرومیت از وکالت و 20 سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به 6 سال حبس و 10 سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

ستوده در نهایت پس از سپری کردن سه سال حبس در سال 92 آزاد شد.

وی 23 خرداد امسال به خاطر صدور حکم غیابی 5 سال حبس مجدداً بازداشت شد و هم اکنون در زندان به سر می برد./ ایرنا
 
 پوریا سپهوند، فعال محیط زیست در تهران بازداشت شد
+++

به گزارش آفتاب نیوز، روز شنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، پوریا سپهوند، فعال محیط زیست و کارشناس موسسه حیات وحش میراث پارسیان توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

از دلایل بازداشت و محل نگهداری این فعال محیط زیست تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.

بازداشت این فعال محیط زیستی در حالی صورت می گیرد که طی همان روز دومین جلسه محاکمه هشت تن از فعالان محیط زیستی بازداشتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

علاوه بر این افراد، کاووس سیدامامی و تعداد دیگری از همکاران وی در «مؤسسه حیات ‌وحش میراث پارسیان» در ماه‌های پایانی سال گذشته به اتهام مرتبط بودن با یک پرونده جاسوسی بازداشت شده بودند. دو هفته بعد از بازداشت به خانواده کاووس سیدامامی اطلاع داده شد که او در زندان جان باخته است.

طی ماه گذشته نیز شماری از فعالان محیط زیست در استان کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده اند. از دلایل بازداشت و سرنوشت این افراد پس از بازداشت اطلاعی در دست نیست.
+++
 در خواست مرخصی استعلاجی برای نرگس محمدی

محمود بهزادی راد، وکیل مدافع نرگس محمدی، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین از درخواست مرخصی استعلاجی برای موکلش خبر داد. این درخواست به دادیار ناظر زندان داده شده و او نیز باید به دادستان ارائه کند تا در صورت موافقت، نرگس محمدی به مرخصی استعلاجی اعزام شود. وی همچنین با اشاره به جلوگیری از اعزام موکلش به بیمارستان طی هفته گذشته اعلام کرد که یک بار دیگر برای وی نوبت معاینه گرفته‌ایم. از طرفی با اینکه درخواست داده شده که پرونده پزشکی به کمیسیون عالی پزشکی قانونی ارسال شود،اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

به گزارش  ایرنا، امروز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، محمود بهزادی راد، وکیل مدافع نرگس محمدی با اعلام خبر درخواست مرخصی استعلاجی برای موکلش گفت: با توجه به اینکه موکلم به عمل جراحی نیاز دارد از دادستانی درخواست مرخصی استعلاجی کردیم.

این وکیل دادگستری افزود: درخواست مرخصی استعلاجی موکلم، تحویل دادیار ناظر زندان شده است و دادیار نیز به دادستان ارائه می کند تا در صورت موافقت، موکلم برای پیگیری های درمانی به مرخصی بیاید.

بهزادی راد توضیح داد: با توجه به اینکه در مرتبه قبلی به رغم دریافت وقت پزشک، موکلم به بیمارستان ایرانمهر اعزام نشد، مجدد برای تاریخ های ۲۳، ۲۴ و ۲۷ بهمن وقت معاینه گرفتیم و به زندان ارائه کردیم

وکیل مدافع نرگس محمدی ابراز امیدواری کرد این بار موکلش برای معاینه توسط پزشکان متخصص به بیمارستان اعزام شود.

بهزادی راد در پاسخ به این سوال که آیا پرونده نرگس محمدی به کمیسیون عالی پزشکی قانونی ارسال شده است یا خیر گفت: به رغم اینکه درخواست ارسال پرونده به کمیسیون عالی پزشکی قانونی را کردیم اما هنوز پرونده ارسال نشده است.

+++
«۵۰ هزار زندانی» مشمول «آزادی یا کاهش میزان زندان» خواهند شد

رئیس دستگاه قضایی جمهوری اسلامی می‌گوید که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بهمن ۵۷، ۵۰ هزار زندانی با موافقت رهبر جمهوری اسلامی عفو می‌شوند.

خبرگزاری فارس این موضوع را به نقل از اظهارات آخوند صادق لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی کشور گزارش کرده و از قول او اضافه کرده که «تعداد زیادی از این افراد از زندان آزاد می‌شوند و تعداد دیگری هم مشمول عفو و کاهش میزان زندان خواهند شد».

هنوز جزئیات دیگری از مشمولان این عفو گروهی اعلام نشده است.

اين آخوندک پیشتر با اشاره به تصمیم اعلام «عفوی گسترده» در سالگرد پیروزی انقلاب گفته بود که «استثناهایی که در عفوهای دیگر وجود دارد برای این عفو جدید نیز مطرح می‌شود اما تلاش ما این است که با انجام بررسی های دقیق، تعداد بیشتری مشمول شرایط شوند.»

در سال‌های گذشته در اعیاد مذهبی و مناسبت‌ها شماری از زندانیان مشمول عفو قرار می‌گرفتند. با این حال این عفو‌ها کمتر زندانیان سیاسی و «امنیتی» را در برمی‌گرفت.

بر اساس گفته مقام‌های قضایی در سال ۹۵ و ۹۶، هم‌اکنون بیش از ۲۰۰ هزار زندانی در زندان‌های کشور به سر می‌برند که این میزان سه برابر ظرفیت زندان‌های ایران است.
+++
 احضار ابوالفضل قدیانی به دادگاه

امتداد:  ابوالفضل قدیانی مبارز پیش از انقلاب و عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی برای چندمین بار به دادگاه احضار شد اما وی اعلام کرده در دادگاه حاضر نمی‌شود.

قدیانی ۴ سال در زندان‌های ساواک در دوران شاهی شکنجه و زندانی شده بود و  به دلیل شدت شکنجه‌ها دچار لرزش دست و صورت شده است. وی پس از انتخابات خرداد ۸۸ نیز بازداشت شد.

قدیانی به دلیل نگارش نامه‌های اعتراضی از داخل زندانهای جمهوری اسلامی  چندبار به دادگاه  فراخوانده شد  که از حضور در جلسات دادگاه خود داری کرد.

وی نهایتا به زندان قزل حصار تبعید شد که به دلیل بیماری توقف حکم گرفت.
+++
 فعال محیط زیستی بازداشت شده: در زندان به من آمپول زدند

خواهر سام رجبی از فعالان بازداشت شده محیط زیست در صفحه توییتر خود از دومین جلسه دادگاه نیلوفر بیانی، دیگر فعالان محیط زیست بازداشتی نوشته است.

براساس این توییت خانم بیانی برای بار دوم در جلسه دادگاه نسبت به رفتارهای انجام شده با خودش در زندان اعتراض کرده است.

    از جون بچه های محیط زیست چی می خواهند. چرا کسی صدای ما رو نمی شنوه؟
    خبر رسید:
    نیلوفر بیانی امروز هم در دادگاه اعتراض کرده. رو به دیگران کرده و گفته اگر شما رو هم مثل من به آمپول زدن تهدید می‌کردند، اعتراف می‌کردید!
    چرا سکوت می کنیم؟ کمکشون کنیم
+++
 اعتراف فعالان محیط زیستی به جاسوسی تحت فشار و تهدید و شکنجه

گزارشها حاکی است که نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست بازداشت شده در دو جلسه دادگاه اعلام کرده که بارها توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تهدید شده است.

به گزارش کلمه، گفته می شود او در دادگاه رو به دیگران کرده و گفته “اگر شما رو هم مثل من به آمپول زدن تهدید می‌کردند، اعتراف می‌کردید!”

در همین رابطه کتی رجبی خواهر سام رجبی فعال محیط زیستی بازداشت شده نوشت: “یکی طاقت میاره یکی مثل من شاید با اولین سیلی به آنچه آنها می خواهند بشنوند، اعتراف کنه. همه سکوت کردند که بدتر از اینی که هست، نشه! الان بچه ها فریاد می کشند، یکی بلند یکی ساکت اما به کمک ما محتاج هستند و در جایی ما مدیون زحماتشون هستیم.”

سام رجبی به همراه هفت فعال محیط زیستی یک سال است که در بازداشت اطلاعات سپاه به سر می برند.

این فعالان محیط زیستی پس از گذشت یک سال بالاخره طی هفته‌ی گذشه دوبار در دادگاه حاضر شدند. آنان مجبور شدند تا برخلاف قانون وکلایی که دادگاه برای آنان مشخص کرده را همراه خود داشته باشند و دادگاه به ریاست قاضی صلواتی وکلای انتخابی آنان را قبول نکرد.

سال گذشته گفته شد که کاووس سید امامی یکی دیگر از فعالان محیط زیستی نیز در بند دو الف سپاه خودکشی کرده است اما علت مرگ وی هنوز مشکوک است.

همچنین گفته می شود که تا ماه ها پس از مرگ کاووس سید امامی، خبر فوت او از دیگر زندانیان محیط زیستی پنهان مانده بود تا بتوانند از این طریق آنان را وادار به اعتراف علیه خود کنند.

درحالی اخبار مختلف در خصوص شکنجه و تحت فشار قرار دادن فعالان محیط زیستی طی این یک سال به گوش می رسد که ماه گذشته اسماعیل بخشی کارگر زندانی واحد صنعتی هفت تپه پس از آزادی از زندان خبر از ضرب و شتم و شکنجه‌ی خود داد.

چند روز پس از آنکه این کارگر زندانی خبر از شکنجه‌ی خود داد، صدا و سیما اقدام به پخش فیلم اعترافات او و دیگر فعالان مدنی در خصوص فعالیت های کارگری کرد و یک شب بعد نیز بخشی دوباره بازداشت شد. پخش این اعترافات اجباری پیش از پیش سندی دال بر وجود شکنجه در زندان ها شد.