پنتاگون: داعش در عراق سریعتر از سوریه در حال بازسازی است؛ امکان اوج‌گیری تروریستها ظرف ۶ تا ۱۲ ماه

Bazsazi-Daesh-Aragh

«به گزارش خبرنگار «پارسینه» به نقل از «ان بی سی نیوز»، گزارش وزارت دفاع آمریکا درباره تهدیدات امنیتی خاورمیانه می‌گوید گروه داعش در عراق سریع‌تر از سوریه در حال بازسازی خود است.این گزارش هشدار می‌دهد که داعش می‌تواند در فقدان حضور پایدار نیرو‌های نظامی، ظرف شش تا ۱۲ ماه یک سرزمینی را در اختیار بگیرد.»
 
در گزارش پنتاگون گفته شده در صورتی که دولت مرکزی و دستگاه‌های محلی عراق به خواسته‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهل سنت به شکلی مناسب پاسخ ندهند، داعش این فرصت را خواهد داشت تا دوباره شورش کرده و مناطقی را در اختیار بگیرد.
 
پنتاگون اضافه می‌کند: «در حال حاضر داعش در عراق بسیار سریع‌تر از سوریه کارکرد‌ها و توانایی‌های کلیدی خود را احیا کرده است، اما فقدان فشار پایدار موجب می‌شود داعش ظرف مدت شش تا ۱۲ ماه خود را در سوریه بازیابی کرده و مناطق محدودی را در اختیار بگیرد».
 
این گزارش فصلی که ۱ اکتبر تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ را پوشش می‌دهد. دونالد ترامپ در تاریخ ۱۹ دسامبر اعلام کرده بود که داعش شکست خورده و نیرو‌های آمریکایی سوریه را ترک خواهند کرد.
 
بر اساس گزارش پنتاگون، داعش قدرت خود در مناطق روستایی عراق را حفظ کرده، اما در سوریه به یک گروه شورشی غیرمتمرکز تبدیل شده است.
 
پنتاگون می گوید: «بر اساس گزارش های رسانه ای، از دست دادن سرزمین های داعش (در سوریه) فشار به رهبرانش را افزایش داده که جای کمتری برای پنهان شدن دارند. در نتیجه اعضای برجسته تر داعش در ماه های اخیر اسیر یا کشته شده اند، هرچند ارشدترین اعضای این گروه هنوز گرفتار مرگ یا اسارت نشده اند.»