فلرهای پتروشیمی مارون نفس مردم شهرستان بندرماهشهر را بریده است

Aloodegi-Mahshahr

«رئیس اداره محیط زیست شهرستان بندرماهشهر گفت: فلر پتروشیمی مارون به دلیل مشکل فنی شنبه ۱۳ بهمن‌ماه دچار بدسوزی و ایجاد آلایندگی در آسمان بندرماهشهر شده است.»
 
به گزارش تسنیم از بندرماهشهر، آلایندگی صنایع پتروشیمی یکی از معضلات اصلی وجود پتروشیمی‌ها در کنار مناطق مسکونی بوده که علاوه بر تیره و تار کردن آسمان؛ بیماریهای گوناگونی برای مردم آن شهرستان ایجاد می‌کند. 
منطقه ویژه پتروشیمی شهرستان بندرماهشهر با بیش از 23 پتروشیمی یکی از مناطق بزرگ صنعتی کشور به حساب آمده که آب و هوای مردم بندرماهشهر را آلوده کرده است.
 
در طول سالهای گذشته گاه و بی‌گاه فلرهای پتروشیمی‌های این منطقه با ایجاد ابرهای سیاه در آسمان آبی بندرماهشهر هوای این شهرستان را آلوده کرده است؛ پتروشیمی مارون یکی از پتروشیمی‌هایی بوده که فلرهای آن با ایجاد آلایندگی و ابرهای سیاه بارها سوژه عکاسان شده  است.
 
ایرج سلیمانی رئیس اداره محیط زیست شهرستان بندرماهشهر در این باره اظهار داشت: متاسفانه شنبه شب 13 بهمن‌ماه به دلیل مشکلی که در کمپرسور یکی از فلرهای پتروشیمی مارون به وجود آمده این کمپرسور خاموش شده و تا زمانی که این کمپرسور وارد مدار شد فلر دچار بدسوزی و  آلایندگی در هوا ایجاد  کرده بود.
 
وی افزود: پس از این موضوع اداره محیط زیست شهرستان بندرماهشهر نسبت به صدور اخطاریه اقدام کرده و از پتروشیمی مارون خواست که دلیل این حادثه را اعلام کند اما تا کنون علت این بدسوزی و ایجاد آلایندگی اعلام نشده است.
 
رئیس اداره محیط زیست شهرستان بندرماهشهر بیان کرد: متاسفانه از ابتدای سال تا کنون شاهد بدسوزی فلرهای پتروشیمی مارون هستیم که این بدسوزی‌ها سبب ایجاد ابر سیاه و آلودگی هوا شده است.
 
وی با اشاره به سند سبز بعضی از پتروشیمی‌های منطقه ویژه پتروشیمی شهرستان بندرماهشهر گفت: طبق لیست اعلامی صنایع آلاینده که تا پایان سال 96 تهیه شده، پتروشیمی مارون سند سبز نداشته و تنها 6 پتروشیمی از 23 پتروشیمی منطقه ویژه پتروشیمی شهرستان بندرماهشهر این سند را تهیه کرده‌اند.
 
به گزارش تسنیم، پتروشیمی‌هایی که اقدام به سند سبز از سازمان محیط زیست کنند از پرداخت عوارض آلایندگی به شهرداری‌های آن شهرستان معاف هستند اما به نظر می‌رسد تنها سهم مردم بندرماهشهر از پتروشیمی‌های منطقه آلودگی آب و هوای آنها بوده است.