دونالد ترامپ در نطق سالانه خود در کنگره به حکومت ایران حمله کرد

congres trumpe speechبی بی سی: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در نطق سالانه خود حکومت ایران را یک "دیکتاتوری فاسد" و بزرگ ترین حامی تروریسم در دنیا توصیف کرده است.

آقای ترامپ گفت برای اطمینان از آن که این "دیکتاتوری فاسد" هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا نکند آمریکا را از "توافق هسته ای فاجعه آمیز" خارج و در پاییز گذشته "شدیدترین تحریم ها" را علیه ایران وضع کرده است.

ایران اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای رد می کند؛ سایر قدرت های بزرگ طرف توافق هسته ای به آن پایبند بوده اند.

دونالد ترامپ همچنین گفت: "ما از حکومتی که شعار مرگ بر آمریکا می دهد و به نسل کشی یهودیان تهدید می کند چشم بر نخواهیم داشت."

محمد جواد ظریف در اولین واکنش ایران در توییتی گفته است "خصومت آمریکا، این کشور را به سمت حمایت از دیکتاتورها، آدم‌کش‌ها و افراطیونی هدایت کرده است که تنها ویرانی برای منطقه ما به بار آورده‌اند."

نطق رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه (۵ فوریه) ساعت نه شب به وقت واشنگتن، در ساختمان اصلی کنگره در مرکز این شهر آغاز شد. اعضای کابینه آقای ترامپ در کنار قضات دیوان عالی فدرال و مقام های نظامی ارشد نیز به طور سنتی در این مراسم شرکت کردند.

آقای ترامپ همچنین اعلام کرد که دومین دیدار او با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، طی روزهای ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام برگزار خواهد شد. دیدار اول این دو رهبر سال گذشته در سنگاپور برگزار شد.

دونالد ترامپ بر کاهش حضور نظامی آمریکا در افغانستان و سوریه تاکید کرد و گفت: "کشورهای بزرگ جنگ های بدون پایان نمی کنند."

آقای ترامپ با اشاره به مذاکرات آمریکا با گروه طالبان گفت: "وقتی ما در این مذاکرات پیشرفت داشته باشیم قادر خواهیم بود که حضور نیروهای خود را کاهش بدهیم و بر مبارزه با تروریسم تمرکز کنیم."

دونالد ترامپ گفت نمی داند که روند مذاکرات به نتیجه خواهد رسید اما به نظر وی که پس از دو دهه جنگ زمان آن فرا رسیده که حداقل برای صلح تلاشی بشود.

دونالد ترامپ که خواهان کناره گیری نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و انتقال قدرت به رهبر مخالفان خوان گوایدو شده، گفت که آمریکا در کنار مردم ونزوئلا ایستاده است.

قرار بود نطق سالانه آقای ترامپ یک هفته پیش در روز ۲۹ ماه ژانویه ایراد شود اما به علت اختلافات او با دموکرات ها بر سر ساخت دیوار مرزی مکزیک و تعطیلی ۳۵ روزه بخشی از دولت توسط نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، این نطق به بعد از باز شدن دولت موکول شد.

بخش اعظم این نطق به مسائل داخلی و آنچه آقای ترامپ دستاوردهای خود در این عرصه می داند اختصاص یافت. او گفت که در ظرف دو سال گذشته اقتصاد آمریکا رشد سریعی داشته به طوری که دنیا به اقتصاد آمریکا غبطه می خورد؛ "ارتش ما قدرتمندترین ارتش در جهان است و آمریکا هر روز پیروز می شود."

دونالد ترامپ در عین حال هشدار داد که تحقیقات دموکرات های مجلس نمایندگان درباره مسائل مالی و عملکرد دولت وی می تواند اقتصاد آمریکا را به خطر بیندازد.

آقای ترامپ در نطق خود بر اهمیت همکاری های فراجناحی بین دو حزب دموکرات و جمهوریخواه تاکید کرد. این در حالیست که آقای ترامپ اخیرا در یک مصاحبه با شبکه سی بی اس گفته بود که نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، برای کشور خوب نیست و به آمریکا "به شدت ضربه می زند."

دونالد ترامپ گفت که برنامه اش برای کشور یک برنامه جمهموریخواه یا دموکرات نیست بلکه "این برنامه مردم آمریکاست." او یک بار دیگر مهاجرت غیرقانونی را یک بحران ملی جدی توصیف کرد و وعده داد که دیوار مورد نظر خود را در مرز مکزیک بسازد.

او گفت: "وظیفه اخلاقی ماست که یک نظام مهاجرتی تاسیس کنیم که از جان و شغل شهروندان این کشور محافظت می کند."

دموکرات ها استیسی آبرامز، کاندیدای این حزب برای فرمانداری ایالت جورجیا در انتخابات گذشته را برای پاسخ به نطق آقای ترامپ برگزیدند. خانم آبرامز گفت: "گروکشی زندگی افراد در نمایش سیاسی ننگین بود."

او افزود: "تعطیلی دولت یک بازی سیاسی مهندسی شده به وسیله رییس جمهوری ایالات متحده بود، اقدامی که همه اصول انصاف را زیر پا گذاشت و از مردم و ارزش هایمان فاصله گرفت."

استیسی آبرامز گفت که در جورجیا و دیگر نقاط کشور، مردم تلاش می کنند تا طبقه متوسطی داشته باشیم که درآمدش مترادف با امنیت اقتصادی باشد. او افزود: "اما به جای این، رهبری جمهوری خواهان که به زندگی واقعی مردم بی توجه است یا اصلا آن را درک نمی کند، امید خانواده ها را ناامید کرده است."

به گفته وی: "این نبرد ما برای دفاع از دموکراسی ماست، دموکراسی که در آن صدای همه شهروندان واجد شرایط درباره دیدگاهشان برای کشور شنیده می شود."