سردار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه: اختیار برنامه موشکی با دولت نیست

 hajizadeh amir ali دویچه وله: سردار حاجی‌زاده اعلام کرده که بسیاری از کشورهای منطقه واردکننده تسلیحات هستند در حالی که سپاه صادرات سلاح هم دارد. او می‌گوید دولت تنها می‌تواند در امر تبلیغ آزمایش‌های موشکی دخالت کند نه انجام تست‌ها.

فرمانده هوافضای سپاه توانمندی موشکی را دلیل اصلی دعوت ایران به مذاکره با غرب می‌داند. امیرعلی حاجی‌زاده در دانشگاه آزاد مشهد گفت: «امروز به حدی از توانمندی رسیده‌ایم که مطلقا خبری از تهدید نظامی نیست. امروز قدرت ما با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست و این توانمندی به صورت تصاعدی در حال افزایش است.»

حاجی‌زاده ادامه داده که روند آزمایش‌های موشکی از جمله موشک‌های دوربرد متوقف نشده است. او در یک صف‌آرایی آشکار گفته که دولت هیچ اختیاری در این زمینه ندارد: «تنها می‌تواند بخواهد که تبلیغ داشته باشیم یا نداشته باشیم.»

خبرگزاری فارس از قول این فرمانده سپاه نوشت: «انجام تست‌های موشکی در حوزه دولت نیست و جیغ بنفش غرب نیز به خاطر توسعه موشکی است.»

در جلسه دانشگاه آزاد مشهد از حاجی‌زاده سوال شده که جمهوری اسلامی در برابر آمریکا با هزاران کلاهک هسته‌ای چه عامل بازدارنده‌ای دارد. حاجی‌زاده جواب داده که استفاده از سلاح هسته‌ای به دلیل خطوط قرمز فراموان میسر نیست اما ایران در جنگ متعارف توانسته بازدارندگی ایجاد کند: «توان موشکی ایران یک قدرت بازدارندگی ایجاد کرده و در این باره به هیچ‌وجه و با هیچ کس مذاکره نخواهد شد... آنها توانایی‌ ما را می‌شناسند. ما به این بازدارندگی رسیده‌ایم و این پیشرفت باید ادامه داشته باشد تا بازدارندگی ما حفظ شود.»

او در جواب سوالی مبنی بر مذاکره موشکی دولت روحانی با فرانسه گفته است: «صحبت‌هایی در جریان بوده اما کلید موشکی دست دولت نیست... ما موشک‌ها و میراژهایی که فرانسوی‌ها به صدام دادند فراموش نکرده‌ایم. ما مواد شیمیایی که اروپایی‌ها به صدام دادند و در هر دم و بازدم رزمنده‌ها مرور می‌شود فراموش نکرده‌ایم، حال به فرانسه و اروپا اعتماد کنیم؟»

خبرگزاری فارس می‌نویسد جواب حاجی‌زاده که دولت را در حوزه موشکی دخیل ندانست، با تشویق فراوان دانشجویان روبرو شد. این در حالی است که ابراز نگرانی کشورهای اروپایی از رونمایی موشک دوربرد "هویزه" را وزارت خارجه پاسخ داد. سخنگوی این وزارتخانه برنامه موشکی ایران را "دفاعی و بازدارنده" خواند و در واکنش به درخواست اتحادیه اروپا برای خاتمه دادن به فعالیت‌های موشکی ایران گفت با هیچ کشوری درباره برنامه دفاعی مذاکره نمی‌شود.

در روزهای اخیر، رونمایی از موشک "هویزه" با برد ۲۰۰۰ کیلومتر و پرتاب ناموفق ماهواره، باعث نگرانی غرب شده است. هم‌زمان و به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی، مقامات سپاهی و نظامی توان موشکی و قدرت بازدارندگی ایران را برجسته کرده‌اند.

سردار عباس سدهی، رئیس دفتر ارتباطات ستاد نیروهای مسلح نیز گفته که تولید انواع تجهیزات نظامی و داشتن بیش از ۴۰ نوع موشک میان برد و دوربرد، اقتدار و بازدارندگی ایران را نشان می‌دهد. سدهی ایران را قدرت اول موشکی منطقه خوانده است.

فرمانده هوافضای سپاه در مشهد گفته است که هدف کشورهای غربی از دعوت ایران به مذاکره، انصراف از توسعه توانمندی موشکی است. هم‌زمان با او، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز خطاب به سفیران و وابستگان نظامی کشورهای خارجی تاکید کرده که جمهوری اسلامی برای معامله درباره توان دفاعی، موشکی و منافع منطقه‌ای خودش "مرعوب تهدیدات" نمی‌شود.

در همین زمینه، عدنان طباطبایی، مدرس دانشگاه دوسلدورف و موسس "مرکز مطالعاتی کارپو"، به بخش آلمانی دویچه‌وله گفته است: «دیپلمات‌های ایرانی احتمالأ ترجیح می‌دادند که آزمایش این موشک زمان دیگری انجام شود، چون هنوز با اروپایی‌ها برای توسعه بیشتر "ابزار حمایت از مبادلات تجاری"  مشغول گفت‌وگو هستند.»