گزارشگر ویژه حقوق‌ بشر سازمان ملل: قتل جمال خاشقجی توسط مقامات عربستان سعودی برنامه‌ ریزی و انجام شده است

khashoggi-Changuiz-1 خبرگزاری آناتولی: اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد اظهار داشت: شواهد و قرائن موجود نشان می‌ دهد که قتل جمال خاشقجی، توسط مقامات عربستان سعودی برنامه‌ ریزی و انجام شده است.
 
وی در ادامه همچنین تصریح کرد: 
 
"ریاض با جدیت مانع انجام تحقیقات مؤثر، شفاف و مستقل توسط ترکیه درباره پرونده قتل خاشقجی شد. قتل وی نقض قوانین و عرف بین‌ المللی است. از ترکیه بابت میزبانی از وی هنگام تحقیقات درباره پرونده قتل خاشقجی تقدیر می‌ کنم".
 
گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌‌پست، در اکتبر 2018 جهت انجام کار اداری وارد کنسولگری کشورش در استانبول شد و در آنجا به قتل رسید. 
 
پس از گذشت یکصد و جند روز چگونگی انجام جنایت و زمان و مکان آن مشخص شده، اما هنوز از جنازه وی خبری نیست. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بارها تاکید کرد که عربستان سعودی باید پاسخگوی جنایت خاشقجی باشد. 
 
***
 
خاشقجی با دستور مستقیم ولیعهد عربستان به قتل رسید
 
 دویچه وله فارسی: در آمریکا مدارک محرمانه تازه این گمان را تقویت می‌‌کنند که ولیعهد عربستان، دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است. یک گزارشگر برجسته سازمان ملل نیز تصریح کرده که قتل خاشقجی توسط دربار عربستان طراحی و اجرا شده است.
 
روزنامه "نیویورک تایمز" روز پنجشنبه (هفتم فوریه) گزارش داد که یک سال پیش از قتل خاشقجی ولیعهد بانفوذ عربستان به یکی از نزدیکان خود گفته بود که "با یک گلوله" به حساب خاشقجی خواهد رسید. روشن نیست که او چه نقشه مشخصی را بیان کرده است.
 
منبع اطلاعات روزنامه آمریکایی گفت‌وگویی است که در سپتامبر ۲۰۱۷ میان ولیعهد و یکی از زیردستانش صورت گرفته و منابع اطلاعاتی آمریکا آن را شنود و ضبط کرده‌اند.
 
طبق گفتگویی که به روی کاغذ نیز آمده، در زمانی که خاشقجی در ایالات متحده اقامت داشته است، بن سلمان به یکی از زیردستان خود می‌گوید که خاشقجی باید با نیرنگ یا به زور به عربستان برگردانده شود و اگر این کار صورت نگیرد او "با یک گلوله" کار او را خواهد ساخت.
 
حدود ۱۳ ماه پس از این گفت‌وگو خاشقجی در سفارت پادشاهی عربستان در استانبول به قتل رسید. طبق گزارش مقام‌های امنیتی ترکیه برای قتل روزنامه‌ نگار منتقد گروهی ۱۵ نفره از مأموران امنیتی عربستان به ترکیه سفر کرده بودند.
 
گزارش "نیویورک تایمز" درست در پایان مهلت کنگره آمریکا به دولت ترامپ منتشر شده است. در اکتبر ۲۰۱۸ کمیته روابط خارجی مجلس سنا ۱۲۰ روز به دولت ترامپ مهلت داده بود تا به طور رسمی مسئولان اصلی قتل خاشقجی را معرفی و محکوم کند. این مهلت روز جمعه (هشتم فوریه) به سر رسید.
 
دولت آمریکا در نوامبر گذشته ۱۷ مقام کنونی یا سابق حکومت سعودی را مشمول تحریماتی قرار داد.
 
مجلس سنای آمریکا در ماه دسامبر طی بیانیه‌ای به شکل رسمی محمد بن سلمان را "مسئول اصلی قتل" خاشقجی دانست. این درحالی‌ست که دولت آمریکا هنوز ولیعهد عربستان را برای قتل خاشقجی مسئول ندانسته است.
 
هم در آمریکا و هم در کشورهای دیگر بسیاری از تحلیلگران و رسانه‌های جمعی اعتقاد دارند که دونالد ترامپ می‌کوشد، نقش ولیعهد عربستان را در قتل فجیع خاشقجی کمرنگ جلوه دهد.
 
دربار سعودی؛ متهم اصلی:
 
اگنس کالامار نمایندگان حکومت عربستان سعودی را به طراحی و اجرای قتل جمال خاشقجی متهم کرد.
 
گزارشگر ویژه سازمان ملل برای بررسی کشته شدن جمال خاشقجی در سفارت عربستان در استانبول، گفت اسنادی در دست دارد که ثابت می‌کنند "خاشقجی قربانی یک اقدام خشن و عمدی" شده که "توسط نمایندگان حکومت عربستان طراحی و اجرا شده است".
 
خانم کالامار این اظهارات را روز پنجشنبه (هفتم فوریه) پس از مسافرت به ترکیه بیان کرد. او گفت که این قتل به "هشیاری جدی جامعه بین‌المللی و سازمان ملل متحد" نیازمند است.
 
آگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل، پایان ماه ژانویه برای دیدار با مقامات مسئول ترکیه به این کشور سفر کرد و از جمله با مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه این کشور گفت‌وگو کرد.
 
خانم کالامار رفتار مأموران دیپلماتیک عربستان سعودی را که به گفته او از "مصونیت حقوقی" برای ارتکاب جنایت سوءاستفاده می‌کنند، محکوم کرد.
 
مقام‌های عربستان همواره تلاش کرده‌اند قتل خاشقجی را به عوامل "سرخود" نسبت دهند که بدون اطلاع و خواست سران عربستان به قتل این روزنامه‌نگار منتقد دست زدند.
 
دولت ترکیه که برای بررسی قتل خاشقجی عزمی استوار نشان داده، تصریح می‌کند که تردیدی ندارد که شخص محمد بن سلمان، ولیعهد بانفوذ عربستان، دستور قتل خاشقجی را صدر کرده است.