هشدار در مورد بحران‌های چندگانه زیست‌محیطی در جهان

Mohite Zist

«یک گزارش تازه حاکی از آن است که اثرات فعالیت‌های انسان‌ها بر محیط زیست و آب و هوا به مرحله‌ای بحرانی رسیده و جوامع انسانی و اقتصاد جهانی را در معرض خطر بی‌ثباتی قرار داده است.»
 
در این گزارش که از سوی یک نهاد تحقیقاتی در بریتانیا تهیه شده، آمده است که سیاستمداران و قانونگذاران قادر به درک اهمیت و شدت بحران محیط زیست نبوده‌اند.
 
بی بی سی فارسی: بر اساس این گزارش، تغییرات آب و هوایی، از بین رفتن گسترده گونه‌های جانوری و گیاهی، فرسایش خاک، قطع درختان جنگل‌ها و اسیدی شدن اقیانوس‌ها، همگی بر بی‌ثباتی جوامع و اقتصاد جهانی تاثیر دارند.
 
تهیه‌کنندگان این گزارش هشدار داده‌اند که این روندها شتاب گرفته و فرصت جلوگیری از یک فاجعه، به سرعت در حال از دست رفتن است.
 
آنها می‌گویند سیاستمداران باید ابعاد مسئله و پیامدهای آن برای جوامع انسانی را درک کنند.
 
این محققان، سیاستمداران را تشویق کرده‌اند که در درک سیاسی خود از سه موضوع زیر تغییر اساسی بدهند: ابعاد و شتاب از بین رفتن محیط زیست، پیامدهای آن برای جوامع، و نیاز به تغییر برای بهبود اوضاع.
 
آنها می‌گویند از سال ۲۰۰۵، تعداد سیل‌های جهان پانزده برابر شده، سرد و گرم شدن شدید و تا منتهی درجه هوا بیست برابر شده، و آتش‌سوزی‌های جنگلی هفت برابر شده.
 
این محققان هشدار داده‌اند که فرسایش خاک ده تا چهل برابر سریع‌تر از ذخیره‌سازی طبیعی آن صورت می‌گیرد و از اواسط قرن بیستم، سی درصد زمین‌های کشاورزی به دلیل فرسایش، بی‌حاصل شده‌اند.