کنفرانس ورشو، ترکیب شرکت کنندگان و بروز شکاف بین آمریکا و متحدان غربی حول سیاست ایران

conferance varsovieانقلاب اسلامی در هجرت: کنفرانس ورشو که به دعوت وزیر خارجه آمریکا برگزار میشود روز چهارشنبه ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) در حالی شروع بکار می کند که برخی گزارشها از شکاف بین آمریکا و متحدان اروپایی او، نیز بین کشورهایی اروپایی بر چگونگی اتخاذ نوع سیاست درقبال ایران وبرخورد با آن حکایت دارند. مایک پمپئو در کنفرانس مطبوعاتی همراه با همتای لهستانی خود هدف از تشکیل کنفراس ورشو را دستیابی به صلح در خاورمیانه و برطرف کردن سالها مناقشه در آن منطقه عنوان کرد.پیش ازاین اما، مایک پمپئو و جان بولتون  مقابله با سیاست های ایران را از موضوعات اصلی مطرح در گفتگوهای این نشست  و مایک پمپئو تشکیل ناتوی عربی را یکی از اهداف کنفرانس ورشو اعلام کرده بود.

 به گزارش دویچه وله، اخباری که از سوی رسانه‌ها منتشر شده از شرکت ۶۰ کشور در این کنفرانس حکایت می‌کند؛ کنفرانسی که به دعوت مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا برگزار می‌شود. برخی از کشورها و از جمله برخی از کشورهای شرق اروپا با اعزام وزرای امور خارجه خود در این کنفرانس شرکت می‌کنند.

خبرگزاری آلمان ساعاتی پیش از برگزاری این کنفرانس در ورشو، از بروز شکاف بین آمریکا و متحدان غربی خود و همچنین از انشقاق در بین کشورهای اروپایی حول سیاست ایران خبر داده است.

اهمیت کنفرانس ورشو

خبرنگار خبرگزاری آلمان گزارش خود را با این نکته شروع می‌کند که معمولا رسم است اهمیت یک کنفرانس بین‌المللی پس از پایان آن مورد ارزیابی قرار گیرد؛ اهمیتی که خود را در نتایج آن کنفرانس و در بیانیه پایانی نشان می‌دهد. اما در مورد کنفرانس ورشو، موضوع تفاوت می‌کند.

پرسش اصلی این کنفرانس این است: کدام کشورها در این کنفرانس شرکت می‌کنند و در چه سطحی؟ پاسخ همین پرسش می‌تواند از شکافی که بین آمریکا و متحدان غربی‌اش ایجاد شده پرده برگیرد.

کنفرانس ورشو، روز چهارشنبه با ضیافت شام در ورشو آغاز به کار می‌کند. نگاه‌ تحلیلگران و مفسران سیاسی به ترکیب شرکت کنندگان در این کنفرانس است. سایت "رادیو فردا" به نقل از اطلاعات اختصاصی خود از شرکت ۳۰ کشور در سطح وزیران امور خارجه خبر داده است؛ خبری که هنوز از سوی رسانه‌های دیگر تایید نشده است.

ترکیب شرکت کنندگان

خبرگزاری آلمان به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا نوشته است که قرار نیست کشور خاصی در مرکز توجه کنفرانس ورشو باشد. این در حالی است که مهم‌ترین متحدان اروپایی آمریکا باور دیگری درباره اهداف این کنفرانس دارند. به باور آن‌ها محور اصلی دستور کار این کنفرانس ضدیت با جمهوری اسلامی ایران است.

موضوع جلساتی که برای روز پنجشنبه ۲۵ بهمن پیش بینی شده‌اند، دقیقا حکایت از آن دارد که ایران موضوع اصلی این کنفرانس است. خبرنگار خبرگزاری آلمان در توضیح به موضوعات جلسات روز پنجشنبه اشاره می‌کند. موضوعاتی همچون  برنامه موشکی و مقابله  با تروریسم در خاورمیانه. در رویکرد آمریکا به منطقه، انگشت اتهام دولت‌مردان آمریکا در مورد هر دو موضوع متوجه جمهوری اسلامی ایران است.

خبرگزاری آلمان در گزارش خود نوشته است که ترکیب شرکت کنندگان کنفرانس ورشو نشان خواهد داد که کدام کشورها از سیاست‌ها و رویکرد تند آمریکا علیه ایران جانبداری می‌کنند.

اسرائیل از سوی بنیامین نتانیاهو در این کنفرانس نمایندگی می‌شود. گفته می‌شود که شماری از کشورهای شرق اروپا، نظیر مجارستان، لیتوانی و لتونی نیز در سطح وزیر امور خارجه در این کنفرانس شرکت دارند. بسیاری از کشورهای عربی نیز در سطوح ارشد در این کنفرانس حضور خواهند داشت. این در حالی است که روسیه هیچ نماینده‌ای به این کنفرانس نمی‌فرستد.

در حالی که آلمان و فرانسه از اعزام وزیران امور خارجه خود به این کنفرانس  اجتناب ورزیده‌اند، بریتانیا با اعزام جرمی هانت، وزیر  امور خارجه خود در این کنفرانس حضور دارد. احتمال می‌رود که ایتالیا نیز در سطح وزیرامور خارجه در این کنفرانس شرکت کند.

خبرگزاری آلمان کنفرانس ورشو را با تلاش جورج بوش در سال ۲۰۰۳ مقایسه کرده است. در این گزارش آمده است که در آن هنگام نیز جورج بوش برای جنگ علیه عراق سیاست همراه کردن کشورهای شرق اروپا را دنبال می‌کرد. این در حالی است که در آن هنگام نیز، آلمان، فرانسه و روسیه مخالف این جنگ بودند.

خبرنگار این خبرگزاری در ادامه نوشته است که حتی اگر موضوع این کنفرانس گردآوری نیرو برای جنگ علیه ایران نباشد، این کنفرانس در ایجاد شکاف بین آمریکا و متحدان غربی‌اش و همچنین شکاف در سیاست خارجی کشورهای اروپایی نقش ایفا می‌کند.