روسیه در کشت فراسرزمینی ایران سهیم می شود

Gandom rosiye iran
اسپوتنیک : در وزارتخانه کشاورزی روسیه، یادداشت تفاهم نامه ای بین وزارت کشاورزی فدراسیون روسیه، وزارت کشاورزی جمهوری قزاقستان و وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص همکاری در تجارت گندم منعقد گردید.
علی اکبر مهرفر، معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران، در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک در خصوص برخی جزئیات این سند، توافق نامه ها و طرح های مشترک با فدراسیون روسیه سخن گفت. وی همچنین مشارکت تهران و مسکو در بخش کشاورزی و صنعت را بسیار ارزنده اعلام نمود.

علی اکبر مهر فرد گفت: درباره این یادداشت تفاهم تقریبا از یکسال و نیم پیش، روسیه و قزاقستان گفتگوهایی درباره گندم با ما داشتند. در ایران با توجه به برنامه ریزی هایی که صورت گرفته، تولید گندم به نوعی است که نیاز داخلی کشور را تامین می کند. اما با روسیه و قزاقستان صحبتهایی داشتیم که از ظرفیت ها یکدیگر برای سایر کشورهای دنیا استفاده کنیم، از جمله اینکه ما در ایران در صنعت آرد زیرساخت های قوی داریم که علاوه بر مدرن بودن، دو برابر نیاز داخلی کشور را تولید می کند و ما در منطقه خودمان نیز در حدود 5 میلیون تن تجارت آرد داریم. قرار بر این شد که براساس قوانین ایران(قانون ورود موقت)، ما گندم وارد و آن را به آرد تبدیل کنیم و سپس این محصول صادر می شود. در این راستا شرکتهای ایرانی، روسی و قزاقی می توانند با یکدیگر مشارکت کنند و حتی به شرکت مشترک تشکیل دهند. در این بین قزاقها از این موضوع استقبال بیشتری بعمل آوردند که از لجستیک و ترانزیت ایران برای رساندن کالا به مشتری استفاده کنند.
این موضوع در حدود یک سال نیم پیش آغاز شد، گفتگو و مذاکرات بسیاری در مسکو، تهران، آستانه و حتی کشورهای دیگر صورت گرفت تا اینکه حدود دو ماه در تهران درباره پیش نویس این سند به توافق رسیدیم و امیدواریم که برای تجارت و توسعه تجارت این سه کشور مفید باشد.

وی با اعلام اینکه برای آرد و گندم حجمی از سوی کشورها تعیین نشده، گفت: عمدتا تعیین حجم را بخش خصوصی باید انجام می دهد، به این معنی که ما زمینه ای را آماده کرده ایم تا شرکت های خصوصی هر سه کشور بیایند و از آن استفاده کنند، البته شرکت های دولتی نیز در صورت تمایل می توانند از این زمینه ایجاد شده استفاده کند، ولی عمده این فعالیت به عهده شرکت خصوصی خواهد بود. به عنوان مثال ما در ایران کارخانجات در دست بخش خصوصی است. اما در ایران، روسیه و قزاقستان یک شرکت بازرگانی دولتی وجود دارد که می توانند در این فرایند شرکت کنند، اما درب ها به روی بخش خصوصی نیز باز است و به مرور زمان شکل خواهد گرفت و حجم آن بالا خواهد رفت.
یادداشت توافق نامه امضا شده یکی از نتایج مذاکرات در خصوص ایجاد منطقه آزاد تجاری در نشست اتحادیه اقتصادی اورآسیا و ایران می باشد. در این راستا، صادرات گندم از روسیه و قزاقستان به ایران بدون عوارض گمرکی و سایر هزینه های معادل آن صورت خواهد گرفت. علاوه بر این، ایران اجازه ترانزیت گندم از طریق خاک خود را می دهد تا از واردات گندم به عنوان بخشی از اجرای قرارداد سواپ (معاوضه مالی) حمایت کند.

معاون وزیر کشاورزی ایران در خصوص نحوه محاسبات این قراردادها گفت: در یاداشت تفاهم پیش بینی شده که ایران می تواند به صورت نقدی خریداری کند و یا از خط اعتباری که بانک های روسیه و قزاقستان در اختیار ایران قرار می دهند، خریداری کنند و روسیه قبول کرده که ضمن حمایت، بانکهایی را برای پشتیبانی از این کار را معرفی کند. اما درباره تهاتر خیلی صحبت نشده، چون بحث تهاتر به موضوع نفت و مشکلات نفتی برمیگردد ولی هر روشی که برای پیش برد اینکار وجود داشته باشد، با حمایت ما همراه خواهد بود.
آقای مهرفر با اشاره به اینکه در این یادداشت تفاهم، ارزی به طور مشخص برای معامله تعیین نشده، گفت: در حال حاضر سیاست هایی مشخص شده که ما منابعی که روسیه داریم، بخشی از آن به صورت روبل (واحد پول روسیه) در اختیار طرف روس قرار دارد و ما ثبت سفارشات خود را با روبل انجام می دهیم. بنابراین ما می توانیم و این اقدام را انجام خواهیم داد که با ارز ملی کشورها نیز با یکدیگر معامله و تجارت داشته باشیم، اما این موضوع در این یادداشت تفاهم ذکر نشده ولی توافقات دیگری وجود دارد که این توافقات شامل همین توافقنامه می شود.
به جزء یادداشت تفاهمی که درباره گندم به امضا رسید، یک توافقنامه ای در حال منعقد شدن بین ایران و اوراسیا است که نیاز به تصویب در پارلمان کشورهاست. مراحل این توافقنامه به اتمام رسیده و در حال حاضر در مرحله تصویب در پارلمان کشورها قرار دارد. در مجلس ایران نیز در حال بررسی و تصویب این توافقنامه هستند که پس از تصویب این یادداشت تفاهم به امضاء خواهد رسید.

این یادداشت تفاهم، یک توافق کلی است و می توانیم مناطقی را برای تجارت ایران و روسیه ایجاد کنیم و یکی از مواردی که با معاون وزیر کشاورزی روسیه به گفتگو گذاشته شد، تجهیز بنادر به لجستیک بود. همچنین شرکتهای ایرانی در بخش خصوصی نیز برای مشارکت در سرمایه گذاری زیرساخت ها اعلام آمادگی کردند.