روسای دیپلماسی اتحادیۀ اروپا، آلمان و فرانسه از شرکت در کنفرانس ورشو خودداری کردند

konferans warsho
رادیو فرانسه : کنفرانس بین‌المللی برای امنیت و صلح در خاورمیانه که بگفتۀ مقامات رسمی آمریکا هدف اصلی آن هماهنگ و همراه کردن سیاست کشورهای گوناگون در برابر «دخالت‌های بی ثبات کنندۀ ایران در منطقه» است، از روز چهارشنبه ١٣ فوریه/٢٤ بهمن، بمدت دو روز در ورشو، پایتخت لهستان، برپاست. این کنفرانس با این حال در بستر اختلاف نظر میان اتحادیۀ اروپا و آمریکا در بارۀ چگونگی مناسبات با ایران برگزار می‌شود. رئیس دیپلماسی اتحادیۀ اروپا، خانم فدریکا موگرینی، و وزاری أمور خارجۀ فرانسه و آلمان از شرکت در این کنفرانس خودداری کردند.
کنفرانس ورشو که به خواست آمریکا و با همکاری لهستان و به ریاست مشترک دو کشور برگزار می‌شود، رسماً به «امنیت و صلح در خاورمیانه» می‌پردازد و به این منظور بررسی بحران‌های منطقه و طرح صلح رئیس جمهوری آمریکا برای آشتی میان اسرائیل و فلسطینیان نیز در دستور کار این گردهمائی قرار گرفته است.

با این حال، برگزارکنندگان این کنفرانس پنهان نمی‌کنند که هدف از آن هماهنگ کردن فشارها بر جمهوری اسلامی ایران است. در حالیکه کلیۀ کشورهای خاورمیانه برای حضور در این کنفرانس تشویق شده‌اند، از ایران برای شرکت در آن دعوت نشده است.
اما آنچه بیش از این بر برگزاری این گردهمائی سایه انداخته، اختلاف نظر میان اتحادیۀ اروپا و آمریکا در بارۀ ایران است. حتی لهستان، کشور میزبان این کنفرانس، که به دلیل اختلافات گسترده با روسیه، تامین امنیت خود را در اتحاد و همسوئی با آمریکا جستجو می‌کند، پیش از شروع کار کنفرانس یادآوری کرد که این کشور عضو اتحادیۀ اروپا نیز هست و بنابراین در بارۀ توافق اتمی امضاء شده با ایران از سیاست و موضع اروپا در این زمینه پیروی می‌کند.

یاچک چاپوتوویچ، وزیر امور خارجۀ لهستان، سه شنبه شب در دیدار کوتاهی با مایک پمپئو، هر چند در بارۀ موضوعات دیگر بر مواضع کاملاً «آمریکائی گرا»ی خود تاکید کرد، یادآوری نمود که از نظر ورشو توافق اتمی با ایران همچنان از اعتبار برخوردار است و این کشور آن را به اجرا می گذارد.