مجلس نمایندگان آمریکا، طرح توقف حمایت این کشور از عربستان در جنگ یمن را تصویب کرد

congres usa 23072015  مجلس نمایندگان آمریکا طرح توقف کمک‌های آمریکا به عربستان سعودی در جریان جنگ چهارساله یمن را با اکثریت چشم گیری تصویب کرد. در صورتی که این طرح در مجلس سنا هم به تصویب برسد، دونالد ترامپ تحت فشار قرار خواهد گرفت و دو گزینه در پیش روی خود خواهد داشت. یا با امضا کردن  طرح مصوب کنگره،  قطع کمک های آمریکا به ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن را صادر خواهد کرد و یا با استفاده از حق وتو آن را نمی‌پذیرد و ضمن قبول تمامی مشکلات جانبی ناشی از آن، درمقابل کنگره آمریکا خواهد ایستاد.

مجلس نمایندگان آمریکا که اکنون اکثریت آن در دست دموکرات‌هاست روز چهارشنبه ۱۳فوریه/۲۴بهمن با  اکثریت ۲۴۸ رای موافق در برابر ۱۷۷ رای مخالف این طرح را تصویب کرد. در طرح مصوب مجلس نمایندگان پیش‌بینی شده که تمام حمایت‌های نظامی آمریکا از عربستان سعودی در سی روز متوقف شود.

در جریان این رأی‌گیری ۱۸ نماینده جمهوری‌خواه هم به جمع دموکرات‌ها پیوستند؛ اقدامی که می‌تواند جمهوی‌خواهان در مجلس سنا را هم به رأی مثبت در این زمینه تشویق کند.

«رو خانا» نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا و تهیه کننده این طرح، رای گسترده نمایندگان برای تصویب این طرح در مجلس نمایندگان را یک "رای تاریخی" توصیف کرد. اوهمچنین جنگ یمن را یک فاجعه بزرگ انسانی خواند و گفت: « با تصویب این طرح در مجلس نمایندگان، ما هیچگاه تا این اندازه به زمان پایان دادن به همدستی و مشارکت خود در این فاجعه بزرگ انسانی نزدیک نشده ایم.»

با تصویب این طرح در مجلس نمایندگان، اکنون این طرح برای تصویب نهایی کنگره به مجلس سنای آمریکا خواهد رفت. این درحالی است که سنای آمریکا پیش تر راه را برای قطع حمایت آمریکا از ائتلاف عربستان باز کرده بود.

مجلس سنا در ماه دسامبر گذشته طرح مشابهی را به تصویب کرد. در آن زمان ۵۶ سناتور، از جمله تعدادی جمهوری خواه به این طرح رأی مثبت دادند، اما آن مصوبه با مخالفت پل رایان، رئیس وقت مجلس نمایندگان به جایی نرسید.

یادآورمی شویم با به قدرت رسیدن دموکرات‌ها در این مجلس پل رایان در پایان سال میلادی گذشته از ریاست مجلس نمایندگان کنار رفت و نانسی پلوسی دموکرات، رئیس جدید مجلس نمایندگان شد.

در صورت رای آوردن این طرح در مجلس سنا، دونالد ترامپ ممکن است آن را وتو کند. در این صورت این، نخستین وتوی او در دو سال گذشته و پس از ورود به کاخ‌سفید خواهد بود.

پیش‌تر، دونالد ترامپ هشدار داده بود چنانچه کنگره دست به تصویب قوانینی برای پایان دادن به حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف ریاض در جنگ یمن بزند، آن را وتو خواهد کرد. درصورت وتو، کنگره باید برای مقابله با رئیس‌جمهوری تعداد امضاهای زیر این مصوبه را در هر دو مجس سنا و نمایندگان دست کم به دو سوم تعداد نمایندگان برساند.

همزمان در مجلس سنا هم برخی چهره‌های برجسته از جمله لیندسی گراهام، هفته گذشته طرحی را پیشنهاد کردند که زمینه مجازات عربستان به علت قتل جمال خاشقجی را هموار می‌کند.

سناتور لیندسی گراهام (جمهوریخواه) هفته پیش با صدور بیانیه‌ای گفته بود: «هرچند عربستان یک متحد استراتژیک است، ولی رفتار ولیعهد آن کشور از جهات مختلف بی‌احترامی به این رابطه بوده و به نظر من بسیار مسموم‌کننده است.»

مجلس سنا تا جمعه گذشته به کاخ‌سفید مهلت داده بود که تصمیم کاخ سفید برای مجازات آمران در قتل جمال خاشقجی و نقش احتمالی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در این قتل را به سناتورها گزارش بدهد، اما دونالد ترامپ به ضرب الاجل سنا توجهی نکرد و این امر موجب عصبانیت اعضای کنگره از رویکرد رئیس جمهوری آمریکا شده است.

  منبع: رادیو بین المللی فرانسه