آلمان و اتحادیه اروپا درخواست آمریکا برای خروج از برجام را رد کردند

mougrinii
دویچه وله: یک روز بعد از درخواست مایک پنس، معاون رئيس‌جمهور آمریکا برای خروج اروپا از برجام آلمان و اتحادیه اروپا آن را رد کرده و توافق اتمی با ایران را "مسئله‌ای امنیتی" برای اروپا خواندند.

آلمان و اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۶ بهمن (۱۵ فوریه) در کنفرانس امنیتی مونیخ درخواست ‌معاون رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق اتمی با ایران (برجام) و منزوی کردن این کشور را رد کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان از این توافق منعقد‌شده در سال ۲۰۱۵ که ایران را در ازای رفع تحریم‌ها به میزان قابل توجهی از برنامه اتمی خود دور کرده دفاع کرد.

هایکو ماس یادآور شد: «همراه با بریتانیایی‌ها، فرانسوی‌ها و تمامی اتحادیه اروپا ما راه‌هایی پیدا کردیم که تا امروز ایران را در توافق هسته‌ای نگه داریم.»

یک روز پیش از آن مایک پنس، معاون رئيس‌جمهور آمریکا تهران را متهم کرده بود که با جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای خود در سوریه، لبنان، عراق و یمن و دشمنی‌اش با اسرائيل در فکر برنامه‌ریزی برای برپایی "هولوکاست جدید" است.

ماس گفت: «هدف ما دقیقا همان ایران بدون سلاح‌های هسته‌ای است، زیرا ما به روشنی شاهد بی‌ثبات‌سازی‌های ایران در منطقه هستیم.»

او اضافه کرد، بدون این توافق "منطقه امن‌تر نمی‌شود و در حقیقت یک قدم به رویارویی نزدیک‌تر خواهد شد.»

فدریگا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در کنفرانس امنیتی مونیخ برجام را برای امنیت اروپایی‌ها "حیاتی" شمرد و گفت، اتحادیه اروپا مصمم به ادامه "اجرای کامل" این توافق است. او برجام را "مسئله‌ای امنیتی برای اروپا" قلمداد کرد.

موگرینی روشن ساخت: «اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن به حفظ مصالح امنیتی و عدم اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی و اجرای کامل این توافق ادامه می‌دهند.»

مایک پنس در کنفرانس "امنیت و ثبات در خاور میانه" در ورشو، پایتخت لهستان خویشتن‌داری اتحادیه اروپا و تلاش آن برای نگه داشتن برجام را محکوم کرد.

او همچنین از راه‌اندازی سازوکار مالی توسط آلمان، فرانسه و بریتانیا به منظور تسهیل تبادلات مالی میان شرکت‌های اروپایی خواهان تجارت با ایران علی‌رغم تحریم‌های آمریکا انتقاد کرد.

پنس این اقدام را مایه افزایش شکاف میان اروپا و آمریکا خواند و از کشورهای اروپایی خواست، با پیوستن به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران از حمایت از توافق هسته‌ای دست بردارند.