مک‌کیب رئیس سابق اف بی ای : با اخراج کومی، راد روزنستاین معاون دادستان، برکناری دونالد ترامپ را مطرح کرد

 mac kiep androw
اندرو مک‌کیب رئیس موقت و سابق اف‌بی‌آی گفته است بعد از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نهم مه ۲۰۱۶ جیمز کومی را از ریاست اف‌بی‌آی برکنار کرد، راد روزنستاین معاون دادستان کل موضوع برکناری ترامپ از ریاست جمهوری را مطرح کرده بود.

به گزارش بی بی سی، به گفته مک‌کیب، پس از برکناری کومی، روزنستاین فعال کردن متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا را در نظر گرفته بود.

متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا مربوط به زمانی است که رپیس‌جمهوری به علت ناتوانی جسمی و یا روانی از سوی کابینه خود فاقد صلاحیت شناخته می‌شود و معاون رییس‌جمهوری جای او می‌نشیند. این متمم به ویژه در مواقعی که روسای‌جمهور با بیماری‌های سخت یا ناگهانی روبرو می‌شوند کاربرد دارد اما اگر اعضای هیات دولت تشخیص دهند رییس‌جمهور به لحاظ روانی هم قدرت کنترل اوضاع را ندارد با اجماع می‌توانند متمم ۲۵ را فعال کنند.

مک کیب به شبکه سی‌بی‌اس گفته است: "راد موضوع را با من مطرح کرد و درباره‌اش حرف زد، در زمینه این که چند نفر دیگر از اعضای کابینه ممکن است از چنین تلاشی حمایت کنند."

کلیپ‌های از این مصاحبه منتشر شده اما مشروح آن تا ساعاتی دیگر پخش می‌شود.

روزنستاین تکذیب کرده که درباره برکناری ترامپ صحبت کرده و حتی "به شوخی" گفت که به این فکر کرده بود تا مکالماتش با رئیس‌جمهور آمریکا را مخفیانه ضبط کند تا معلوم شود آیا او واقعا چنین قصدی داشته یا نه.

وقتی از مک‌کیب سوال شد آیا راد روزنستاین جدی به نظر می‌رسید که "قصد دارد از یک راهی از دست رئیس‌جمهور آمریکا خلاص شود" گفت: "من نمی‌توانم این موضوع را تائید کنم اما می‌توانم بگویم که معاون دادستان کل بی‌شک نگرانی بسیاری درباره رئیس‌جمهور داشت و همچنین درباره ظرفیت‌ها و نیات او در آن مقطع زمانی."

"این فقط یکی از موضوعاتی بود که ناگهان او در میانه گفتگو درباره موضوعات متعدد مطرح کرد."

ترامپ جیمز کومی را در بحبوحه جنجال‌های دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ناگهان اخراج کرد.

کومی گفته است که رئیس جمهور آمریکا از او خواسته بود علنا اعلام کند که ترامپ سوژه تحقیقات اف‌بی‌آی نیست.

اخراج کومی زنگ‌های خطر را در اف‌بی‌آی به صدا درآورد و و مک‌کیب به سی‌بی‌اس گفت که او سخت تلاش کرد تا مطمئن شود که تحقیقات در باره دخالت روسیه "پایه محکمی دارد" و بسادگی نمی‌توان آن را مختومه کرد.

مک کیب در مارس سال ۲۰۱۸ پس از بررسی داخلی اف‌بی‌آی در زمینه مدیریت تحقیقات درباره هیلاری کلینتون رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، به دلیل آنچه "عدم بی‌طرفی" خوانده شد برکنار شد

 منبع : بی بی سی