تلاش کاخ سفید برای مجهز کردن عربستان به فن‌آوری هسته‌ای

 bensalman trump نمایندگان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات نگران آن هستند که در صورت مجهز شدن عربستان به فن‌آوری هسته‌ای این کشور بتواند از آن برای ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای بهره گیرد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس روز چهارشنبه یک اسفند (۲۰ فوریه) با انتشار گزارشی از برنامه شماری از مسئولان دولت ترامپ درباره تحویل فن‌آوری هسته‌ای به عربستان خبر داده است.

کمیته نظارت کنگره آمریکا روز سه‌شنبه ۱۹فوریه از شروع تحقیقات پیرامون این موضوع خبر داده است. گفته می‌شود که اطلاعات مربوط به برنامه کاخ سفید در زمینه تجهیز عربستان به فن‌آوری هسته‌ای توسط افرادی ناشناس افشا شده است.

افرادی که این اطلاعات را فاش کرده‌اند، درباره همکاری‌های هسته‌ای آمریکا و عربستان احساس نگرانی می‌کرده‌اند. حتی نگران آن بوده‌اند که تلاش‌های ناظر بر تجهیز عربستان به فن‌آوری هسته‌ای تا زمان افشاگری آن‌ها نیز ادامه داشته است.

بر اساس گزارشی که از سوی کمیته نظارت کنگره آمریکا منتشر شده، دولت آمریکا بر آن بوده است تا چند نیروگاه هسته‌ای در عربستان احداث کند.

نگرانی‌های کنگره

در گزارش آمده است که روشن نیست آیا عده‌ای از مسئولان ارشد کاخ سفید با بهره گرفتن از هرج و مرج حاکم بر دولت آمریکا اقدام به چنین کاری کرده‌اند، یا این برنامه با اطلاع و پشتیبانی نزدیکان ترامپ دنبال شده است.

خبر تجهیز عربستان به فن‌آوری هسته‌ای زمانی منتشر می‌شود که بسیاری از نمایندگان آمریکا نسبت به همکاری گسترده دولت ترامپ با عربستان سعودی ابراز نگرانی کرده‌اند. این نگرانی از جمله شامل شماری از نمایندگان حزب جمهوریخواه نیز می‌گردد.

دولت ترامپ عربستان را به یکی از محورهای اصلی سیاست خارجی خود در خاورمیانه تبدیل کرده و بر آن است تا از این طریق ایران را منزوی کند.

افزون بر آن، پرونده قتل جمال خاشقچی و همچنین نقش عربستان در جنگ یمن نیز انتقادهای شدید نمایندگان کنگره آمریکا را ظرف ماه‌های گذشته در پی داشته است.

خبرگزاری آسوشیتد پرس در ادامه نوشته است که کاخ سفید درباره گزارش مربوط به برنامه مسئولان ارشد دولت ترامپ در زمینه تجهیز عربستان به فن‌آوری هسته‌ای سکوت کرده است.

محمد بن‌سلمان، شاهزاده عربستان در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ چند نیروگاه هسته‌ای در این کشور احداث کند. گفته می‌شود که جرد کوشنر، داماد ترامپ و مشاور او نیز در ارتباط با انتقال تجهیزات هسته‌ای به عربستان فعالیت داشته است.

نقش مایکل فلین

در گزارش کمیته نظارت کنگره آمده است که برنامه تجهیز عربستان به فن‌آوری هسته‌ای از سوی مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید دنبال می‌شده است. فلین در اوایل سال ۲۰۱۷ از کار خود برکنار شد.

گفته می‌شود پس از برکناری فلین، کار پیشبرد برنامه تجهیز عربستان به عهده دریک هاروی یکی از مسئولان شواری امنیت ملی گذاشته شده است. دریک هاروی که از سوی فلین استخدام شده بود، مسئول ادامه کار بر روی این برنامه بوده است.

نماینده جمهوریخواه ایالت مریلند، الیجا کامینگز که ریاست کمیته اصلاحات و نظارت کنگره را برعهده دارد، روز سه‌شنبه ۱۹ فوریه از شروع تحقیقات پیرامون موضوع تجهیز احتمالی عربستان به فن‌آوری هسته‌ای خبر داد.

باید یادآور شد که فلین در ارتباط با نقش احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا و تماس‌‌های اعضای تیم انتخاباتی ترامپ با مقامات روسیه به پلیس فدرال آمریکا اطلاعات غلط داده و از این رو بررسی حقوقی پرونده او در جریان است.

منبع: دویچه وله