تظاهرات گسترده در الجزایر علیه نامزدی مجدد بوتفلیقه برای ریاست‌جمهوری

aljazayer tazahorat

دویچه وله: ده‌ها هزار نفر در شهرهای مختلف الجزایر به خیابان آمدند تا علیه نامزدی مجدد رئیس جمهوری ۸۲ ساله این کشور اعتراض کنند. عبدالعزیز بوتفلیقه قصد دارد برای پنجمین دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

هزاران شهروند الجزایر روز جمعه دهم اسفند ماه بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و علیه کاندیداتوری عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کردند.

 در الجزیره، پایتخت الجزایر نیروهای امنیتی به سرکوب تظاهرکنندگان پرداختند و برای متفرق کردن آنها در مواردی از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

"تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، روز شنبه به نقل از مقامات دولتی الجزایر گزارش داد که یگان‌های ویژه نیروهای امنیتی و انتظامی در مرکز شهر الجزیره جلوی حرکت تظاهرکنندگان را گرفتند و مانع هجوم آنها به ساختمان‌های دولتی شدند.

مطابق این گزارش میان نیروهای پلیس و گروهی از معترضان که به سوی کاخ ریاست جمهوری در حرکت بوده‌اند درگیری‌هایی رخ داده است. گفته می‌شود در این درگیری‌ها به چند خودرو و ویترین چند مغازه آسیب رسیده است.

عبدالعزیز بوتفلیقه، نزدیک به ۲۰ سال به عنوان رئیس جمهوری بر الجزایر حکومت کرده و قصد دارد که برای پنجمین بار و برای یک دوره پنج‌ساله دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. او از مدتی پیش به سختی بیمار است.

اعتراض به "رژیم جنایتکار"

"تاگس‌شاو" به نقل از گزارشگرانی که در محل حضور داشته‌اند گزارش داده که معترضان پرچم‌های الجزایر را با خود حمل می‌کردند و از جمله علیه "رژیم جنایتکار" شعار می‌دادند و خواستار سقوط حکومت شده‌اند.

الجزایر پهناورترین کشور قاره آفریقا محسوب می‌شود که به رغم داشتن منابع قابل توجه نفت با مشکلات اقتصادی و اجتماعی عمیقی روبروست. بیکاری و گسترش فساد در دستگاه اداری و سیاسی از معضلات اصلی این کشور به شمار می‌رود.

معترضان الجزایری بوتفلیقه را متهم می‌کنند که به معضلات اصلی کشور، از جمله فقر و بیکاری اعتنایی نمی‌کند. بخش بزرگی از  تظاهرکنندگان در الجزایر جوانانی هستند که حرکتهای اعتراضی خود را از طریق فضای مجازی سازماندهی می‌کنند.

بر پایه گزارش‌های رسمی در حرکت‌های اعتراضی روز جمعه ۵۶ پلیس و هفت تظاهرکننده مجروح شده‌اند و نیروهای امنیتی ۴۵ نفر را بازداشت کرده‌اند.

خبر تظاهرات در تلویزیون دولتی

رسانه‌های الجزایر که تحت سانسور شدید قرار دارند پیش از این درباره حرکت‌های اعتراضی علیه بوتفلیقه به ندرت گزارش داده‌اند. شامگاه جمعه برای نخستین بار اخبار شامگاهی تلویزیون دولتی الجزایر با خبر تظاهرات در پایتخت و چند شهر دیگر، اما بدون اشاره به انگیزه و درخواست معترضان آغاز شد.

رئیس جمهوری ۸۲ ساله الجزایر در حالی قصد دارد در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری در ماه آوریل شرکت کند که به شدت بیمار است و از مدتی پیش از صندلی چرخدار استفاده می‌کند. او پنج سال پیش دچار سکته قلبی شد و از آن زمان به ندرت در مراسم رسمی سخنرانی کرده است.

عبدالعزیز بوتفلیقه، پس از سکته قلبی در سال ۲۰۱۳ به شدت بیمار است و کمتر در محافل عمومی ظاهر می‌شود

بوتفلیقه از حدود دو دهه پیش و پس از یک دوره طولانی جنگ‌های داخلی در الجزایر قدرت را در این کشور به دست گرفت و با تغییر قانون اساسی در سال ۲۰۰۹ توانست برای سومین و چهارمین بار به عنوان رئیس جمهوری در راس یک حکومت خودکامه باقی بماند.

رئیس جمهوری الجزایر مدت‌ها به دلیل خاتمه دادن به یک دهه جنگ و خونریزی از مقبولیتی نسبی برخوردار بود. در سال‌های اخیر شمار منتقدانی که معتقدند بوتفلیقه قادر به اداره کشور نیست و سیاستمداران فاسد به نام او حکومت می‌کنند رو به افزایش بوده است.

الجرایر در دهه نود قرن بیستم یک دوره طولانی جنگ‌های داخلی خونین را پشت سر گذاشت که مطابق برآوردها در جریان آن ۲۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

طی یک هفته گذشته تظاهرات علیه کاندیداتوری مجدد بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری هر روز تکرار شده و شمار معترضان مدام رو به افزایش است.

احمد اویحیی، نخست وزیر الجزایر روز جمعه در سخنرانی خود در پارلمان، به طور تلویحی نسبت به درگیر شدن این کشور در یک جنگ داخلی هشدار داد.