رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی برگزار نخواهد شد

Manowre-USA-Karoe Jonubi

«کره جنوبی و آمریکا «برای حمایت از دیپلماسی» به رزمایش‌های بهاره پایان می‌دهند.بیش از ۲۳ هزار پرسنل و نیروی نظامی آمریکا در کره جنوبی مستقر است.»
 
واشینگتن و سئول اعلام کرده‌اند برای یاری‌رساندن به مذاکرات بر سر غیر اتمی شدن شبه‌جزیره کره، رزمایش‌های خود در فصل بهار، موسوم به «حل‌وفصل قطعی» و «عقاب» را متوقف می‌کنند.
 
خبرگزاری دولتی کره جنوبی می‌گوید جانگ کیانگ‌دو، وزیر دفاع کره جنوبی، و پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده، در جریان گفتگویی تلفنی، تصمیم گرفتند برای «زنده نگه‌داشتن مذاکرات [اتمی]با پیونگ‌یانگ، با وجود توقف مذاکرات هانوی» به دو رزمایش اصلی خود در فصل بهار پایان دهند.
 
پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، نیز در بیانیه‌ای گفته است رزمایش‌های «حل‌وفصل قطعی» و «عقاب» برای «کاهش تنش‌ها و حمایت از تلاشهای دیپلماتیک برای تکمیل روند غیر اتمی شدن شبه‌جزیره کره» متوقف می‌شوند.دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، هفته پیش در هانوی، پایتخت ویتنام دیدار و در مورد روند خلع سلاح اتمی کره شمالی گفتگو کردند.
 
مذاکرات دو روز طول کشید، اما بدون دستیابی به سندی مکتوب به پایان رسید. در حالی‌که دونالد ترامپ می‌گوید پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما در عین حال افزوده دیدگاه‌های دو طرف در مورد موضوع رفع تحریم‌های گسترده علیه کره شمالی و خلع سلاح همچنان با هم فاصله دارد.
از سوی دیگر کره شمالی گفته «پیشنهاد واقع‌بینانه‌ای» ارائه کرده و آن نه لغو «همه تحریم‌ها» بلکه لغو قطعنامه‌های شورای امنیت است.در هر صورت دولت کره جنوبی که نقش مهمی در پیشبرد مذاکرات واشینگتن و پیونگ‌یانگ بازی کرده، روند و توقف مذاکرات هانوی را با نگرانی دنبال کرده‌است.
 
کاخ ریاست‌جمهوری کره جنوبی پیشتر گفته بود توقف مذاکرات در ویتنام باعث نگرانی‌ست، اما افزوده بود «پیشرفت‌های معناداری» هم شکل گرفته‌است. سئول در عین حال گفته به تلاشهای خود برای دستیابی به شبه‌جزیره‌ای عاری از جنگ‌افزار هسته‌ای ادامه خواهد داد.
 
رزمایش‌ها از جمله مسائلی هستند که پیونگ‌یانگ بار‌ها به آن‌ها اعتراض کرده و در گذشته در واکنش به آنها اقدامات و آزمایشهای نظامی و هسته‌ای نیز انجام داده بود. 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز انتقاد‌هایی در مورد هزینه‌های کشورش در نقاط مختلف دنیا از جمله کره جنوبی بیان کرده‌است. بنا به درخواست واشینگتن کره جنوبی پذیرفته برای سال جاری میلادی مبلغ بیشتری برای پایگاههای نظامی آمریکا در این کشور پرداخت کند.
 
رزمایش «عقاب»، یک تمرین نظامی عمده بین کره جنوبی و آمریکا و یکی از گسترده‌ترین رزمایش‌های جهان است. این رزمایش از نوع «اف‌تی‌ایکس» (تمرین‌های میدانی) است. رزمایش «حل‌وفصل قطعی» از نوع «سی‌پی‌ایکس» (تمرین‌های مرکز فرماندهی) و متمرکز بر آمادگی‌های جنگی کارکنان و پرسنل نظامی‌ست.
 
منبع خبر: سایت ایسنا