برهم صالح: روابط با ایران باید اساس روابط منطقه‌ای عراق باشد

iran iraq

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق در آستانه سفر قریب‌الوقوع حسن روحانی همتای ایرانی‌اش به بغداد، این سفر را مهم توصیف کرد.

صالح که در کاخ «السلام»‌ (صلح) با جمعی از خبرنگاران رسانه‌های عراقی گفت‌وگو کرده، در این خصوص گفت: مطمئنا سفر رئیس‌جمهور روحانی به بغداد، سفر مهمی خواهد بود. من [چندی پیش] به تهران رفتم و گفت‌وگوهای عمیقی با سران ایران در خصوص بسیاری از پرونده‌ها داشتم و روابط با ما با ایران، روابطی مهم است.

طبق گزارش وبگاه خبری «الفرات»، برهم صالح توضیح داد، در سفر به هر کشوری، همواره تأکید کرده که منافع عراق در برقراری روابط خوب با ایران است. صالح گفت: به هر کشوری که رفته‌ام، این را گفتم که مصلحت عراق در این است که روابطی خیلی خوب با ایران داشته باشد. من عامدانه این عبارت را تکرار می‌کردم. ما به عنوان عراق، به مصلحت‌مان است که این رابطه را تقویت کنیم و آن را اساس مجموعه روابط منطقه‌ای خود قرار بدهیم. ما تاوان سنگینی برای تنش‌ها در گذشته داده‌ایم و و این رابطه باید بر اساس احترام متقابل و بر اساس منافع مشترکی باشد که 1400 کیلومتر مرز آن را به هم مرتبط کرده و دارای پیوندهای تاریخی فرهنگی و اجتماعی است.

برهم صالح همچنین تأکید کرد که ایران در زمان دیکتاتور معدوم عراق، مخالفان عراقی را در خود پناه داده و در جنگ اخیر با داعش نیز نقش مهمی در پشتیبانی از نیروهای عراقی انجام داده است.

او بار دیگر بر اهمیت روابط با ایران تأکید کرد و گفت: باید اهمیت این روابط را به جهان و همچنین به خودمان یادآوری کنم.

 

رئیس‌جمهور عراق در بخش دیگری از سخنان خود به مسأله قرار داد 1975 الجزایر با ایران پرداخت و گفت: «در دیدار با رئیس‌جمهور روحانی در خصوص قرار داد 1975 صحبت کردیم و همچنین در خصوص وجود نقاط مشترک و ساز و کار‌های مختلف در روابط عراق و ایران سخن گفتیم. بدون شک هر حکومتی از حکومت‌های سابق ارثی می‌برد و قرار داد 1975 ارثی است که به ما رسیده و طرفین طبق آن التزاماتی دارند. من می‌دانم که دیدارهایی بین طرف عراقی و ایرانی در این خصوص انجام گرفته و هنوز گفت‌و‌گوها و اقدامات به پایان نرسیده است و منتظر سفر [روحانی] است و ان شاءالله این سفر به توافقات و تفاهماتی منجر شود که روابط دو کشور را به جلو ببرد. اینکه این توافقات چگونه خواهد بود و کیفیت آن چگونه است در این سفر روشن خواهد شد.

برهم صالح در ادامه تأکید کرد که روابط عراق با ایران، «بر اساس روابط عراق با عمق عربی نبوده و این روابط به زیان روابط عراق با خلیج [فارس] هم نیست و به زیان روابط عراق با هیچ کشور دیگری نیست. این روابط اقدام مفیدی برای همه طرف‌هاست، مفید برای ملت ما. منافع ما در آن است. فکر می‌کنم که برخی طرف‌ها دارند با این واقعیت کنار می‌آیند».

 

صالح افزود: در همین خصوص یادم می‌آید که با یک رهبر بلندپایه عربی دیدار کردم و از روابط عراق و ایران صحبت کرد. من پیش‌دستی کردم و گفتم روابط ما با ایران، برایمان مهم است و چنین و چنان و تاریخ ما این است، جغرافیای ما اینطور است. او گفت، جناب رئیس‌جمهور، ما می‌خواهیم روابطتان خوب باشد شاید در راستای گشایش در منطقه به ما کمک کردید».

رئیس‌جمهورعراق در انتهای این بخش سخنان خود گفت: سؤال اصلی این است که آیا این روابط به سود منافع ملی ما به عنوان یک کشور و میهن است؟ یا با اهداف دیگری پیش می‌رود؟ من به جریان ملی‌گرای صحیح عراق می‌گویم که عراق باید بتواند پلی برای روابط بهتر بین کشورهای منطقه باشد و این به نفع ماست و به نفع منطقه نیز هست».

 

هیچ نیروی آمریکایی در جنگ علیه داعش مشارکت نکرد

 

 

برهم صالح در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در عراق و اینکه آیا این حضور ضروری است یا آن‌ها باید از عراق خارج شوند، بدون موضع‌گیری شفاف در این خصوص گفت که این موضوع در کمیسیون‌های پارلمانی در حال بحث و بررسی است.

برهم صالح در ادامه تأکید کرد که حضور نیروهای آمریکایی در راستای آموزش و توانمندسازی نیروهای عراقی برای مبارزه با تروریسم است و غیر از این نیست.

 

او با بیان اینکه یک اجماع ملی در خصوص عدم وجود پایگاهها و نیروهای خارجی وجود دارد تأکید کرد که در نهایت باید به چشم‌انداز امنیتی عراق بر اساس موضع دولت و فرماندهی کل نیروهای مسلح در خصوص اینکه آیا هنوز به این مستشاران و مربیان نظامی نیاز است یا نه توجه کرد و عامل اصلی تصمیم‌گیری در این خصوص نیز همین است نه چیز دیگری.

در ادامه خبرنگار از او سؤال کرد که مردم نیروهای خارجی را در خیابان‌ها می‌بینند و از آن‌ها عکس می‌گیرند، آیا آن‌ها نیروهای رزمی هستند یا مستشار نظامی؟ رئیس‌جمهور عراق نیز در پاسخ تأکید کرد که هیچ نیروهای خارجی رزمی وجود ندارد.

 

او در ادامه گفت: « آن‌ها نیروهای رزمی نیستند، حتی در جریان درگیری با داعش نیز نیروهای آمریکایی مطلقا در عملیات نظامی شرکت نکردند، هیچ نیروی رزمی وجود ندارد و این نیروها برای پشتیبانی و آموزش هستند.»

برهم صالح همچنین تأکید کرد که عموم مردم و مسئولان بر عدم پذیرش نیروهای رزمی زمینی یا پایگاههای نظامی توافق دارند، چرا که در خواسته عراق نیز چنین چیزی نیست و اصل بر این است که حاکمیت عراق حفظ شود.

 

رئیس‌جمهور عراق در بخشی از سخنان خود بر این مسأله تأکید کرد که هنوز پیروزی نهایی بر داعش محقق نشده است. او گفت: «درست است که داعش از لحاظ میدانی و نظامی پایان یافته اما عناصر بسیاری از داعش همچنان آزاد هستند و در میان مرز عراق و سوریه رفت و آمد می‌کنند و بنابراین باید همواره آماده‌ باشیم و در مقابل ما مسیر طولانی برای تثبیت این پیروزی از لحاظ اقتصادی، سیاسی و فکری وجود دارد.»

برهم صالح در پاسخ به آخرین سؤال در خصوص اینکه چرا فرانسه از تحویل عناصر داعشی دارای تابعیت فرانسوی خودداری کرد، گفت: مسأله اصلی این نیست که آن‌ها خودداری کردند؛ نیروهای امنیتی عراقی تروریست‌ها را دستگیر کردند، کسانی که در خاک عراق و در حق مردم و زیرساخت‌های عراق مرتکب جنایت شده بودند و طبق قانون عراق نیز محکامه می‌شوند.

 

انتهای پیام/ص