خودداری آلمان از افزودن حزب‌الله لبنان به فهرست گروه‌های تروریستی

Hezbollah-Lobnan

«معاون وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد که کشورش از تصمیم بریتانیا مبنی بر تروریست‌ خواندن حزب‌الله لبنان پیروی نخواهد کرد.»
 
نیلس آنن، معاون وزیر امور خارجه آلمان، در گفت‌وگو با هفته‌نامه "اشپیگل" اظهار داشت که دولت آلمان قصد ندارد شاخه سیاسی جنبش حزب‌الله لبنان را به فهرست گروه‌های تروریستی وارد کند.
 
خبرگزاری رویترز ضمن بازنشر این خبر نوشت که تصمیم برلین می‌تواند باعث تنش با ایالات متحده و عربستان سعودی شود.
 
آلمان پس از قتل خاشقجی، روزنامه‌نگار  منتقد عربستانی، ارسال جنگ‌افزار به عربستان سعودی را قطع کرده است و به فشارهایی که از جانب بریتانیا و فرانسه برای از سرگیری معاملات تسلیحاتی با ریاض وارد می‌شود، اهمیت نمی‌دهد.
 
آنن که تازه از سفر لبنان برگشته است، ضمن تاکید بر اینکه حزب‌الله لبنان وزنه‌ای پراهمیت در صحنه سیاسی لبنان به‌شمار می‌رود اظهار داشت که اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۳، شاخه نظامی حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.
 
معاون وزیر امور خارجه آلمان انتقاد ایالات متحده از کشورش مبنی بر کم‌کاری در زمینه کاهش نفوذ ایران در منطقه را رد کرد و گفت، برلین خواستار ثبات در منطقه است و برای حل بحران‌های سیاسی حتی در سخت‌ترین شرایط  به دیالوگ متوسل می‌شود.
 
"حزب‌الله، عامل بی‌ثباتی در منطقه"
دولت بریتانیا هفته پیش تمامی شاخه‌های حزب‌الله لبنان را تروریستی و عامل بی‌ثباتی در منطقه اعلام کرد.
 
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، روز جمعه، ۱۶ اسفند (۸ مارس) احتمال داده بود که سایر کشورها از تصمیم بریتانیا پیروی کنند.
 
حزب‌الله لبنان که در سال ۱۹۸۲ توسط سپاه پاسداران ایران بنیاد نهاده شد، در دولت لبنان سه وزیر دارد و توان نظامی‌اش در حدی است که می‌تواند در درگیری‌های مسلحانه منطقه از جمله سوریه دخالت کند.

در این رابطه