جنگل قائم کرمان هر روز درگیر یک مناقشه!

Kerman-Jangal-Ghaem

«روز گذشته و در فضای مجازی عکس‌هایی از سوی گروهایی به نام حامیان میراث فرهنگی کرمان مبنی بر گسترش آرامستان کرمان و قطع درختان جنگل قائم این شهر منتشر شد که شهردار کرمان با رد این خبر تاکید کرد که صرفا فضاهای خالی بین درختان این جنگل در حال تبدیل به آرامستان است.»
 
به گزارش ایسنا، جنگل پردیسان قائم (پارک جنگلی قائم کرمان)  با مساحت 230 هکتار در سال 1343 ساخته شده و به‌عنوان بزرگترین جنگل دست‌کاشت ایران به شمار می‌آید.  قرارگیری جنگل پردیسان قائم در دامنه‌های کوه صاحب الزمان که به بام کرمان معروف است، منظره بی‌بدیلی از کوه و جنگل را در کنار هم بوجود آورده است.
 
در نظر گرفتن امکانات تفریحی، ورزشی و رفاهی به منظور رفاه حال گردشگران در پارک جنگلی قائم کرمان آن را به یکی از تفرجگاه‌های بزرگ در جنوب شرق ایران تبدیل کرده است. 
در کنار جنگل پردیسان قائم آثار تاریخی از جمله گنبد جبلیه و تخت دریا قلی بیگ دیده می‌شود. همچنین زیارتگاه سید حسین، مهدیه صاحب الزمان و گلزار شهدا از جنبه‌های معنوی پارک محسوب می‌شود.
 
اما این روزها این جنگل زیبا در دل شهر کرمان درگیر مناقشات گروه‌های مختلف قرار گرفته است. هنوز چند روزی نیست که از بالا گرفتن پرونده ساخت تله‌کابین و هتل روی عرصه و محوطه‌ی «شیوَشگان» و ورود دفتر رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی به پرونده ساخت‌وساز در بافت تاریخی کرمان و محوطه‌ی «شیوشگان» نگذشته که روز گذشته خبری مبنی بر قطع درختان این جنگل برای گسترش آرامستان شهر کرمان در فضای مجازی منتشر شد.
 
"مهران عالم‌زاده" -شهردار کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص انتشار مطالب و عکس‌هایی در شبکه‌های مجازی مبنی بر قطع درختان بزرگترین جنگل دست کاشت خاورمیانه برای گسترش قبرستان شهر کرمان، گفت: این مطلب کذب محض است و حتی یک تنه درخت هم در این زمینه قطع نشده است.
 
وی با بیان این مطلب که فضاهای خالی بین درختان جنگل قائم به آرامستان تبدیل شده است، اظهار کرد: اگر دوستان محیط زیست به نقشه‌های هوایی شهر کرمان رجوع کنند، مشاهده خواهند کرد که هیچ درختی در این راستا قطع نشده است.
 
شهردار کرمان درباره آخرین وضعیت ساخت آرامستان جدید شهر کرمان نیز گفت: در حال حاضر پیگیر اتصال برق و آب آرامستان جدید شهر کرمان هستیم.