هشدار ایران به اسرائیل در مورد اقدام احتمالی این کشور در جلوگیری از صدور نفت ایران

  Nirooye Daryai-jpgیک مقام نظامی جمهوری اسلامی، اظهارات اخیر نخست وزیر اسرائیل در مورد جلوگیری از فروش نفت ایران را محکوم کرده و هشدار داده است به چنین اقدامی پاسخ محکم داده خواهد شد.

روز چهارشنبه، ۲۲ اسفند (۱۳ مارس)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - متن مصاحبه با سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی را منتشر کرد که در مورد تهدید نخست وزیر اسرائیل برای استفاده از نیروی نظامی برای جلوگیری از صادرات نفت ایران گفته است: "اگر چنین قصدی داشته باشد، این موضوع به عنوان یک ناامنی بین‌المللی و راهزنی تلقی خواهد شد."

هفته گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشکده افسری نیروی دریایی آن کشور، در مورد تلاش جمهوری اسلامی برای مقابله با تحریم نفتی آمریکا، گفت که "ایران سعی می‌کند تحریم‌ها را از طریق قاچاق مخفیانه نفت از راه دریا دور بزند" و افزود: "در حالی که این تلاش‌ها در حال گسترش است، نیروی دریایی اسرائیل نقش مهم‌تری در جلوگیری از این اقدامات ایران دارد." وی از جامعه جهانی خواست تا مانع از "شکستن تحریم نفتی" ایران شود.

از ماه نوامبر سال جاری، تحریم نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی اجرایی شد هر چند ایالات متحده به چند کشور شش ماه مهلت داد تا به خرید نفت از ایران به میزان معین ادامه دهند. به استثنای ایالات متحده، کشورهای دیگر ایران را تحریم نفتی نکرده‌اند هرچند شرکت‌های نفتی از بیم قرار گرفتن در معرض تحریم ثانویه آمریکا، در مورد خرید نفت ایران احتیاط به خرج می‌دهند. همزمان، مقامات جمهوری اسلامی از یافتن راه‌هایی برای "دور زدن تحریم" سخن گفته‌اند.

به گزارش ایرنا، سرتیپ حاتمی گفته در صورتی که اسرائیل در صدد جلوگیری از حمل و نقل نفت صادراتی ایران برآید "جمهوری اسلامی توان لازم برای برخورد با این موضوع را دارد و در صورت بروز، محکم به آن پاسخ خواهد داد." وی افزوده است که "علاوه بر این، جامعه بین‌المللی نیز آن را نخواهد پذیرفت."

وی در مورد توانایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در مقابله با این تهدید اطمینان داده و گفته است: "قطعا نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران این توان را دارند که در صورت هرگونه تهدید احتمالی از خطوط کشتیرانی کشور به بهترین شکل حمایت کنند."

امیر حاتمی در مورد امنیت کشتی های حامل نفت صادراتی ایران نیز گفته است که "نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قطعا خطوط کشتیرانی وامنیت آب راه های بین‌المللی را برای خود و تمام کسانی که در حوزه مسئولیت امنیتی ما حرکت کنند با اقتدار تامین خواهد کرد."

خبرگزاری ایرنا در ادامه گزارش خود اظهارات برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران را یاد آور شده و آن را هم تهدیدی علیه صادرات نفت ایران تلقی کرده است.

آقای هوک چند ماه پیش با اشاره به تحریم نفتی و مالی جمهوری اسلامی، گفت که نفتکش‌های حامل نفت ایران نمی‌توانند تحت پوشش بیمه بین‌المللی قرار گیرند و به این ترتیب، حرکت و حضور آنها در آب راه‌ها و بنادر فاقد پوشش بیمه‌ای بوده و "خطری برای هر بندر و کانال از سوئز تا تنگه مالاکا محسوب می‌شود." اگرچه مقامات آمریکایی گفته‌اند در نظر دارند صادرات نفت ایران را کاملا متوقف کنند، اما در مورد استفاده از نیروی نظامی برای جلوگیری از نقل و انتقال نفت صادراتی ایران سخنی نگفته‌اند.

در گزارش ایرنا همچنین مقایسه‌ای بین توان نیروی دریایی جمهوری اسلامی و اسرائیل صورت گرفته است. به نوشته ایرنا، نیروی دریایی اسرائیل که در محدوده دریای مدیترانه، دریای سرخ و کانال سوئز تردد می‌کند شامل سه ناوچه سبک و هشت موشک‌انداز است. به نوشته ایرنا، در مقابل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی برای انجام ماموریت در مناطق دور در حفاظت از خطوط کشتیرانی ایران از "ناوشکن‌های مختلف بومی مانند جماران و سهند و دیگر ناوشکن‌های بومی‌سازی شده همچون البرز، الوند و سبلان" استفاده می‌کند.

به گزارش منابع نظامی نیز، اسرائیل دارای سه ناوچه، هشت موشک انداز، پنج زیردریایی، ۴۵ قایق گشتی و تعدادی کشتی پشتیبانی است و شمار نفرات آن حدود ده هزار نفر زیر پرچم و ده هزار نیروی ذخیره است.

در جریان جنگ داخلی سوریه، اسرائیل موضعی بیطرفانه اتخاذ کرده و اقدامات آن تا چند سال اخیر محدود به کمک‌های موردی به پناهندگان زخمی بود. با ورود روسیه به جنگ سوریه در حمایت از حکومت این کشور، در سال‌های اخیر نیروهای دولتی سوریه به پیشرفت‌های عمده‌ای در جنگ علیه مخالفان از جمله گروه‌های تندرو اسلامگرا دست یافته‌اند و در حال حاضر، بر بخش عمده‌ای از خاک آن کشور مسلط هستند.

با نزدیک شدن پایان جنگ داخلی، اسرائیل با توجه به موضع خصمانه جمهوری اسلامی، ادامه حضور نظامی ایران در خاک سوریه را غیرقابل قبول دانسته و در موارد متعدد مواضع، انبارها و کاروان‌های تدارکاتی نیروهای ایرانی و وابسته به ایران را هدف حمله هوایی قرار داده است. گفته می‌شود این حملات تلفاتی را نیز در پی داشته است.

مقامات ایرانی از آمادگی برای واکنش به این حملات سخن گفته‌اند اما به نظر نمی‌رسد تا کنون به اقدام نظامی مشخصی علیه اسرائیل دست زده باشند.

     منبع : بی بی سی