وزیر خارجه آمریکا : اسرائیل حق دارد از خود در برابر ایران دفاع کند

 pompeo mike مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سفر به اسرائيل بر حق این کشور در دفاع از خود در برابر ایران تأکید کرد. پمپئو در این دیدار یادآور شد، ایران در تلاش است "اسرائيل را به طول کامل منهدم و محو کند.

  مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل در دیدار خود در اورشلیم (بیت‌المقدس) اعلام کردند، با "تجاوز ایران" مقابله خواهند کرد.

پمپئو در این دیدار با اشاره به خواست ایران مبنی بر نابودی کامل اسرائيل گفت: «با توجه به چنین تهدیدهایی که بخشی از زندگی روزانه در اسرائيل شده است، ما در تعهد بی‌مثال خود جهت امنیت اسرائيل استوار باقی خواهیم ماند.»

نتانیاهو نیز در این دیدار که چند هفته قبل از انتخابات اسرائيل انجام شده گفت، فشار دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری آمریکا بر ایران تأثیر داشته است. اشاره او به خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران (برجام) در سال گذشته و برقراری مجدد تحریم‌ها علیه این کشور بود.

او بعد از ورود پمپئو به اورشلیم تأکید کرد: «ما باید این [فشار] را افزایش و آن را گسترش دهیم. ما با هم، ایالات متحده و اسرائيل، در هماهنگی نزدیک در حال کار بر روی کاهش تجاوز ایران در منطقه و در سراسر جهان هستیم.»

پمپئو به کنفرانس خاور میانه در ورشو که ماه گذشته از جمله با حضور کشورهای عربی و اسرائيل برگزار شد اشاره کرد و گفت، از جمله محورهای گفت‌وگوهای این کنفرانس تلاش برای "متوقف کردن جولان دادن ایران در منطقه" بود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در نوامبر گذشته اسرائيل را "رژیمی غیر قانونی" خواند و آن را "غده‌ای سرطانی در خاور میانه" نامید.

خبرگزاری آلمان در گزارشی در این باره می‌نویسد، اسرائيل دشمن شماره یک ایران است و جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته "آزادی فلسطینیان" را سرلوحه سیاست خارجی خود قرار داده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در ماه فوریه اتهام‌‌های مایک پنس، معاون رئيس‌جمهوری آمریکا مبنی بر این که ایران حامی بر پا شدن یک هولوکاست جدید است را "مسخره" خواند و ایالات متحده را به تلاش برای "بد جلوه دادن" ایران متهم کرد.

نتانیاهو در دیدار با مایک پمپئو در اورشلیم گفت، اسرائيل همچنان با "نظامی‌گری‌های ایران در سوریه" مقابله خواهد کرد. او تأکید کرد که "هیچ محدودیتی" برای اسرائيل در این زمینه وجود ندارد.

پمپئو قصد دارد در اسرائيل در مورد ایران، اوضاع سوریه و تهدیدهای گروه‌های شبه‌نظامی حماس و حز‌ب‌الله لبنان گفت‌وگو کند. او در این سفر با نمایندگان فلسطینیان دیدار نخواهد کرد.

کاخ سفید همچنین اعلام کرده که دونالد ترامپ هفته آینده میزبان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل خواهد بود.

منبع:دویچه وله