سوء مدیریت و جنگل تراشی های بی وقفه و تغییر کاربری اراضی و جاده سازی و سدسازی های گسترده علل وقوع سیل - استاندار غیربومی گلستان در تعطیلات

seil با توجه به قرار گرفتن گلستان در یک منطقه گذر اقلیمی و شواهد ژئو مورفولوژی، رخداد سیلاب در گلستان، امری غیرعادی نیست، آنچه غیرعادی است رفتار مسئولین است.
 
اقتصادآنلاین-منصوره محمدی: بارندگی دو استان مازندران و گلستان در روزهای گذشته خسارت های فراوانی را به همراه داشته است. سیل روستاها و زمین های  کشاورزی  بسیاری را در استان مازندران و گلستان زیر آب برده است و به شهرها نیز خسارت وارد کرده است. در استان مازندران ۹ شهر و بیش از ۲۰۰ روستا و در گلستان بیش از ۴ شهر و ۴۰۰ روستا در معرض سیلاب قرار گرفتند. در مازندران بیش از ۱۵۰۰ خانه به زیر آب رفتند، پل های مواصلاتی بسیاری در شهرهای ساری، سیمرغ، قائمشهر، نکا و سوادکوه تخریب شده است و دستور تخلیه یک شهر و سه روستا در مازندران و ۱۲ روستا در گلستان صادر شد.
 
از سوء مدیریت در روزهای اخیر که منجر به قطعی برق، آب و گاز  و خدمات در بیش از ۵۰۰ روستای این دو استان شد، بگذریم، آنچه درباره علت وقوع سیل در این دو استان واضح است، حجم بسیار بالای جنگل تراشی به بهانه توسعه در دهه های اخیر است که بر شدت و گستردگی سیلاب در روزهای اخیر دامن زده است. از طرفی مهندسی غیراصولی آب که به سدسازی های غیرضروری دراستان های پر باران ختم شده است از مهمترین دلایل وقوع سیلاب در روزهای اخیر بوده است.
 
اما چه چیزی باعث وقوع سیلابی به این گستردگی در استان های شمالی شده است؟ چرا از سیلاب های مکرر دو دهه گذشته در این استان ها عبرت گرفته نمی شود؟
 
سیلاب گلستان غیرعادی نیست، رفتار مسئولین غیرعادی است!:
 
حسین آخانی، استاد دانشگاه تهران درباره علت سیلاب روزهای گذشته به اقتصادآنلاین گفت: با توجه به قرار گرفتن گلستان در یک منطقه گذر اقلیمی و شواهد ژئو مورفولوژی، رخداد سیلاب در گلستان، امری غیرعادی نیست.
 
این منطقه به دلیل وجود تالاب ها و شبکه رودخانه های موجود همیشه شاهد ریزش های شدید باران در سال‌ های مختلف بوده است.
 
آخانی با اشاره به سیل ویرانگر پارک ملی گلستان در سال ۸۰ گفت: آنچه مسأله را غیرعادی می کند، رفتار انسان ها در این منطقه است که با دخالت های بیش از حد در طبیعت این استان، از جنگل تراشی های بی وقفه گرفته تا تغییر کاربری اراضی، جاده سازی و سدسازی های گسترده باعث شده است که مسیل های طبیعی مختل شوند و عمق فاجعه از آنچه به طور معمول قابل انتظار است، فرا رود. همین سه هفته پیش که من در استان گلستان بودم، درست در حریم رودخانه در تنگ راه و در مجاورت پارک ملی گلستان، شاهد رشد قارچ گونه ویلا بودم.
 
خشکی رودخانه به دلیل سد سازی، علت وقوع سیلاب در پایین دست سدهای گلستان:
 
او با اشاره به اثر مخرب سدهای ساخته شده در این استان که در وقوع سیلاب سال های گذشته بی تأثیر نیست، گفت: با قوت گرفتن سدسازی در این استان‌ ها، رودخانه ها را به بهانه ساخت سد خشک کردند و در پایین دست رودخانه شروع به ساخت و ساز شد، اما پهنای رودخانه در گذشته نشان می دهد که روزی مسیر عبور جریان های تند آب بوده است و حالا با سد سازی جلوی آن گرفته شده و ساخت و ساز گسترده در حریم روی داده است، در نتیجه چنین حادثه ای رخ می دهد. علت سیل ویرانگر سال ۸۰ هم دقیقاً شکستن دو سد قزقلعه و دشت بود که متأسفانه مسئولین با پنهانکاری از آن گذشتند. آنها بجای مدیریت منابع، هر سیلی را بهانه ای برای احداث سد جدیدی می کنند.
 
***
 
چندین روز پس از افتضاح مدیریتی سیل استاندار گلستان هنوز در غیبت/ استاندار غیربومی گلستان در تعطیلات 
 
 انتخاب: بر اساس گزارش های منتشره، مناف هاشمی استاندار گلستان در پنجمین روز سیل و بحران، گلستان در تمامی جلسات و بازدیدهای مرتبط با سیل غایب بوده است. لازم به ذکر است که آخرین خبری که از مناف هاشمی موجود است، مربوط به ۲۸ اسفند، در بازدید از سد گلستان است.
 
درحالیکه لحظه به لحظه بر شدت بحران سیل در گلستان افزوده می شود، اما هیچ خبری از استاندار نیست.
 
به گزارش «انتخاب»؛ بر اساس گزارش های منتشره، مناف هاشمی استاندار گلستان در پنجمین روز سیل و بحران، گلستان در تمامی جلسات و بازدیدهای مرتبط با سیل غایب بوده است.
 
لازم به ذکر است که آخرین خبری که از مناف هاشمی موجود است، مربوط به ۲۸ اسفند، در بازدید از سد گلستان است.
 
مشکلات بسیار حاد ناشی از سیل و بارندگی اخیر در گلستان نیاز به حضور میدانی و مدیریت نماینده عالی دولت دارد. با این حال، به نظر می رسد استاندار غیربومی گلستان در تعطیلات به سر می برد و نگرانی خاصی در مورد اتفاقات گلستان ندارد‌!