۶ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مازندران از بین رفت/ استاندار مازندران قول کمک‌های بلاعوض به مردم سیل‌زده داده است

zamin keshavarzi golestan
نماینده مردم بابلسر گفت: در سیل اخیر تعداد زیادی از مناطق و بیشتر در روستاها خسارات مسکونی هم داشتیم که باید برآرود خسارت هم داشه باشیم.

ولی الله نانواکناری نماینده استان مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره مناطق سیل‌زده این استان گفت: تقریبا شش هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی اعم از توت فرنگی و باغات و خزانه‌های برنج از بین رفته است. توت فرنگی که کامل از بین رفته است و خزانه‌های شالیزاری هم کلا از بین رفته است. بعضی از باغات که عمق آب گرفتگی‌شان زیاد بود خساراتشان زیاد بود اما بعضی باغات که درختان و شاخ و بر‌ های قدیمی داشته اند کمتر خسارت دیده‌اند.

وی با اشاره به منازل مسکونی که در مسیر سیلاب بوده‌اند، گفت: در تعداد زیادی از مناطق و بیشتر در روستاها خسارات مسکونی هم داشتیم که باید برآرود خسارت هم داشته باشیم.

نماینده مردم بابلسر اظهار داشت: باید بعضی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم که لایروبی‌ها می‌تواند در جلوگیری از سیلاب‌های اینچنینی موثر باشد که روی این موضوع کمتر سرمایه‌گذاری می‌شود و این را من به وزیر نیرو و جهاد کشاورزی هم گفته‌ام. در بعضی از جاده‌سازی‌ها مسائل امنیتی را در نظر نگرفته‌اند و بعضی از آبراه‌هایی که در مسیر جاده‌ها بوده کور شده که این هم عامل موثری در بروز سیل بوده است.

وی تصریح کرد: بنده با استاندار مازندران که صحبت کرده‌ام قول داده‌اند کمک بلاعوضی را برای مردم داشته باشند. اگر این کمک‌های بلاعوض را به مردم بدون دردسر بدهند، در حل مشکلات آن‌ها موثر خواهد بود. متاسفانه برخی مردم گله‌مند بودند که سه سال پیش همین مشکل را داشتیم که برای دو میلیون تومان وام انقدر ما را درگیر مسائل اداری کردند که نتوانستیم حتی دو میلیون وام بگیریم. این کمک‌های بلاعوضی که در نظر گرفته شده باید بلافاصله به مردم داده شود.

نانواکناری گفت: در این منطقه دستگاه‌های ذیربط ازجمله هلال‌احمر ورود پیدا کردند و پکیج‌های غذایی را توزیع کرده‌اند که این اقدامات حتی مسکن هم نیست، ما باید مشکل مردم این منطقه را به صورت اساسی حل کنیم و راه پیشگیری از اینگونه سیل‌ها هم وجود دارد.
منبع : ایلنا

 

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو : 60 روستا در استان گلستان آب ندارد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو با بیان اینکه تاکنون مشکل آب 174 روستای استان برطرف شده است، گفت: همچنان آب 60 روستا قطع است.
60 روستا در استان گلستان آب ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، میثم جعفرزاده  افزود: پس از وقوع سیل به تاسیسات تامین آب شهرهای گنبد، آق قلا، انبارآلوم، بندرترکمن، گمیشان، کلاله، نوده خاندوز و بندر گز آسیب وارد شده و در حدود 200 روستا در شهرستان‌های گنبد، مینودشت، گالیکش و کلاله، آققلا، گمیشان، آزادشهر، رامیان دچار مشکلات تامین آب شدند.
وی ادامه داد: مشکلات شهرهای متاثر از سیل بلافاصله برطرف شدد و تنها در شهرک یوسف آباد گنبد بدلیل تخریب خط آبرسانی توسط سیل و همچنین مسکن مهر کلاله بدلیل کدورت بالای چشمه، دچار قطعی شدند که البته کدورت در حال کاهش می‌باشد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو تاکید کرد: در طی روزهای گذشته، مشکل 174 روستا برطرف گردید و مشکل 26 روستا پابرجا مانده بود که اکثراً ناشی از قطع برق بود. لیکن به دلیل حرکت سیلاب، تعداد روستاهای دچار مشکل افزایش یافت و در حال حاضر در حدود 60 روستا دچار قطعی آب می‌باشند که به دلیل عدم وجود راه‌های دسترسی و غرقاب بودن، امکان آبرسانی سیار وجود ندارد.
جعفرزاده تصریح کرد: به همین علت و در پی هماهنگی‌های انجام شده تعداد (30 هزار بطری 1.5 لیتری) توسط آبفا مشهد، تعداد (6300 بطری 1.5لیتری) توسط آبفا خراسان رضوی و تعداد 10 هزار بسته آب نایلونی و بطری آب معدنی (45 هزار بطری 1.5 لیتری) توسط آبفا تهران تامین شده و در حال ارسال به مناطق سیل زده روستایی استان گلستان می‌باشد.
وی در پایان گفت: در حال حاضر تعداد 23 دستگاه تانکر آبرسانی، 10 تیم عملیاتی و 10 تیم در حوزه روستایی در حال خدمات رسانی می‌باشند.

منبع : خبرگزاری فارس