آخرین وضعیت مناطق سیل زده در ایران

 seyl iranآخرین وضعیت محله‌های سیل زده شیراز/پاکسازی و امداد ادامه دارد

علی رغم گذشت چهارروز از سیل ویرانگر پنج فروردین و سه روز از سیل ششم فروردین در محله سعدی شیراز و با وجود تداوم شبانه روزی امدادرسانی از سوی مردم، شهرداری، ارتش ، بسیج و سپاه، هنوز وضعیت شهرک سعدی و برخی بخش‌های شمال شرق شیراز به حالت عادی بازنگشته است.

بنا بر مشاهدات میدانی خبرنگار ایسنا، شهروندان در بخشی از محله دلگشا، خیابان نیستان، خیابان شهید وفایی و به خصوص گود گل کنان در محدوده سعدی و برخی از ساکنان محدوده بلوار نصر، اطراف بوستان نماز و مسیر منتهی به چهارراه دلگشا، فضیلت و.... شاهد حجم زیادی از گل و لای هستند.

این درحالیست که مجموعه عوامل شهرداری شیراز با بسیج امکانات خود از مناطق مختلف شهر، در حال تلاش برای پاکسازی کامل این منطقه و منازل شهروندان هستند.

فعالیت گروه‌های مردم نهاد و مجموعه‌های مختلف مردمی که طی سه روز گذشته در بخش‌های پاکسازی منازل و معابر، تخلیه آب و گل و لای منازل، اسکان شهروندان سیل‌زده، تأمین غذا، آب و سایر مایحتاج شهروندان ساکن این مناطق، تداوم داشته و کاسته نشده است.

در این بین حضور گروه‌هایی از محیط بانان، تشکل‌های دوستدار میراث فرهنگی و محیط زیست، کسبه و ورزشکاران و سازمان‌های مردم نهاد جوانان بسیار چشمگیر و تأثیرگذار بوده است.

گزارش ایسنا حاکی از تبدیل گروه‌های فعال در فضای مجازی اعم از واتس آپ و اینستاگرام به محلی برای اعلام وضعیت، طرح درخواست‌ها، اعلام همکاری و اطلاع رسانی پیرامون مسائل و نیازها و مشکلات شده است.

شهروندان شیرازی که در روزهای اول جاری شدن سیل با بسیج تمام امکانات مردمی، اعم از مالی و جانی، نقدی و غیرنقدی، به کمک میهمانان نوروزی شتافته و در زمینه تأمین نیازهای غذایی، پوشاک و حتی تعمیر تلفن‌های همراه و خودروها و اسکان مسافران، از هیچ کمکی مضایقه نکردند، طی دو روز اخیر، عزم جزم کرده و به کمک آسیب دیدگان سیل در سعدی و سایر محله‌ها شتافتند.

عصر روز گذشته شهردار شیراز ضمن بازدید از محله سعدی و سایر محله‌های از حادثه سیل گفت: با همکاری ۳ هزار نفر از نیروهای شهرداری در حال پاکسازی کوچه‌ها و خیابان‌های مناطق ۷ و ۱۱ و ۳ هستیم و تلاش داریم پس از اتمام پاکسازی اقدام به گلکاری و زیباسازی این بلوارها و خیابان‌ها کنیم.

حیدر اسکندرپور با اشاره به حادثه سیل دروازه قرآن و خسارت‌های جانی و مالی این حادثه گفت: در روز سه شنبه ۶ فروردین ماه نیز سیلی سنگین در محله سعدی داشتیم که این سیل از طریق تونل فضیلت به قسمت شرقی شیراز و بلوارهای نصر، سرداران و … منتقل شد اما به دلیل هماهنگی با راهنمایی و رانندگی مسیرهای منتهی به این بلوارها را مسدود کردیم و این سیلاب را توانستیم مدیریت کنیم تا آسیب جانی در پی نداشته باشد.

شهردار شیراز با اشاره به آب گرفتگی منازل برخی از شهروندان این منطقه افزود: هم اکنون بخشی از نیروهای شهرداری مشغول تخلیه آب منازل شهروندان هستند.

وی خاطرنشان کرد: تلاش داریم طی روزهای آینده شرایط در بخش شرقی شهر شیراز به حالت عادی بازگردد و شهروندان و مسافران شاهد زیبایی و تمیزی این قسمت از شهر باشند.

اسکندرپور خطاب به شهروندان و مسافران اعلام کرد: تلاش داریم شیراز را برای ادامه تعطیلات آماده کنیم و این شهر را مثل گذشته تمیز و زیبا خواهیم کرد.

همچنین رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز نیز با اشاره به وجود مشکلات ناشی از سیلاب در سطح مناطق ۳ و ۱۱ شهر شیراز، تاکید کرد که علاوه بر نیروهای پاکبان آن مناطق، تعداد هشت گروه ویژه در ۸ محور نیز تعیین شده و مشغول به فعالیت هستند.

seyl shiraz paksazi

خوشبخت افزود: با توجه به شدت بارندگی، پاکسازی معابر از سیلاب از همان لحظات ابتدایی و بصورت ۲۴ ساعته آغاز شد که به صورت شبانه روزی در مناطق یازده گانه شیراز به جز مناطق ۳ و ۱۱ که به صورت ویژه این فعالیت در حال انجام است، پاکبانان در حال پاکسازی و شستشوی بقایای حاصل از بارندگی هستند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد که دروازه قرآن، خیابان قرآن قدیم، خیابان نفت، خیابان‌های معزی، شهریار و قانعی، بلوار چهل مقام، بلوار هفت تنان، رفوژ وسط منطقه سه و یازده، تونل سعدی، پل بلوار وفایی، چهارراه حافظیه، بلوار سرداران، خیابان نارنجستان و پشت آرامگاه سعدی، خیابان گلستان و سفر و انشعابات براثر جاری شدن سیلاب طی روزهای پنجم و ششم فروردین با مشکلاتی خصوصاً انباشت گل و لای مواجه بوده است.

به گزارش ایسنا، همکاری مجموعه شهرداری و نواحی مختلف بسیج و سپاه برای اسکان شهروندان سیل زده و تأمین تجهیزات و امکانات و ماشین آلات و همچنین تأمین نیروی انسانی برای کمک به پاکسازی محله‌های آسیب دیده از سیل، بسیار گسترده بوده است.

فرمانده سپاه احمد بن موسی(ع) شیراز نیز از توزیع 30 هزار پرس غذای گرم توسط این سپاه به سیل زدگان خبر داد .

سرهنگ مرتضی خسروانی پنجشنبه در حاشیه بازدید از محله‌های آسیب دیده از سیل در شرق شیراز گفت: تا به حال 3500 مسافر و ساکنین محله‌های سیل زده در سوله‌های ورزشی و حسینیه ‌ ها و مساجد شهر شیراز اسکان داده شده‌اند.

فرمانده سپاه احمد بن موسی(ع) شیراز با اشاره به اینکه 850 واحد منزل مسکونی در شرق شیراز توسط بسیجیان این سپاه تخلیه شده است، گفت: 30 تن آب معدنی، 3800 دست البسه زنانه و وسایل بهداشتی توزیع و آب و گل و لای 80 درصد منازل توسط بسیجیان تخلیه شده است.

خسروانی خاطرنشان کرد که با شناسایی منازل آسیب دیده، بسیج در تلاش برای شست و شوی فرش و سایر لوازم قابل شست و شوی سیلزدگان است.

به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر شاهد اطلاعیه و اعلامیه‌هایی از سوی مردم و کسبه و فعالان اقتصادی در خصوص انجام خدمات مختلف نظیر شست و شوی فرش، تعمیر وسایل و ... سیلزدگان به صورت رایگان، در فضای مجازی و گروه‌های شناخته شده اجتماعی هستیم.

اتاق اصناف شیراز نیز از اعلام آمادگی صنف قالیشویی برای شست و شوی فرش شهروندان سیل‌زده به شکل رایگان خبر داده است.

همچنین اتاق بازرگانی فارس با راه‌اندازی کمپینی، اقدام به جمع آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم و نیک اندیشان به سیل‌زدگان سعدی کرده است.

آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده شمال کشور/ مازندران گرفتار گل و لای

seyl shomal 

با وجود اینکه چندین روز از حادثه سیل در مازندران می گذرد و دستگاه های امدادی پای کار هستند اما مردم مناطق سیل‌زده همچنان گرفتار گل و لا هستند و زندگی روزمره شان همچنان دچار مشکل است.

در سیل شمال، نکا یکی از شهرستان هایی بوده که بیشترین آسیب را در سیل اخیر دیده است، عبدالجواد توحیدی مقدم فرماندار این شهرستان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به خسارت ۱۸۲ میلیارد تومانی سیل اخیر به اراضی، دام و طیور، مسکونی و تأسیسات زیربنایی این شهرستاناظهار کرد: علاوه بر سیل با بارش برف و رانش زمین خسارات زیادی به شهرستان نکا وارد گشت اما خوشبختانه با تعبیه سد، سرشاخه‌گیر و دیوار ساحلی بخش عظیمی از سیل مهار شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای ساماندهی رودخانه‌ها و حواشی آن در نظر گرفته شد، افزود: مشکل جدی شهرستان نکا در حال حاضر رانش های متعدد است.

فرماندار نکا در تشریح خسارات ناشی از سیل اخیر در این شهرستان گفت:مجموع خسارت برآوردشده ‌سیل اخیر در این شهرستان ۱۸۲ میلیارد تومان بوده که ۶۲ میلیارد به بخش کشاورزی، دام و طیور، ۸ میلیارد به حوزه معیشتی و مسکونی، ۱۱۲ میلیارد به تأسیسات زیربنایی و ۳۰ میلیاردتومان نیز به حوزه راهداری تعلق دارد.

به وجود آمدن ۷۰منطقه رانشی در شهرستان نکا

وی با اشاره به اینکه در هزار جریب و بخش مرکزی شهرستان نکا ۷۰ نقطه رانشی به وجود آمد، گفت: به دلیل اشباع زمین از آب دچار رانش های مکرر هستیم، تمامی راه ها در هزار جریب از بین رفته و نیاز به احداث راه های جدید داریم.

توحیدی‌ مقدم با ابراز نگرانی از شرایط پس از آب شدن برف ها و خطر به راه افتادن سیلاب های مجدد اعلام کرد: در همین ایام ۱۳ روستای نکا در محاصره برف قرار گرفت و با آب شدن برف ها امکان به راه افتادن سیل مجدد وجود دارد.

وی تصریح کرد: تاکنون تمامی راه های روستایی این شهرستان جز روستای "لترگاز"اولیا که به دلیل رانش و سقوط سنگ بسته شده،باز است.

فرماندار نکا از تشکیل ۱۲۳ پرونده برای دریافت تسهیلات خسارات سیل خبر داد و گفت: ۳۰ واحد مسکونی شهری و ۳۰ واحد مسکونی روستایی در نکا تخریب شد.

توحیدی مقدم همچنین از خسارت وارده به ۶۰ واحد مرغداری، ۳۰۰ واحد دامداری، ۱۰۰ رأس دام سبک، ۴۰ رأس دام سنگین، ۱۰ هزار قطعه آبزیان، ۲۰۰۰ کلونی زنبور عسل، ۶۲۰۰ هکتار اراضی زراعی و ۷۰۰۰ هکتار از باغ های این شهرستان خبر داد.

پمپ های لجن کش و کف کش به کمک مردم سیمرغ آمدند

عبدالله ملکی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران نیز در ادامه از اعزام تیم امدادی این نهاد به منطقه سیل زده سیمرغ خبر داد و اظهار کرد: با توجه به شدت خسارت سیل به منازل مسکونی، کارکنان این اداره اقدام به تهیه پمپ لجن کش و کف کش کرده و از روز چهارشنبه هفتم فروردین در این شهرستان مستقر شدند.

وی گفت: پمپ لجن کش و کف کش قرار است به مدت ۹ روز در سیمرغ به مردم سیل‌زده جهت تخلیه آب و گل و لای در منازل کمک کند.

۱۴هزار و ۵۶۶نفر در سیل اخیر آسیب دیده اند

مجتبی اکبری مدیرکل جمعیت هلال احمر مازندران نیز در مورد آخرین آمار آسیب دیدگان در سیل اظهارکرد: تعداد آسیب‌دیدگان ۱۴ هزار و ۵۵۶ نفرگزارش شده است.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر به ۴۴۰ نفر اسکان اضطراری داده شده است،تصریح کرد: تعداد کل نیروهای امدادی شرکت کننده در عملیات امداد و نجات ۱۶۸۰ نفر گزارش شده است.

مدیرکل جمعیت هلال احمر مازندران یادآورشد:تعداد ناوگان های به کارگیری شده در عملیات ۲۳۶ خودرو و تعداد تجهیزات در عملیات ۱۲۶ مورد بوده است.

سیل آسیبی به فرودگاه های مازندران وارد نکرد

سعد الله وطن خواه مدیرکل فرودگاه های استان مازندران نیز به ایسنا گفت: در محل نگهداری سوخت هواپیما سیل بندهایی تعبیه شده بود و خوشبختانه آسیبی به فرودگاه وارد نشد.

وی همچنین از انتقال اجساد دو مازندرانی در سیل شیراز از طریق فرودگاه دشت نازطی دو روز گذشته خبر داد.

گزارش از راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران

سیل همچنان دست‌بردار لرستان نیست

seyl lorestan 

سیل و آبگرفتگی معابر در البرز

مدیرکل هواشناسی لرستان از احتمال سیل دوباره در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدناصر هاشمی اظهار کرد: بر اساس آخرین نقشه‌های پیش یابی با توجه به گذر امواج کم دامنه از روی نوار غرب کشور و نیز رطوبت حاکم بر جو منطقه برای نقاط مختلف استان علاوه بر ابرناکی، بارش‌هایی بصورت رگباری، همراه با رعد و برق و وزش باد قابل ملاحظه پیش‌بینی است.

وی اضافه کرد: از صبح پنجشنبه و تا اوایل شب با توجه به ورود یک سامانه بارشی به آسمان استان برای همه نقاط، رگبار باران و رعد و برق و گاهی وزش باد نسبتاً شدید را خواهیم داشت.

هاشمی ادامه داد: همچنین با توجه به مقدار بارش‌ها در اغلب نقاط سبب آب‌گرفتگی معابر عمومی، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و اختلال در تردد جاده‌ای خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی لرستان بیان کرد: همراه با این شرایط جوی برای شهرهای سردسیر استان (شمال و شرق) نواحی کوهستانی، گردنه‌ها و ارتفاعات بارش برف و برای مناطق مستعد ریزش تگرگ پیش بینی می‌شود.

وی گفت: توصیه می‌شود جهت جلوگیری از خسارات احتمالی تمهیدات لازم به کار گرفته شود.

بالاآمدن حجم آب رودهای گرگر و شطیط در شوشتر

seyl shooshtar 

با بالا آمدن آب رود های گرگر و شطیط -در حوالی شوشتر-که از سرچشمه های رود کارون هستند راه های ارتباطی روستای دیلم قدیم در شعیبیه و شهر ملاثانی که از طریق پل های شناور برقرار بود قطع شده است و ساکنین با قایق عبور و مرور میکنند. همچنین پل جدید در دست ساخت روستای دیلم قدیم در منطقه شعیبیه به زیر آب رفت و عمق آب بالا آمده چیزی حدود ۱۰متر است که جرثقیل در این محدوده را نیز به زیر آب برده است. بند میزان شوشتر که سازه ی تنظیم جریان و فشار اب است در روز های گذشته با طغیان این رودها به زیر آب رفته بود .

آبگرفتگی 310 هزار هکتار زمین کشاورزی در گلستان

seyl goolestan

نهمین روز سیل در استان گلستان

رئیس جهادکشاورزی استان گلستان گفت: سر ریز رودخانه های گرگانرود و قره سو باعث شد حدود 310 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان دچار آبگرفتگی شود.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، مختار مهاجر در جمع خبرنگاران اظهار کرد:‌ متاسفانه 120 هزار هکتار از این اراضی کشاورزی به طور 100 درصد دچار خسارت شدند.

وی مجموع خسارات وارده به بخش کشاورزی استان تا امروز را 1200 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: از این میزان خسارت 760 میلیارد تومان مربوط به بخش زراعت، 120 میلیارد تومان بخش باغات، 170 میلیارد تومان به مرغداری ها، دامداری ها و آبزی پروری و 150 میلیارد تومان نیز خسارت وارده به زیرساخت ها و حوزه تأسیسات آبی و خاکی است.

مهاجر تصریح کرد: امیدواریم با توجه به مصوبات هیات دولت، میزان تخصیص ها برای جبران خسارت مشخص شود تا آن را در اختیار کشاورزان آسیب دیده قرار دهیم.

منبع:ایسنا