گسترش شایعات و خرافات در مورد سیل/ کاوه مدنی: خرافه ها و روایت‌ های ناقص پس از مدتی به باور تبدیل می‌ شوند و پس از آن به مبنای قضاوت - آبگرفتگی ۳۱۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در گلستان

seil کاوه مدنی فعال و کارشناس محیط زیست در صفحه اینستاگرامی خود با هشدار نسبت به گسترش شایعات و خرافات در مورد سیل اخیر نوشت:
 
... برخی از این خرافه‌ ها و روایت‌ های ناقص و اشتباهی که بدون مطالعه و مبنای علمی در روزهای اخیر شکل گرفته و متأسفانه از زبان برخی از مسئولین هم تکرار شده اند را مرور می‌ کنیم:
 
- دوره سی ساله خشکسالی تمام شده است.
 
- ایران وارد دوره بلند مدت ترسالی شده است.
 
- تغییر اقليم "عامل" سیل‌ های اخیر در ایران است.
 
- مشکل ورشکستگی آبی و بحران آب ایران به خاطر بارندگی های اخیر حل شده است.
 
- اگر سدها نبودند، خسارت ها بیشتر بود و بنابراین به سدهای بیشتری نیاز داریم.
 
- به خاطر حجم بارش، خسارت سیل‌های اخیر اجتناب ناپذیر بود.
 
- قطع درختان عامل سیل در شمال کشور بود.
 
- بی‌احتیاطی مردم و عدم توجه به هشدارها، عامل مرگ و میر مردم در سیل شیراز بود. 
 
- باروری ابرها عامل بارش‌های غیرعادی است.
 
- پروژه هارپ و دستکاری اقلیمی توسط دشمنان عامل افزایش فعالیت جوی است.
 
خرافه ها و روایت‌ های ناقص پس از مدتی به باور تبدیل می‌ شوند و پس از آن به مبنای قضاوت. چوب قضاوت های نابجا و نادرست را هم مردم و محیط زیست می‌ خورند و جا دارد که کارشناسان به این مباحث ورود کنند.
 
***
 
آبگرفتگی ۳۱۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در گلستان
 
ایسنا:  رئیس جهادکشاورزی استان گلستان گفت: سر ریز رودخانه های گرگانرود و قره سو باعث شد حدود ۳۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان دچار آبگرفتگی شود.
 
به گزارش ایسنا، منطقه گلستان، مختار مهاجر در جمع خبرنگاران اظهار کرد:‌ متاسفانه ۱۲۰ هزار هکتار از این اراضی کشاورزی به طور ۱۰۰ درصد دچار خسارت شدند.
 
وی مجموع خسارات وارده به بخش کشاورزی استان تا امروز را ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: از این میزان خسارت ۷۶۰ میلیارد تومان مربوط به بخش زراعت، ۱۲۰ میلیارد تومان بخش باغات، ۱۷۰ میلیارد تومان به مرغداری ها، دامداری ها و آبزی پروری و ۱۵۰ میلیارد تومان نیز خسارت وارده به زیرساخت ها و حوزه تأسیسات آبی و خاکی است.
 
مهاجر تصریح کرد: امیدواریم با توجه به مصوبات هیات دولت، میزان تخصیص ها برای جبران خسارت مشخص شود تا آن را در اختیار کشاورزان آسیب دیده قرار دهیم.