مخالفت ۱۴ عضو شورای امنیت با امریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌ های جولان

Shorai- Amniat-1 یورو نیوز: در جریان جلسه چهارشنبه شب ۲۷ مارس شورای امنیت سازمان ملل بر سر بلندی‌ های جولان، هیات نمایندگی ایالات متحده از اقدام دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر این منطقه دفاع کرد، در حالی که ۱۴ عضو دیگر شورا این تصمیم را محکوم کردند.
 
در این جلسه اضطراری که به درخواست دولت سوریه تشکیل شده بود، ولادیمیر سافرونکوف سفیر روسیه اقدام آمریکا را «پوچ» و تخطی از قطعنامه‌ های شورای امنیت دانست.
 
رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه با امضای فرمانی حق حاکمیت تل‌ آویو بر بلندی‌ های جولان و الحاق این منطقه اشغالی به خاک اسرائیل را به رسمیت شناخته بود.
 
همچنین کریستوفر هوسجن، نماینده آلمان ضمن محکوم کردن اقدام آمریکا، نفس درخواست تشکیل این جلسه توسط دولت سوریه را «مزورانه» نامید و گفت کشوری که با بمباران مدارس و بیمارستان‌ ها و استفاده از سلاح شیمیایی علیه مردم خودش مرتکب جنایت علیه بشریت شده و قطعنامه‌ های شورای امنیت را بارها نقض کرده است، در جایگاهی نیست که در مقام مدعی نقض قطعنامه‌ های شورا قرار گیرد.
 
رادنی دیویس، نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، با بیان اینکه تصمیم جدید ایالات متحده قرارداد ۱۹۷۴ را تحت تأثیر قرار نخواهد داد و خللی در کار نیروهای مستقر حافظ صلح این سازمان پدید نخواهد آورد، به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل را به لحاظ راهبردی و امنیتی برای تل‌ آویو حیاتی خواند.