پر شدن سدهای گلستان و وشمگیر و عدم لایروبی مَصبّ رودخانه ها و تنگی خروجی به سمت دریا از جمله علل سیل در گلستان/ خسارت سیلاب به ١٠٠ مکان در طرقبه و شاندیز مشهد و در لرستان - غرق ٢ نفر در رودخانه کارون

seyl iran به گزارش خبرگزاری تسنیم، اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در برنامه تیتر امشب وظیفه مدیریت بحران را پیشگیری اعلام کرد و گفت: مدیریت بحران کار یک دستگاه خاص نیست، بلکه همه دستگاه های اجرایی کشور در زمان عادی باید در صدد پیشگیری از حوادث غیر مترقبه باشند.
 
اسماعیل نجار با بیان اینکه رئیس جمهور و برخی از معاونان و وزرا امروزجمعه (۹ فروردین ۹۸) برای رسیدگی به فعالیت های مربوط به سیل به خوزستان سفر می کنند افزود: هم اکنون بجز خوزستان، وضع سایر استان های سیل زده با ثبات است.
 
نجار به برخی از علت های وقوع سیل در گلستان اشاره کرد و افزود: پر شدن سدهای "گلستان" و "وشمگیر"، لایروبی نکردن مصب رودخانه ها و محدود بودن خروجی آب به سمت دریا از جمله علت های وقوع سیل در مناطق مسکونی است.
 
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: پس از تثبیت حادثه و فروکش کردن سیل، ارزیابی های مقدماتی میزان خسارت برآورد و نتیجه آن در جلسه هیئت دولت در روز چهارشنبه اعلام شد.
 
او گفت: ۱۰ هزار مسکن در گلستان ارزیابی خسارت شد و  بنیاد مسکن ماموریت بازسازی مسکن در گلستان را بر عهده دارد و در مازندران اولین تسهیلات مسکن به مردم سیل زده مازندران پرداخت شده است.
 
نجار با بیان اینکه برآوردهای دقیق تر خسارات سیل، ممکن است رقم وام ها را افزایش دهد افزود: بر اساس ارزیابی های انجام شده در بخش کشاورزی در دو استان گلستان و مازندران ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.
 
او میزان خسارت ها در بخش مسکن در استان گلستان را ۱۰ هزار واحد و در استان مازندران را ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده اعلام کرد.
 
نجار درباره اعتبار دولت برای جبران خسارت ها گفت: قانون گذار ۵ درصداز اعتبارات کل بودجه سالیانه کشور و ۳ درصد برای پیشگیری و ۲ درصد برای مقابله با حوادث به دولت اختیار داده است.
 
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تجربه ای که اندوخته است برای بازسازی شروع به تقسیم وظایف کرده است.
 
او گفت: اعتبارات ساخت مسکن روستائیان ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و در مجموع ۱۵ میلیون تومان معیشتی ۴ درصد است. برای جبران خسارت های مسکن شهر ۵۰ میلیون تومان با کارمزد ۵ درصد و ۱۲ میلیون تومان بلاعوض در نظر گرفته شده است.
 
نجار با بیان اینکه ۱۴۷ هزار کیلومتر رودخانه در کشور وجود دارد، گفت:طرح جامع آسیب شناسی سیل و سیلاب در کشور تهیه شده است.
 
***
 
خسارت سیلاب به ١٠٠ مکان در طرقبه و شاندیز مشهد
 
 ایرنا: مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: جریان سیلاب امروز نهم فروردین ماه به ۱۰۰ مکان شامل منزل مسکونی، ویلا و رستوران در شهرهای گردشگری طرقبه و شاندیز شهرستان بینالود واقع در شمال و شمال غرب مشهد خسارت وارد کرد.
 
حجتعلی شایانفر عصر جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: بارشهای رگباری اخیر به ویژه دیشب، موجب افزایش قابل توجه آب رودخانه ها در مناطق طرقبه و شاندیز و آسیب به این تعداد مکان واقع در حریم و بستر رودخانه شد. 
 
وی گفت: این سیلاب خسارت جانی در پی نداشت. سطح آب رودخانه های منطقه هم اینک پایین رفته و ماشین آلات سنگین در حال بازگشایی مسیر هستند. همچنین جریان نیروی برق که بخاطر سیلاب قطع شده بود دوباره برقرار گردیده است. 
 
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی افزود: در شهرستانهای تایباد، صالح آباد و خواف در شرق و جنوب شرق استان نیز که شاهد رگبار شدید باران بودند چندین مورد آبگرفتگی گزارش شده اما شرایط در آن مناطق عادی است. 
 
شاندیز در فاصله ١۵ کیلومتری شمال غربی و طرقبه در فاصله ۱۸ کیلومتری غرب مشهد قرار دارند. نوروز پارسال افزون بر سه میلیون و ۷۰۰ هزار مسافر و گردشگر به این شهرهای ییلاقی و گردشگری رفتند. شهرستان بینالود دارای دو شهر و ۲۰ روستای ییلاقی است.
 
***
 
غرق ٢ نفر در رودخانه کارون 
 
ایرنا: بخشدار سوسن از توابع ایذه گفت: واژگون شدن یک قایق در رودخانه کارون در مقطع این بخش در ایذه در شمال شرق خوزستان، موجب سقوط ٢ نفر در رودخانه شد که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.
 
محمد سعید الماسی روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: ساعت ۱۶ امروز ، یک قایق با پنج نفر سرنشین در رودخانه کارون حدفاصل روستای ده ثریا بخش سوسن واژگون شد. 
 
وی گفت: با تلاش مردم، سه نفر از سرنشینان این قایق نجات پیدا کردند اما از سرنوشت قایقران و یک سرنشین دیگر که هر ۲ مرد هستند اطلاعی در دست نیست. 
 
بخشدار سوسن ادامه داد: تلاش‌ برای پیدا کردن این افراد ادامه دارد اما با توجه به سرعت و عمق آب، احتمال غرق شدن این افراد بالاست‌. 
 
با وجود داشتن راه ارتباطی ، برخی از اهالی روستایی منطقه، به دلیل نزدیکی مسافت ، از قایق برای جابجایی خود استفاده می کنند. 
 
بخش سوسن در فاصله ۴۰ کیلومتری مرکز شهر ایذه قرار دارد.
 
***
 
انتقاد محمد رضا بادامچی از سکوت مسئولان و رسانه ها در قبال سیل لرستان
 
 تویتر محمدرضا بادامچی: محمدرضا بادامچی، نماینده تهران در مجلس از سکوت رسانه‌ ها و مدیریت بحران در قبال مردم لرستان انتقاد کرد و نوشت:‏ از نهادهای ملی انتظار می‌ رود همانند شیراز و گلستان به کمک مردم لرستان بشتابند. در حوزه مدیریت بحران به لحاظ نرم افزاری، سخت افزاری و مدیریتی بسیار عقب مانده هستیم!