مجلس بریتانیا برای سومین بار طرح توافق برکسیت ترزا می را رد کرد

majlese  nemayandegane britania

نمایندگان مجلس بریتانیا برای سومین بار طرح توافق برکسیت را که از سوی ترزا می نخست‌وزیر ارائه شده بود، رد کردند.

مجلس بریتانیا امروز، جمعه ۲۹ مارس، برای سومین بار، طرح پیشنهادی ترزا می برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا را رد کرد. پیش از این روز ۲۹ مارس، آخرین مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مقرر شده بود. اما اتحادیه اروپا با ارائه پیشنهاداتی، با تعویق زمان خروج بریتانیا موافقت کرده بود.

پس از رای منفی نمایندگان مجلس بریتانیا به طرح پیشنهادی دولت، ترزا می ضمن ابراز تاسف از این مخالفت گفت: رد توافق پیشنهاد پیامدهای جدی را برای کشور به بار خواهد آورد. در سومین دور رای‌گیری، ۲۸۶ نماینده رای موافق دادند اما ۳۴۴ نماینده با طرح پیشنهادی نخست وزیر مخالفت کردند.

بر أساس گزینه اول پیشنهادی اتحادیه اروپا به بریتانیا، که مهلت آن امشب (جمعه ۲۹ مارس) به پایان می‌رسد، مجلس بریتانیا باید طرح خروج این کشور را به تصویب می‌رساند. اما گزارش‌ها حاکی از آن است که نمایندگان مجلس عوام بریتانیا در خصوص توافق برکسیت به یک نظر واحد نرسیدند.

بر اساس گزینه اول اتحادیه اروپا، در صورتی که نمایندگان مجلس بریتانیا، این طرح را مورد تصویب قرار می‌دادند. زمینه برای خروج این کشور تا روز ۲۲ ماه مه فراهم ‌می‌شد. مخالفت رییس مجلس بریتانیا، یکی از موانع عمده بر سر طرح توافق برکسیت عنوان شده است طرحی که از سوی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا پیشنهاد شده بود.

دو روز پیش، ترزا می هم اعلام آمادگی کرد که به محض تصویب توافقنامه برکسیت، از مقام خود کناره‌گیری کند. این پیشنهاد نخست‌وزیر بریتانیا، موجب بازگشت برخی از موافقان خروج به مسیر بررسی طرح پیشنهادی توافق شد.

از جمله بوریس جانسون، وزیر پیشین أمور خارجه بریتانیا، حمایت خود از طرح پیشنهادی توافق را اعلام و نسبت به عواقب عدم تصویب توافق که می‌تواند به منتفی شدن برکسیت منتهی شود، ابراز نگرانی کرد.

حال پس از عدم تصویب طرح پیشنهادی توافق، لندن تا روز ۱۲ آوریل فرصت دارد تا گزینه‌ جایگزین خود را اعلام کرده و برای اجتناب از خروج بدون توافق، یک بار دیگر از اتحادیه اروپا درخواست کند تا با تمدید مهلت برکسیت موافقت نماید.

منبع : رادیو فرانسه