مصباح یزدی می‌گوید که خامنه‌ای در این ۳۰ سال یک اشتباه هم نداشته است

mesbah wa khamenei

محمدتقی مصباح یزدی از روحانیون ارشد جمهوری اسلامی مدعی شده که علی خامنه‌ای در طول سه دهه‌ای که رهبری حکومت ایران را بر عهده داشته حتی یک اشتباه هم نداشته. وی سپس خود از این مسئله اظهار تعجب کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آیت الله مصباح یزدی گفت: «این‌که آیت‌الله خامنه‌ای به مدت ۳۰ سال در مسندی بنشیند و با پیچیده‌ترین مسائل اجتماعی روز مواجه باشد و نتوان یک نمونه بیان کرد که ایشان اشتباهی داشته باشد، جای تعجب است، آن هم در دنیایی که رهبران عالم، روزانه اشتباهات متعددی دارند.»

وی سپس عنوان کرده که «در سایه» جمهوری اسلامی «برکاتی» نازل شده که «عموم افراد آن را درک نمی‌کنند» چرا که «درک برخی نعمت‌ها سخت‌تر است».

اظهارات آقای مصباح یزدی در حالی است که ایران تحت رهبری آیت‌الله خامنه‌ای در بسیاری از شاخص‌های جهانی جایگاه پایینی دارد.

رهبر در نظام جمهوری اسلامی قدرت مطلقه‌ای محسوب می‌شود که اختیار عزل و نصب مقامات مهم‌ترین نهادهای کشور از جمله فرماندهان نظامی، رئیس قوه قضاییه و اعضای شورای نگهبان را دارد و همچنین سیاست‌های خارجی، فرهنگی و سیاست‌های کلان اقتصادی را تعیین می‌کند.

در این حال کشور با بحرانی اقتصادی مواجه است که به اعتراضات بسیاری منجر شده، و معترضان در اغلب مواقع با شعارهای خود رهبر جمهوری اسلامی را هدف قرار داده‌اند.

فساد مالی گسترده نیز یکی دیگر از مسائل عمده‌ای است که مقامات ایرانی از طیف‌های مختلف سیاسی به ان اذعان داشته‌اند و حتی یکی از نمایندگان مجلس تاکید کرده که مقابله با فساد ابتدا باید از دفتر رهبر جمهوری اسلامی آغاز شود.

با این حال آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه سخنان خود وجود آقای خامنه‌ای را «بزرگترین نعمتی» دانسته که «خداوند به مردم ایران داده است».

وی افزود: «نعمتی مانند امنیت برای همگان قابل درک است. زمانی حتی در برخی خانواده‌ها، فرد از برادر خود نیز احساس خطر می‌کرد و احتمال می‌داد ساواکی باشد؛ چه رسد به دوست و همسایه و دیگران. اما امروز به راحتی در بین محافل از شخصیت‌های مهم کشور انتقاد می‌شود.»

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سال ۲۰۱۸ خود از آزادی رسانه‌ها در جهان، رتبه ۱۶۴ را از میان ۱۸۰ کشور جهان به ایران داده است. صدور احکام طولانی مدت زندان علیه فعالان سیاسی، مطبوعاتی، حقوق بشری و وکلا اعتراض مجامع جهانی را به دنبال داشته تا جایی که سازمان ملل حدود یک دهه است که گزارشگر ویژه‌ای را در رابطه با حقوق بشر در ایران تعیین کرده است.

آیت‌الله مصباح یزدی پیش از این ضمن رد حقوق بشر گفته بود که «با روح اسلام مخالف است». این روحانی در انتخابات خبرگان رهبری زمستان ۱۳۹۴ از تهران نامزد شد، اما شکست خورد و از ورود به این مجلس باز ماند. آقای خامنه‌ای این اتفاق را برای خبرگان «خسران» دانست
منبع :رادیو فردا


در این رابطه