سه کشته در جریان تظاهرات بزرگ فلسطینیان در مرز اسرائیل

rooze zamien

روز شنبه، همزمان با یوم‌الارض یا روز زمین فلسطینیان و یکسال بعد از "راهپیمایی بزرگ بازگشت" هزاران فلسطینی در پشت مرزهای اسرائیل جمع شدند که تا این لحظه به کشته شدن سه فلسطینی منجر شده است. یکی از این سه نفر در جریان تیراندازی جمعه شب و دیگری که یک نوجوان ۱۷ ساله است، در تیراندازی امروز (شنبه دهم فروردین) کشته شده است.

همزمان با حضور هزاران فلسطینی در یک سوی مرز، هزاران تن از سربازان ارتش اسرائیل نیز در سوی دیگر مرز مستقر بودند.

روز شنبه، ۳۰ مارس که فلسطینیان آن را "یوم‌الارض" می‌دانند در واقع سالگرد وقایعی است که در سال ۱۹۶۷ میلادی رخ داده است. اما سال گذشته، گروهی از فلسطینیان تصمیم گرفتند که در یک راهپیمایی گروهی در این روز وارد اسرائیل شوند.

در جریان روز تنش قابل ملاحظه‌ای در منطقه دیده می‌شد و سربازان اسرائیلی نیز با شلیک گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی تلاش کردند تا فلسطینی‌ها را متفرق کنند.

دستکم ۲۰۷ تن از فلسطینیان نیز در جریان این تنش‌ها مجروح شدند.

با این حال تعداد قربانیان فلسطینی از همیشه کمتر بود. در یکی از آخرین موارد حضور فلسطینی‌ها در نزدیکی مرزهای اسرائیل که بعد از انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس رخ داد، بیش از ۶۰ فلسطینی کشته شدند.

اما این‌بار، میانجی‌گران مصری از چندین روز زودتر تلاش کردند تا با برقرار کردن تماس‌هایی بین گروه حماس و اسرائیل از کشتار فلسطینیان جلوگیری کنند.

در روز شنبه گروهی از مصری‌هایی که در این مذاکرات حضور داشتند، خود به مناطق مرزی رفتند تا بر روند تحولات این روز نظارت کنند.

روز جمعه مقام‌های حماس اعلام کردند با اسرائیل به تفاهمی دست یافته‌اند که در نهایت می‌تواند به سبک‌تر شدن محاصره اقتصادی غزه منجر شود.

ظاهرا یکی از شروط این توافق این بوده که معترضین با آرامش در پشت مرزهای اسرائیل به اعتراض دست بزنند.

گزارش‌های منتشر شده از نوار غزه در روز شنبه حاکی بود که معترضین فلسطینی به طور کلی از حصارها و سیم‌خاردار مرز اسرائیل فاصله داشتند و برخلاف موارد قبلی تلاش نمی‌کردند که وارد خاک اسرائیل شوند.

در شرق شهر غزه که گروه کوچکی از جوانان تلاش کردند حصارهای مرزی را بشکنند با گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی به عقب رانده شدند.

در مواردی نیز برخی معترضین به سوی نیروهای اسرائیلی سنگ پرتاب کردند.

اسماعیل هنیه از مقام‌های حماس نیز شخصا در اعتراض‌ها در شهر غزه حضور داشت.

به گفته ارتش اسرائیل، ۴۰ هزار نفر از نیروهای ضد شورش این کشور در سراسر مرز با غزه مستقر شده بودند.

اسرائیل می‌گوید که کماکان عده‌ای از معترضین به سوی نیروهای نظامی این کشور مواد منفجره پرتاب کرده‌اند.

این نخستین سالگرد اعتراضهایی بود که در روز ۳۰ مارس سال گذشته با نام "راهپیمایی بزرگ بازگشت" برگزار شد و به شکل هفتگی تداوم یافت. در جریان آن اعتراض‌ها بیش از ۲۰۰ فلسطینی و یک سرباز اسرائیلی کشته شدند.

دور تازه تنش میان دو طرف از پنج روز پیش (روز دوشنبه هفته گذشته) آغاز شد که پرتاب راکت توسط فلسطینیان غزه به مجروح شدن هفت اسرائیلی در روستایی در شمال تل‌آویو منجر شد. این حمله موجب شد تا بنیامین نتانیاهو سفرش را به واشنگتن نیمه‌کاره رها کند به کشورش بازگردد.
یوم‌الارض چیست؟

یوم‌الارض، سالگرد وقایعی است که در نخستین سال اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷ میلادی رخ دادند.

در آن وقایع، گروهی از اعراب اسرائیل در اعتراض به از دست دادن زمین‌هایشان به اعتصاب و اعتراضی دست زدند که در نهایت به درگیری نظامی و کشته شدن شش تن از اعراب و دستگیری صدها تن منجر شد.

وقایع این روز از آن جهت برای فلسطینیان اهمیت دارد که از زمان استقلال اسرائیل در سال ۱۹۴۸ تا آن زمان، این نخستین بار بود که اعراب باقی مانده در سرزمین‌هایی که اسرائیل نام گرفته بودند، دست به اعتراض زدند.

در سال ۲۰۱۸ گروه حماس تصمیم گرفت تا با ایده یک راهمپیمایی بزرگ از سوی غزه به سوی اسرائیل، مساله بازپس گرفتن زمین‌های اعراب را از اسرائیلی‌ها برجسته کنند.

این راهپیمایی بزرگ به خشونت‌های بسیاری انجامید که به شکل هفتگی در اطراف مرز غزه و اسرائیل ادامه داشت.

در جریان یک سال اعتراض‌ها در اطراف غزه بیش از ۲۶۰ فلسطینی کشته شده‌اند.
منبع:بی بی سی