عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر از سمت خود کناره گیری کرد

 aljazayer tazahoratانقلاب اسلامی در هجرت: با استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه "رئیس جمهور" الجرایر،جنبش حق طلبانه، همگانی و بدور از خشونت مردم الجزایر که با هدف استقرار حاکمیت مردم و پایان دادن به چند دهه حاکمیت دیکتاتوریآغاز شد،نخستین مرحله از انحلال نظام را تجربه کرد. مردم اما این استعفا را برای تغییر کافی نمیدانند و اعتمادی به جانشینان او که از درون سیستم هستند ندارند و خواستار تغییر کلی نظام و گذار به یک نظام مردمسالارند از این رو قرار است جنبش عمومی و تظاهرات ادامه یابد. جنبش عمومی و بدور از خشونت مردم الجزایر که بدون رهبری خاص اما با هدفهای روشن: استقرار آزادی و استقلال و حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است تحسین جهانی را بر انگیخته است .

به گزارش یورو نیوز ،به نقل از خبرگزاری دولتی الجزایر رئیس جمهوری این کشور استعفای خود را اعلام کرده است. عبدالعزیز بوتفلیقه در هفته های اخیر و به دنبال اعتراض مخالفان خود برای کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار داشت.

بنا به گزارشها رئیس جمهوری الجزایر نامه استعفای خود را به شورای قانون اساسی این کشور فرستاده است.

وزارت دفاع ملی الجزایر عصر روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای خواستار کناره‌گیری فوری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر از قدرت شده بود.

در این بیانیه آمده است: «برآورد ما این است که زمان وقت تلف کردن به پایان رسیده است و باید فورا راه حلی که قانونی اساسی طبق ماده ۷، ۸ و ۱۰۲ پیش بینی کرده به اجرا گذاشته شود.»

اولتیماتوم ارتش در حالی روز سه شنبه منتشر شد که روز گذشته عبدالعزیز بوتفلیقه اعلام کرده بود که پیش از پایان چهارمین دوره ریاست جمهوری‌اش در روز ۲۸ آوریل استعفاء خواهد داد.

در بیانیه وزارت دفاع وعده بوتفلیقه برای کناره‌گیری پیش از ۲۸ آوریل، «غیر معتبر» ارزیابی شده بود.

تصمیم وزارت دفاع الجزایر با حضور احمد قائد صالح رئیس ارتش و فرماندهان دیگر بخش‌های نظامی کشور گرفته شده است.

بیانیه ارتش در حالی منتشر شد که اعتراضات علیه عبدالعزیز بوتفلیقه و نظام سیاسی‌ او از ۲۲ فوریه سال جاری تاکنون ادامه داشته است.