عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور مستعفی الجزایر در نامه‌ای از هموطنان خود عذرخواهی کرد و آنان را به حفظ وحدت فراخواند

 bouteflikaعبدالعزیز بوتفلیقه، رییس‌جمهوری پیشین الجزایر، در نامه‌ای ضمن "خداحافظی" از مردم کشورش، بخاطر برخی کوتاهی‌ها در دوران ریاست‌جمهوریش، عذرخواهی کرد و همزمان، هموطنانش را به حفظ وحدت فراخواند.

عبدالعزیز بوتفلیقه، یک روز پس از اعلام کناره‌گیری از مقام ریاست‌جمهوری الجزایر، در نامه‌ای خطاب به هموطنان خود، تاکید کرد: من، بدون اندوه و بدون هیچ‌گونه ترس از آینده برای کشورم، (مقام خود را) ترک می‌کنم.

عبدالعزیز بوتفلیقه، ۸۲ ساله، که به مدت ۲۰ سال در قدرت بود، پس از اعلام آمادگی برای نامزدی در دور آینده انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر، با مخالفت‌های گسترده شهروندان کشورش روبرو شد و در نهایت شامگاه سه‌شنبه ۲ مارس، از ریاست‌جمهوری الجزایر کناره‌گیری کرد.

رییس‌جمهوری پیشین الجزایر، که از هموطنان خود با عنوان "خواهران و برادران عزیز" یاد کرده است، در این نامه تاکید می‌کند: من می‌خواهم به خاطر برخی کوتاهی‌ها در انجام وظایفم از همه آنهایی که در حقشان کوتاهی شده عذرخواهی کنم، هر چند که تمام تلاشم این بود که در خدمت تمامی زنان و مردان الجزایری باشم.

اعلام کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه از مقام ریاست‌جمهوری الجزایر یک اقدام غافلگیر کننده بود، زیرا تا پیش از آن انتظار می‌رفت که رییس‌جمهوری سالخورده الجزایر سعی دارد تا با هر هزینه‌ای قدرت را حفظ کند .

عبدالعزیز بوتفلیقه دو روز پس از تشکیل دولت جدید به ریاست نورالدین بدوی، از مقام خود کناره‌گیری کرد و نامه استعفا خود را به رییس شورای قانون اساسی الجزایر تسلیم کرد.

بیش از ۲۰ نهاد مدنی که به ادامه حضور عبدالعزیز بوتفلیقه در قدرت اعتراض داشتند، ضمن استقبال از کناره‌گیری وی، تاکید کردند: کناره‌گیری بوتفلیقه نخستین پیروزی بود اما این اقدام به تنهایی کافی نیست.

این نهادهای مدنی، ضمن فشار بر حاکمیت، خواستار "گذار مستقل از نظام" بوده و تاکید می‌کنند افرادی که در در دوران بوتفلیقه در قدرت بودند باید کنار رفته و برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آزاد و منصفانه تضمین شود.

منبع:رادیو بین المللی فرانسه