تلف شدن حدود ۱۵ هزار رأس دام عشایر در سیلاب های اخیر - افزایش ٣٠ سانتی متری آب در شهرستان آق قلا

Seil Poldokhtar ایرنا: رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در مجموع، حدود ۱۵ هزار رأس دام عشایر در سیلاب های اخیر در سراسر کشور تلف شد که عمده آن مربوط به استان گلستان است.
 
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «کرمعلی قندالی» در نشست ستاد بحران سیل امور عشایر که با هدف بررسی وضعیت سیلاب در این مناطق و خسارات وارده برگزار شد، از وارد شدن خسارت های سیل اخیر به زیرساخت های مناطق عشایری لرستان به ویژه عشایر پلدختر خبر داد.
 
وی افزود: حجم سیل و خسارت های ناشی از آن، در استان های لرستان، ایلام، خوزستان، گلستان و کرمانشاه بیشتر از مناطق دیگر است.
 
قندالی نیاز اصلی عشایر لرستان را مواد غذایی، پوشاک، پتو، چادر و پلاستیک و نایلون عنوان کرد و گفت: البته در این مناطق با هشدارها و اطلاع رسانی به موقع، عشایر آماده مقابله با سیل بودند و با رفتن به ارتفاعات، هیچ گونه تلفات جانی نداشتند.
 
رئیس سازمان امور عشایر در باره مناطق عشایری سیلزده گلستان نیز گفت: در گلستان؛ به دام، سرپناه و و زیرساخت های خساراتی وارد شد که بخشی از آن ناشی از غفلت مردم و بخشی غفلت برخی دستگاه ها است که تمهیدات لازم را انجام نداده بودند.
 
قندالی با اشاره به اینکه امسال به دلیل بارندگی ها، وضعیت مراتع کشور خوب است، گفت: بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی، تا اواخر اردیبهشت بارندگی های خوبی خواهیم داشت که البته این بارندگی ها تخریبی نخواهد داشت.
 
هماهنگی با منابع طبیعی استان ها برای تنظیم تقویم کوچ و تاخیر در کوچ بهاره عشایر، اعزام ماشین های سنگین امور عشایر استان های معین به استان های سیلزده، پیگیری ایجاد ظرفیت قانونی برای احداث سرپناه مطمئن برای عشایر از طریق فراکسیون عشایری مجلس و اعزام سه اکیپ به لرستان، ایلام و خوزستان برای بررسی وضعیت سیل در مناطق عشایری و برآورد خسارت ها و نحوه خدمات رسانی به عشایر، از مصوبات این نشست بود.
 
به گزارش ایرنا، بارندگی های شدید و سیل اخیر، همه استان های کشور را درگیر کرد، اما ۶ استان ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد در شرایط اضطراری قرار گرفتند و به راهها، زیرساخت ها و دام های این مناطق خساراتی وارد شد.
 
***
 
افزایش ٣٠ سانتی متری آب در شهرستان آق قلا
 
ایسنا: فرماندار شهرستان آق قلا گفت: با افزایش حجم آب گرگان‌رود، سطح آب در برخی از محلات آق قلا بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر افزایش یافت.
 
به گزارش ایسنا، منطقه گلستان،  امانگلدی ضمیر در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد:‌ رواناب‌های ناشی از ذوب برف در منطقه زرین گل و بارش‌های پراکنده، ‌ باعث جاری شدن دبی بیش از ۴۰ مترمکعب بر ثانیه از ظرفیت گرگان‌رود شده که همین امر افزایش سطح آبگرفتگی‌ها در برخی از محلات شهر آق قلا و روستاهای آن را به دنبال داشت.
 
وی افزود:‌ این افزایش آب را در محلات حکیم آباد، ‌ ایثار، ‌ کل آباد و عیدگاه شهر آق قلا که ۱۶ روز درگیر آبگرفتگی هستند، داریم.
 
ضمیر با بیان اینکه سرریز گرگان‌رود را در حدود ۳ کیلومتر از محدوده روستای یلمه خندان داریم، تصریح کرد:‌ البته روستای یلمه خندان در محاصره سیل قرار دارد، ولی خطر جدی متوجه روستا نیست.
 
فرماندار آق قلا خاطرنشان کرد:‌ برای برطرف کردن سرریز گرگان‌رود در محدوده یلمه خندان نیاز به نیروهای کمکی بیشتری داریم.  البته از صبح امروز عملیاتی انجام شده که توانستیم آب را ۵ متر مکعب بر ثانیه به رودخانه بازگردانیم.
 
وی گفت: حدود ۲۰ نقطه را برای تخلیه آب بوسیله پمپ مشخص کردیم تا آب با سرعت بیشتری از محلات تخلیه شود.