«ایالات متحده سپاه پاسداران را در فهرست تروریستی قرار می‌دهد»

sepah

«سه مقام دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ایالات متحده قصد دارد سپاه پاسداران ایران را یک سازمان خارجی تروریستی بنامد. این نخستین بار خواهد بود که واشینگتن نیروی نظامی کشور دیگری را گروهی تروریستی معرفی می‌کند.»
 
رویترز در گزارش خود به نقل از این مقامات نوشته که انتظار می‌رود وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه هفته جاری، ۱۸ فروردین، این تصمیم را اعلام کند.
 
پیش از این منتقدان هشدار داده بودند که چنین تصمیمی زمینه‌ای را ایجاد می‌کند تا کشورهای غیردوست آمریکا نیز دست به اقدامات مشابهی علیه مقامات امنیتی و ارتش ایالات متحده بزنند.
 
پنتاگون از ارائه توضیح دراین باره خودداری کرده و گزارشگران رویترز را به وزارت خارجه آمریکا ارجاع داده است، اما نه وزارت خارجه و نه کاخ سفید حاضر نشده‌اند که دراین باره توضیحی بدهند.
 
این رخداد در آستانه اولین سالگرد تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران و بازگشت تحریم‌ها علیه این کشور خواهد بود. نخستین بار وال‌استریت جورنال بود که خبر از چنین تصمیمی داد.
 
ایالات متحده در حال حاضر ده‌ها فرد و نهاد مرتبط با سپاه پاسداران را در فهرست سیاه خود قرار داده است، اما سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان واحد تاکنون در این فهرست نیامده.
 
پیش از این وزارت خزانه‌داری آمریکا نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، را در سال ۲۰۰۷ به اتهام «حمایت از تروریسم» در فهرست سیاه خود قرار داده و آن را بازوی اجرایی سیاست‌های جمهوری اسلامی در «حمایت از تروریست و گروه‌های شورشی» دانسته بود.
 
ایران هشدار داده که اگر ایالات متحده بخواهد سپاه پاسداران را سازمانی تروریستی بنامد پاسخ شدیدی به آن خواهد داد و از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، گفته که در آن صورت ارتش آمریکا در سراسر جهان «همسنگ داعش» برای سپاه خواهند بود.
 
منبع خبر: رادیو فردا