حاتم‌بخشی عربستان در عراق برای مقابله با ایران

Aragh-Arabestan

«مقامات عراق که درباره تشدید تنش‌ها به دلیل تحریم‌های ایران ابراز نگرانی می‌کنند، مایل‌اند که عراق میان ایران و عربستان میانجیگری کند. برخی گزارش‌های عربی حاکی از آن است که این موضوع در سفر عبدالمهدی به تهران هم مطرح می‌شود. در همین رابطه، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، در دیدار هفته گذشته خود با عبدالمهدی خواستار آن شده است که دولت عراق در میانجیگری میان ایران و عربستان نقشی ایفا کند.»
 
فرارو- عربستان سعودی در ماه‌های اخیر رویکرد جدیدی در عراق در پیش گرفته که بر تطمیع دولت و ملت عراق استوار است تا از این طریق هم نفوذ خود را گسترش دهد و هم با نفوذ ایران مقابله کند.
 
به گزارش فرارو، امروز (شنبه) عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، برای نخستین بار پس از تصدی منصب نخست‌وزیری، در سفری دو روزه وارد تهران شد و مورد استقبال رئیس‌جمهور حسن روحانی قرار گرفت. روحانی در سفر اخیرش به عراق، عبدالمهدی را به سفر به ایران دعوت کرده بود که این دعوت امروز عملی شد.
 
سفر عبدالمهدی به تهران بخشی از یک تور منطقه‌ای است. او قرار است به ریاض و آنکارا هم سفر کند. برخی ناظران معتقدند انتخاب ایران به عنوان نخستین مقصد در بزرگترین تور منطقه‌ای نخست‌وزیر، دلالت‌ها و پیام‌های خاصی دارد.
 
هیئت بزرگی از وزرا و بازرگانان عراقی عبدالمهدی را در این سفر همراهی می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود که توسعه همکاری‌های اقتصادی در رأس محور‌های گفتگو‌های دو طرف قرار گیرد. در سفر روحانی به عراق، بیش از ۲۰ توافقنامه میان تهران و بغداد امضا شد که منابع ایرانی و عراقی آنها را «مهم» ارزیابی کردند. بر اساس برخی گزارش‌ها، ایران و عراق قصد دارند تبادل تجاری میان دو طرف را به ۲۰ میلیارد دلار در سال برسانند.
 
این تحولات به دقت از سوی عربستان رصد می‌شود. پس از سفر پرسروصدای روحانی به عراق، عربستان نیز اقداماتی برای تحکیم نفوذ خود در عراق انجام داد. به نظر می‌رسد که عربستان تصمیم گرفته است، برخلاف سال‌های گذشته، این بار از دروازه سرمایه‌گذاری‌های کلان اقتصادی به عراق نفوذ کند.
 
پنج‌شنبه گذشته، یک هیئت صدنفره اقتصادی سعودی از جمله هفت وزیر به ریاست ماجد القصبی، وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری عربستان، در بغداد با عبدالمهدی دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار، عبدالمهدی تاکید کرده که دولت عراق مصمم است بهترین روابط را با عربستان داشته باشد. در جریان این سفر، شورای هماهنگی عربستان و عراق، توافقاتی درخصوص متصل کردن شبکه برق عربستان و عراق امضا شد.
 
گذرگاه عرعر بین عراق و عربستان بازگشایی شده و قرار است در آن یک منطقه آزاد تجاری تاسیس شود.
 
شاید بارزترین نشانه تغییر رویکرد عربستان در برابر عراق، شهرکی است که ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، به عراق اهدا کرده است. 
 
اخیرا ملک سلمان یک میلیارد دلار به عراق هدیه داده است که بر احداث یک شهرک ورزشی پیشرفته در بغداد هزینه خواهد شد. قرار است انواع امکانات ورزشی از قبیل: ورزشگاه، استخر و انواع سالن‌های ورزشی با اندازه‌های گوناگون در شهرک سعودی احداث شوند. عصام الدیوان، معاون وزیر جوانان عراق، گفته است هدیه سخاوتمندانه عربستان، نه تنها فوتبال عراق بلکه به طور کلی ورزش و جوانان این کشور را متحول خواهد کرد. قرار است شهرک ورزشی عربستان در بغداد، مکانی برای میزبانی از مسابقات و رویداد‌های ورزشی منطقه‌ای و بین المللی شود.
 
عراق جمعیت جوان قابل توجهی دارد که از بیکاری و فقدان امکانات مناسب و کافی رنج می‌برد. تصمیم عربستان برای احداث امکانات ورزشی، بیش از همه، افکار عمومی جوانان عراق را هدف گرفته است و نتایج آن در بلندمدت قابل اندازه گیری خواهد بود.
 
مقامات عراق به سختی تلاش می‌کنند که در روابط خارجی خود با کشور‌های منطقه‌ای و بین المللی توازن برقرار کنند. آنها بار‌ها اعلام کرده‌اند که مایل نیستند با هیچ کشوری علیه کشور دیگر متحد شوند. در عین حال برای تقویت روابط با همه کشورها، از جمله ایران، عربستان، ترکیه و آمریکا کوشش می‌کنند. این رویکرد از دوران نخست‌وزیری حیدر عبادی آغاز شده بود و عبدالمهدی آن را با وضوح بیشتری ادامه می‌دهد.
 
در همین راستا، مقامات عراق که درباره تشدید تنش‌ها به دلیل تحریم‌های ایران ابراز نگرانی می‌کنند، مایل‌اند که عراق میان ایران و عربستان میانجیگری کند. برخی گزارش‌های عربی حاکی از آن است که این موضوع در سفر عبدالمهدی به تهران هم مطرح می‌شود. در همین رابطه، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، در دیدار هفته گذشته خود با عبدالمهدی خواستار آن شده است که دولت عراق در میانجیگری میان ایران و عربستان نقشی ایفا کند.