انتخابات پارلمانی در بزرگترین دموکراسی جهان

Entekhabat-Hend

«انتخابات پارلمانی هند به عنوان بزرگترین دموکراسی جهان با 900 میلیون رای دهنده از 11 آوریل(22 فروردین) به مدت یک ماه برگزار می شود. شمارش آراء این انتخابات که در هفت مرحله برگزار می شود،23 ماه مه (2 خرداد) اعلام می شود.»
 
سونیل آرورا رییس کمیته انتخابات هند گفت:حدود 900 میلیون نفر از شهروندان هندی واجد شرایط شرکت در انتخابات سراسری سال 2019 هستند. همچنین 15 میلیون نفر در سنین 18 و 19 سال برای اولین بار در انتخابات هند شرکت می کنند.
آرورا افزود:در سال جاری ماشین های الکترونیکی رای گیری، حاوی تصاویر نامزدها خواهند بود تا از بروز هر گونه اختلاف جلوگیری شود.
 
به گزارش ایرنا در انتخابات پارلمانی امسال هند، رای دهندگان برای انتخاب 543 نماینده پارلمان به پای صندوق های رای خواهند رفت.
مقامات هندی اعلام کردند که رای دهندگان هندی برای نخستین بار می توانند تخلفات انتخاباتی را به وسیله گوشی های همراه خود ضبط و از طریق نرم افزار کمیته انتخابات به اطلاع مسئولان برسانند.
کمیته انتخابات هند تاکید کرده است به تخلفات انتخاباتی در مدت 100 دقیقه رسیدگی می کند.
نارندرا مودی نخست وزیر کنونی هند و حزب بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) با ائتلاف بزرگ مخالف به رهبری راهول گاندی رهبر حزب کنگره روبرو است.
براساس آمار کمیته انتخابات هند،این کشور دارای دوهزار و 292 حزب سیاسی در سطح ملی و ایالتی است .
یک حزب سیاسی برای تبدیل به حزب ملی و یا ایالتی تاثیر گذار باید دست کم بتواند تعدادی از کرسی های مجلس قانونگذاری را در آخرین انتخابات کسب کند.
 
**رقبای سرسخت مودی 
نخست وزیر مردسالار هند در انتخابات پیش روی این کشور با سه رقیب زن به نام های 'ماماتا بانرجی'، 'مایاواتی' و 'پریانکا گاندی وادرا' مواجه است.
بانرجی 64 ساله، رک ترین منتقد مودی است و برای ایجاد ائتلاف ضد مودی تلاش می کند.
وی خطاب به مودی گفت:باید این مطلب را به شما گوشزد کنیم که ما برای نجات کشور، همه باهم با دولت حزب باهاراتیا جاناتا مخالفت می کنیم.
 
به گفته 'مانیشا پریام'، تحلیلگر مسایل سیاسی ساکن دهلی، بانرجی رهبری بسیار مهم و مبارز است که در صورت عملکردی موفق در ایالت بنگال غربی می تواند نقش مهمی در تشکیل دولت داشته باشد.
'مایاواتی' معروف به ملکه دالیت، دومین رقیب زن مودی در انتخابات پارلمانی هند، پرونده کاری مختلفی به عنوان قهرمان طبقه فرودست دالیت دارد و نفوذ قابل توجهی در ایالت اوترپرادش 200 میلیون نفری و پرجمعیت ترین ایالت هند دارد.
حزب 'باهوجان ساماج' مایاواتی 63 ساله در انتخابات 2014 شکست خورد و او با حزب ساماج وادی، دشمن قسم خورده اش، ائتلاف تشکیل داد. با این حال، اگر حزب او در انتخابات امسال خوب عمل کند، می تواند باردیگر نقشی محوری در مذاکرات ائتلاف ایفا کند.
گاندی وادرا، از خاندان جواهر لعل نهرو- ماهاتما گاندی، جوان ترین رقیب زن مودی در انتخابات پیش رو است.
 
بر اساس گزارش های منتشر شده، کاهش رشد اقتصادی و عدم تحقق وعده های دولت برای اشتغال زایی سبب ایجاد نارضایتی های گسترده در میان کشاورزان و جوانان هندی شده است که این امر یک چالش بزرگ پیش روی مودی برای پیروزی دوباره در انتخابات سراسری است.
 
**نقش انتشار اخبار جعلی درانتخابات 
تارنمای 'اسپوتنیک' نوشت: بر اساس نظر سنجی مرکز آمریکایی ' تحقیقات پیو' حدود 77 درصد از هندی ها نگران انتشار اخبار و اطلاعات دروغ در طول انتخابات هستند و 64 درصد دیگر از مردم هند سیاست مداران این کشور را افرادی فاسد می دانند.
بر اساس این تحقیق، هندی ها به صورت گسترده از گوشی های همراه برای دستیابی به اطلاعات استفاده می کنند. در ماه سپتامبر، دبیر حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) از طرفداران این حزب خواست بدون توجه به درست یا غلط بودن محتوی، پیام های تبلیغاتی حزب بی جی پی را در رسانه های اجتماعی از جمله واتس آپ منتشر کنند. 
هند با 200 میلیون کاربر، بزرگ ترین بازار شرکت واتس آپ در جهان است اما اخبار و تصاویر جعلی که در گروه های مختلف اجتماعی این رسانه منتشر می شود به نگرانی جدید برای شرکت فیس بوک که مالکیت واتس آپ و همچنین اینستاگرام را در اختیار دارد، تبدیل شده است.
 
** پرهزینه ترین انتخابات جهان 
تخمین زده شده است که انتخابات ماه آینده هند حدود هفت میلیارد دلار هزینه داشته باشد. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 حدود 6.5 میلیارد دلار هزینه داشته است.
ان باسکارا رائو رییس مرکز مطالعات رسانه ای هند گفت: بیشتر هزینه انتخابات هند مربوط به استفاده از رسانه های اجتماعی، سفر ها و تبلیغات است. تخمین زده می شود که در انتخابات آینده، احزاب سیاسی هند حدود 50 میلیارد روپیه برای استفاده از رسانه های اجتماعی هزینه کنند.
براساس گزارش های منتشر شده ،پیش بینی می شود در انتخابات هند 26 میلیارد دلار هزینه تبلیغات شود.
 
ترکیب مذهبی در این کشور با 85 درصد هندو و نزدیک به 4/13 درصد مسلمان، برتری قابل ملاحظه ی آیین هندو را نشان می‌دهد. با این حال هند سومین کشور از نظر جمعیت مسلمانان در جهان پس از اندونزی و پاکستان می‌باشد.
انتخابات پارلمانی هند بزرگترین انتخابات در جهان می باشد. هر حزب به تنهایی یا با ائتلاف با دیگر احزاب برای تشکیل دولت نیاز به 272 از 543 کرسی پارلمان دارد. مرحله ای بودن انتخابات هم بیشتر برای تامین امنیت انتخابات است.
اگر هیچ یک از احزاب موفق به کسب این تعداد نشوند باید دولتی ائتلافی تشکیل بدهند.
نخست‌وزیر به‌عنوان بالاترین مقام اجرایی در هند، توسط رئیس جمهوری و باتوجه به پیروزی در انتخابات مجلس نمایندگان انتخاب می‌شود.
در حقیقت حزبی که اکثریت آرا را در انتخابات به دست آورد به حدد نصاب نصف به علاوه یک دست یابد ، نامزد نخست‌وزیری خود را معرفی می‌کند و بدین ترتیب رئیس‌جمهوری وی را به عنوان نخست‌وزیر معرفی می کند.
زمان برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و مجالس ایالتی هر پنج سال یک بار است مگر آنکه پیشنهاد برگزاری پیش از موعد مقرر توسط رئیس جمهوری برای انتخابات مجلس نمایندگان و انتخابات عمومی صادر کند و چاره دیگری به جز انتخاب زودهنگام نباشد.