ابراز نگرانی از ایمنی خطوط ۶ و ۷ متروی تهران و واکنش شهرداری

Metro-Tehran

«محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران، در مورد آنچه «ناایمن‌بودن» خطوط ۶ و ۷ متروی تهران توصیف شده به شهردار پایتخت هشدار داده‌است. شهرداری تهران اما این موضوع را رد کرده‌‌است.»
 
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ساعاتی پس از این گزارش‌ها بیانیه‌ای منتشر کرد؛  این بیانیه «درخصوص حواشی مربوط به ایمنی خط ۶» منتشر شده‌است.
در این اطلاعیه آمده است که این خط مترو «طبق تمامی استانداردهای رایج و معمول مورد ارزیابی‌های لازم قرارگرفته و با تاییدیه مشاوران و مدیران شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه از هر لحاظ ایمن و مورد اطمینان کامل است».
 
بنا بر گزارش‌ها آقای علیخانی روز شنبه در نامه‌ای به پیروز حناچی، شهردار تهران، گفته این دو خط «ناایمن» هستند و تائیدیه ایمنی آن‌ها، باید پیش از افتتاح خطوط، به این کمیسیون ارسال شود.
وی اشاره کرده است: آنها می توانستند با تاخیر و عجله نکردن، افتتاحیه را انجام دهند.
 
این عضو شورا با تاکید بر اینکه خط 6 هواکش ندارد و در صورت بروز حادثه، باید مسئولیت آن را پذیرفت، بیان کرد: حادثه آتش سوزی در مترو کشورهای فرانسه و روسیه اتفاق افتاد و تعداد بالایی کشته داشتند در حالیکه این ایستگاه‌ها هواکش داشتند.
عضو شورای شهر تهران گفت: حادثه خبر نمی‌کند و ممکن است هر لحظه اتفاق بیفتند. 
 
وی تاکید کرد: از نظر ایمنی وظیفه خود را انجام دادیم و این دلیل نمی شود که پیگیری نکنیم.
علیخانی در پاسخ به این سوال که مسئولیت افتتاح را شهرداری پذیرفت، گفت: این اتفاق خوبی بود که مسئولیت را شهرداری پذیرفت اما دلیل نمی شود که اشکال ها رفع نشود.
وی افزود: یکی از دلایل شهرداری این است که در این ایستگاه‌ها هر 30 دقیقه قطار حرکت می کند و مشکلی ایجاد نمی شود.
این عضو شورا گفت: نقص‌های دیگری از جمله نبود سیستم اطفای حریق غیر از هواکش وجود دارد که نقص نبود هواکش مهمتر است که اگر اتفاقی رخ دهد، به دلیل نبود هواکش وضعیت بدی ایجاد می شود.
علیخانی افزود: قرار شده کارشناسان این کمیسیون از این خط بازدید کنند و نتیجه را گزارش دهند.
در عین حال گفته شده تائیدیه لازم به شورای شهر فرستاده شده‌است.
 
در این اطلاعیه اشاره‌ای به خط ۷ متروی تهران نشده‌است.
خط ۶ مترو ۳۱ ایستگاه دارد و ۳۲ تا ۳۸ کیلومتر است. ۹ کیلومتر از این خط قرار است با حضور رئیس‌جمهوری ایران و شهردار تهران، روز یک‌شنبه افتتاح شود.
خط ۷ متروی تهران ۲۷ کیلومتر طول و ۲۳ ایستگاه دارد؛ گفته می‌شود این خط عمیق‌ترین خط متروی تهران است. هفت ایستگاه از این خط در خرداد ۹۶ افتتاح شدند.