نماینده اهواز: اگر حرص غيرطبيعي براي ذخيره آب نداشتيم شايد شاهد مشكلات فعلي نبودیم

sade makou

عصر ایران: نماینده اهواز در مجلس در مورد شرایط سدهای استان خوزستان گفت: ورودی و ‌‌خروجی سدها در استان خوزستان در حال تنظیم است. الان بیش‌ترین خطر ما در حوزه رودخانه کرخه است که شهرهای پایین دست از جمله سوسنگرد، حمیدیه، هويزه و بستان را تهديد مي كند و تا حدودي روي اهواز نيز تاثير دارد كه اميدواريم با تنظيم خروجي‌هایي كه انجام مي شود تا حدودي دبي رودخانه تنظيم شود و حداقل خسارات ها را به مناطق داشته باشد.

همایون یوسفی در گفت‌وگو با عصرایران ادامه داد: بيشترين خسارت‌ها و آسيب‌ها به حوزه روستاها و زمين‌هاي كشاورزي است و شهرهایي كه در مسير رودخانه‌هاي دز،كرخه و كارون هستند در معرض تهديد هستند ولي بيشترين تهديد در حوزه رودخانه كرخه است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان افزود: عدم لایروبی رودخانه‌ها و سدها، تصرفات در مسير بستر رودخانه‌ها باعث شد كه بارش هاي باران تبديل به بحران شود در صورتي كه ما قبلا هم سيلاب‌هاي با دبي و خروجي بيشتر در بستر رودخانه‌هاي استان داشتيم كه مشكلي ايجاد نكردند و يا مشكلات‌شان حداقل بوده است .

 

این نماینده مجلس تاكيد كرد: چون لايروبي صورت نگرفت لذا با مقادير كم آب مشكلات بيشتري گريبان‌گير استان خوزستان شده است

وي با اشاره به پيش بيني برخي اردوگاه‌ها براي اسكان سيل زدگان گفت: خيلي از مردم تمايلي براي اسكان در اين اردوگاه‌ها را ندارند اما موضوع جدي است و مردم خوزستان بايد هشدارها را جدي بگيرند و از مناطقي كه ممكن است خطر ايجاد كنند دور شوند .

نماينده اهواز در مورد برخي سخنان مبني بر اينكه استان خوزستان روزهاي طولاني درگير اين بحران است گفت: پيش بيني‌ها است كه سامانه هاي بارشي در روزها و هفته هاي آينده ادامه داشته باشد و باعث وخيم تر شدن اوضاع در خوزستان شود اما سعي مي شود كه در صورت دقيق بودن اين پيش بيني ها خسارات حداقل باشد.

وي بيان كرد: اگر ما در فصل پاييز و زمستان منابع و ذخاير سدها را مديريت بهتري مي كرديم و از طرفي حرص غيرطبيعي براي ذخيره آب را نداشتيم شايد مشكلات فعلي را نداشتيم. در آن مقطع زماني اجازه كشت پاييزه را نداديم و همين موضوع باعث آسيب جدي به كشاورزان شد و هم تشديد مشكلات امروز شد.بايد ارزيابي دقيق تري از عملكرد دستگاهها در اين حوزه انجام شود.