خبر هایی از سیل در ایران: خسارات سیل در اصفهان، خوزستان و کرمانشاه

khessarat seylسیل، 8000 منزل مسکونی در اصفهان را تخریب کرد

استاندار اصفهان گفت: استان اصفهان هم با مشکل سیل مواجه بود و در شهرستان‌های سمیرم و فریدون‌شهر 8000 منزل مسکونی تخریب شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا- عصر روز گذشته سه‌شنبه علی رضایی در جلسه هماهنگی کمک به سیل‌زدگان کشور در دفتر امام جمعه کاشان، اظهار کرد: برای کمک به سیل‌زدگان از روز شروع کمک‌رسانی‌ها استان اصفهان با هماهنگی کامل با مناطق سیل‌زده با همکاری شهرداری، هلال‌احمر ، کمیته امداد حضرت امام (ره) و دیگر نهادها برای یاری هم‌وطنان به مناطق سیل‌زده کمک ارسال کرد.

وی افزود: سعی کردیم با مدیریت درست و زمان‌بندی صحیح خدمات خوبی را به سیل‌زدگان انجام دهیم و در یک مورد فقط بیش از ۲۰۰ دستگاه کف کِش آب برای خالی کردن محیط‌های مسکونی و مکان‌های حساس ارسال شد که از بروز فاجعه جلوگیری کنیم. با رعایت زمان درست موفق شدیم به هدف خود برسیم و از آسیب دیدن فضاهای حساس و مهم در شهرها جلوگیری کنیم.

رضایی گفت: استان اصفهان هم دچار سیل شد ، حدود ۸۰۰۰ منزل مسکونی در فریدون‌شهر و سمیرم تخریب شد، ولی سیل در لرستان و خوزستان چنان بود که ما بسیاری از نیروها را برای این دو استان و اعزام کردیم.

استاندار اصفهان تصریح کرد: باید با تدبیر عمل کنیم و مواردی را در نظر بگیریم که بیشترین احتیاج مردم سیل‌زده است. بهترین راه کمک نقدی است. باید وسایلی بفرستیم که بیشترین نیاز مناطق سیل‌زده باشند. پس باید مدیریت کنیم و لوازمی آماده کنیم که نیاز اولیه و اصلی خانواده‌های در سیل مانده را برطرف کند.

وی ادامه داد: با استانداران درگیر حادثه سیل در ارتباط هستیم و مدام نیازهای آن‌ها را رصد می‌کنیم و تا آخرین لحظه با کمک شهرهای استان در کنار خانواده‌های آسیب دیده خواهیم بود. به نمایندگی از دولت در استان از تمام ظرفیت خود برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان مناطق کشور استفاده خواهیم کرد تا آرامش را به بخش بزرگ جامعه که دچار مشکل شده‌اند بازگردانیم.

esfahan seyl

تشکیل قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در خوزستان/خطر سیلاب فعلاً کوشک حمیدیه را تهدید نمیکند

در حالیکه در روز گذشته بیم پیشروی سیلاب از بالادست خوزستان به اهواز و روستاهای بیشتر و متاثر از سیل می‌رفت اما با تلاش مردم و مسئولان و با وجود امکانات محدود کنترل شد و از سوی دیگر از سوی کارشناسان حوضه آب اطمینان داده شد که خطری سد کرخه را تهدید نمی‌کند و نگرانی از شکسته شدن سد معنی ندارد.

سیل زدگان از کودک گرفته تا پیر روستا دست به کار شدند و تلاش کردند با ایجاد خاک ریز جلوی ورود سیلاب به روستاهای در محاصره آب را بگیرند. کمک های امدادی هم از جمله قایق ها از آلمان و دیگر استانها می رسد اما در مقابل انبوه جمعیت سیل زدگان که بالغ بر 40 هزار نفر می شوند اندک است و کمک های بیشتری نیاز است.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان و بر اساس آخرین آمار اعلام شده ۲۳۴ روستای حاشیه رودخانه‌های دز، کرخه و کارون از زمان وقوع سیلاب تاکنون تخلیه شده‌اند و از این تعداد روستای تخلیه‌شده، ۹۵ روستا دچار آب‌گرفتگی شده‌اند.

تاکنون ۴۶ هزار نفر از اهالی مناطق سیل‌زده در اردوگاه‌های موقت اسکان اضطراری یافته‌اند و برای این تعداد، ۵۶ اردوگاه اضطراری در نظر گرفته شده است. همچنین تاکنون به 6700 واحد مسکونی آسیب وارد شده است و ۵۱ هزار واحد مسکونی نیز در معرض خطر هستند.

خطر سیلاب فعلاً کوشک حمیدیه را تهدید نمیکند

kooshk hamidieh

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: باتوجه به میزان فعلی دبی رودخانه در حمیدیه، در حال حاضر خطر جدیای اثر تاریخی کوشک حمیدیه را تهدید نمیکند.

به گزارش ایسنا، محمدحسین ارسطوزاده در بازدید از مناطق سیلزده دشتآزادگان، حمیدیه و سوسنگرد اظهار کرد: پس از وقوع سیلابهای اخیر در سطح استان خوزستان، همه امکانات شهرستان و استان در قالب ستاد بحران و باحضور مردم در تلاش برای به حداقل رسانیدن آسیبها به زیرساختهای شهری و روستایی و حفاظت از جان و مال مردم هستند.

او با بیان اینکه در همین راستا، حفاظت از میراث فرهنگی منطقه نیز در دستورکار مسئولان میراث فرهنگی استان است افزود: همکاران ما در منطقه تا بدینجا در ستادهای بحران ضمن کمکرسانی به مردم تمام سعی و تلاش خود را برای حفاظت از آثار تاریخی به عمل آوردهاند.

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان ادامه داد: باتوجه به جاری شدن سیلاب در شهرستان حمیدیه و همجواری کوشک تاریخی این شهرستان با رودخانه، نگرانی از وضعیت آن وجود دارد. البته اثر یادشده در سطحی بالاتر از شهر واقع و احداث شده که این موضوع باعث عدم آسیب رسیدن به این بنای تاریخی درحال حاضر شده است.

 

تشکیل قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در خوزستان

seyl khoozestan 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از تشکیل قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در استان خبر داد.

علی خدادادی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: جهت ارزیابی و پایش وضعیت موجود در مناطق سیل‌زده خوزستان و اتخاذ تصمیم‌ها و تدابیر لازم برای امدادرسانی مؤثر، قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در خوزستان تشکیل شده است.

وی افزود: پس از نشست مشترک وزیر کشور با استاندار خوزستان و مسئولان سایر دستگاه‌های درگیر، دستور تشکیل دو قرارگاه عملیاتی امداد و نجات با هدایت جمعیت هلال احمر و قرارگاه امنیتی امام علی(ع) صادر شد. قرارگاه عملیاتی امداد و نجات وظایفی از جمله ارزیابی و پایش وضعیت موجود، مشکلات، نواقص و ارائه راهکارها و اتخاذ تدابیر لازم برای تسریع در روند امدادرسانی در مناطق سیل زده خوزستان را بر اساس این گزارش، بر عهده دارد.

انتشار فراخوان کمک‌رسانی «کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان» به مردم سیل‌زده

 

کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان با هدف کمک به مردم سیل‌زده استان‌های غرب و جنوب غرب کشور فراخوان کمک‌رسانی را منتشر کرد.

کذب بودن خبر قطع طولانی‌مدت برق اهواز به نقل از ایسنا

 

در برخی گروه ها و کانال های غیرموثق، خبری به نقل از خبرگزاری ایسنا در خصوص قطع طولانی مدت برق در اهواز منتشر شده است که به هیچ وجه صحت ندارد.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری ایسنا خوزستان اخبار خود را از طریق سایت این خبرگزاری به آدرس khouzestan.isna.ir و همچنین کانال این خبرگزاری به آدرس isnakhouzestan@ منتشر می کند و مخاطبان محترم می توانند اخبار موثق را از این طریق دریافت کنند.

 

سیل ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کرمانشاه را کاملا تخریب کرد/ بیشترین خسارت‌ها به گندم وارد شده/ به دلیل عملکرد بد بیمه‌ها بیشتر کشاورزان محصولاتشان را بیمه نمی‌کنند

seyl kermanshah

رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه گفت: ۲۵ تا ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به‌طور صد درصد آسیب‌دیده‌ و بقیه هم بین ۳۰ تا ۷۰ درصد خسارت خورده‌اند. ۲۰ دام سنگین و ۴۸۰ دام سبک تلف شده‌اند. یکی از دامداران این استان نیز زمانی که مشغول بازگرداندن احشام از دامنه کوه‌ بود، گرفتار سیل شد و جانش را از دست داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جلال صفری (رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه) پیرامون خسارات سیل‌های اخیر در استان کرمانشاه، گفت: به طور کلی، ۹۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این استان با مشکلات ناشی از سیل دست و پنجه نرم می‌کنند که از این میان، ۲۵ تا ۳۰ هزار هکتار آنها به‌طور صد درصد آسیب‌دیده‌اند و بقیه هم بین ۳۰ تا ۷۰ درصد خسارت خورده‌اند. در میان محصولات کشاورزی که دچار زیان‌های جدی شدند، گندم متحمل بیشترین خسارات شده است.

وی ادامه داد: در حوزه دام و احشام نیز، ۲۰ دام سنگین و ۴۸۰ دام سبک تلف شده‌اند. متاسفانه یکی از دامداران این استان نیز در زمانی که مشغول بازگرداندن احشام از دامنه کوه‌ها بود، گرفتار سیل شد و جان خود را از دست داد. در واقع، بخش دامداری استان دچار خسارات جدی شده است.

صفری اشاره کرد: در اواسط اولین هفته سال ۹۸، تگرگ شدیدی در کرند غرب باریدن گرفت که بعد از گذشت زمان کوتاهی، موجب نابودی حدود ۲۶ هکتار از باغات بادام در شهر کرند غرب شد. درخت‌های بادام آن منطقه تازه شکوفه کرده بودند اما تگرگ موجب ریختن تمام شکوفه‌ها شد.

رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه با بیان اینکه کشاورزان باید تقاضای کتبی‌شان را جهت دریافت و ارزیابی زیان‌هایی که متحمل شده‌اند به سازمان‌های مربوطه ارائه دهند، توضیح داد: به دلیل حجم بالای خساراتی که سیل ایجاد کرده، هنوز نمی‌توان تمامی خسارات را به‌طور دقیق ارزیابی کرد. البته کارمندان و کارشناسان جهاد کشاورزی استان در حال پیگیری و شناسایی کشاورزان، دامداران، اراضی و واحدهای خسارت دیده هستند اما از آنجا که بسیاری از مسیرهای مشاغل این‌چنینی جاده‌های زراعی و خاکی هستند، دسترسی به تمامی آنها چندان راحت نیست و اتوموبیل در آنها نمی‌تواند عبور کند. از همین رو، بر آمار خسارات مرتبا افزوده خواهد شد.

وی اظهار داشت: هنوز مردم برخی شهرها مثل کرند غرب به آب آشامیدنی سالم و بدون گل و لای دسترسی ندارند. کشاورزان و مردم استان کرمانشاه هنوز از مصائب زلزله سال ۱۳۹۶ کرمانشاه رهایی نیافته بودند که حال مشکلات ناشی از سیل هم به آن افزوده شده است.

وی تصریح کرد: کشاورزان نیاز به حمایت جدی دارند و مشکلات زیاد دیگری (جدا از سیل اخیر) دارند. برای مثال، کرمانشاه قطب تولید نخود در کشور است. با این‌حال، محصول نخود سال گذشته به دلیل نبود سیاست قیمتی مناسب، هنوز روی دست کشاورزان باقی مانده درحالی‌که کمتر چیزی هست هنوز که از دو سال پیش تاکنون افزایش قیمت نداشته است.

صفری ادامه داد: برای حفظ کیفیت و بارآوری خاک زمین زراعی گندم، روال این است که یک سال در میان، گندم کشت شود و بعد از آن محصولی دیگر کشت شود تا به خاک فشار کمتری وارد شود. در کرمانشاه، به خاطر دیم بودن اکثر زمین‌های زراعی، عموما نخود کاشته می‌شود. اما با توجه به نکاتی که پیرامون قیمت نخود گفته شد، کشاورزان کرمانشاه عموما تمایل به کشت مجدد گندم داشته و دارند اما مساله این است که کاشت مکرر گندم، باردهی زمین را کاهش می‌دهد. بروز یک‌چنین اتفاقی موجب خسارات زیادی به منابع طبیعی کشور و خطری برای اقتصاد و کیفیت غذایی کشور است. بر همین اساس، مسئولان باید همت کرده، از کشاورزان حمایت‌های لازم را به عمل آورند.

رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه در پایان، گفت: بسیاری از کشاورزان محصولات کشاورزی‌شان را بیمه نکرده‌اند و این موضوع شرایط دشوارتری را برای آنها ایجاد خواهد کرد. علت اینکه بسیاری از آنها تمایلی به بیمه محصولات کشاورزی‌شان ندارند، به خاطر مبالغ بسیار اندکی است که از سوی نهاد بیمه‌گر (در صورت تایید خسارت) به کشاورز پرداخت می‌شود؛ مبلغی که به هیچ عنوان هزینه‌ها و سود کارشان را به آنها بازنخواهد گرداند و حتی در حد هزینه کشت‌شان هم نیست.

منابع: ایسنا ، ایلنا