بهای سکه از پنج میلیون و دلار از مرز ۱۴ هزار تومان گذشت

seke dolar
دویچه وله: بهای دلار در بازار ارز ایران بار دیگر افزایش یافته است. افزایش بهای دلار در شرایطی صورت می‌گیرد که رئیس بانک مرکزی از رکود حاکم بر بازار ارز سخن گفته بود. بهای هر سکه طلای طرح جدید نیز از مرز پنج میلیون تومان گذشت.
افزایش تنش در مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا باعث افزایش مجدد بهای ارز و طلا در بازارهای داخلی ایران شده است. رسانه‌های ایران نیز با انتشار گزارش‌هایی از افزایش مجدد بهای دلار و سایر ارزهای خارجی در ایران خبر داده‌اند.
سایت خبری "فرارو" روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین (نهم آوریل) در گزارشی نوشت، بهای دلار روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین در قیاس با روز پیش از آن دست‌کم ۴۹۰ تومان افزایش داشته و به بیش از ۱۴ هزار و ۱۸۰ تومان رسیده است. برخی از گزارش‌ها بهای دلار را بیش از این رقم اعلام کرده‌اند.
این بالاترین نرخ معامله دلار از آبان‌ماه سال گذشته تا کنون است. بانک مرکزی پس از افزایش کنترل نشده بهای دلار اقدام به تزریق ارز در شریان‌های اقتصادی ایران نموده بود. اقدامی که ظاهرا کارآیی خود را از دست داده است.

بانک مرکزی و دلار جهانگیری
عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی روز یکشنبه هفته جاری اعلام کرده بود که بازار خرید و فروش دلار راکد است و دلار گران‌تر از ۱۳ هزار تومان در بازار خریداری ندارد. تنها با گذشت یک روز از اظهارات رئیس بانک مرکزی، بهای دلار در بازار آزاد به ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.
بهای سایر ارزها نیز در بازارهای ایران افزایش یافته است. بهای خرید هر یورو نیز در بازار آزاد به ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.
تعیین نرخ رسمی دلار توسط دولت که به "دلار جهانگیری" شهرت یافته است نیز نتوانسته باعث ثبات در بازارهای ارز گردد. تفاوت نرخ رسمی دلار و بهای آن در بازارهای سنا و نیما و همچنین در بازار آزاد باعث افزایش رانت‌خواری و فساد مالی شده است.

از این رو، بسیاری از کالاهای اساسی که واردات آن‌ها با نرخ رسمی صورت می‌گرفت، از چرخه دریافت ارز به نرخ رسمی حذف شدند.
آخرین نمونه آن، خروج واردات گوشت قرمز از مزایای پیش بینی شده برای واردات کالاهای اساسی بود. خبرگزاری "تابناک" روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین با انتشار گزارشی اقتصادی، خبر از توقف واردات گوشت با دلار ۴۲۰۰ تومانی داد.
محمدرضا کلامی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزرت صنعت، معدن و تجارت علت حذف واردات گوشت با نرخ رسمی دلار را "جلوگیری از کاهش تولید گوشت قرمز در داخل کشور" و ایجاد انگیزه برای تولیدکنندگان دام در ایران اعلام کرد.

ایستگاه پنج میلیونی سکه
گرچه مسئولان بانک مرکزی و اعضای هیات مدیره طلا و جواهر تهران در ارتباط با افزایش بهای سکه در بازارهای داخلی به افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی اشاره کرده‌اند، اما به نظر نمی‌رسد که علت افزایش مجدد بهای سکه در ایران تنها با افزایش بهای جهانی آن قابل توضیح باشد.
سایت "تابناک" با انتشار گزارشی اقتصادی و به نقل از محمد کشتی‌آرای، عضو هیات مدیره طلا و جواهر تهران، از افزایش مجدد بهای سکه در بازارهای داخلی خبر داده است.
بر اساس این گزارش بهای هر سکه تمام طرح قدیم روزسه‌شنبه از مرز چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومان عبور کرده است. این در حالی است که هر سکه طلای طرح جدید در همان روز بیش از پنج میلیون تومان در بازار معامله شده است.