سیل وارد اهواز شد

seyl ahvaz
رادیو زمانه: استاندار خوزستان دستور تخلیه پنح منطقه در اهواز را صادر کرد. ساکنان منطقه کیانشهر نیز در حالت آماده‌باش قرار گرفتند. بیش از ۱۰۰ هزار نفر از حاشیه‌نشینان اهواز که در شرایط عادی از فقر و پیامدهای آن رنج می‌بردند، اکنون در معرض آسیب‌های سیل نیز قرار گرفته‌اند.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان چهارشنبه ۲۱ فروردین دستور تخلیه پنح منطقه در اهواز را صادر کرد. مناطق عین دو، گلدشت، سیاحی، سادات، و سلیم‌آباد اهواز باید فوراً تخلیه شوند. منطقه کیانشهر اهواز نیز به حالت آماده‌باش درآمد. رحمانی فضلی، وزیر کشور همراه با گروهی از معاونانش برای مدیریت بحران وارد اهواز شده است. حسین ذوالفقاری معاونت امنیتی و انتظامی وزارت کشور هم او را همراهی می کند.

روز گذشته نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها اعلام کرده بود که آب سد کرخه از طریق سد سلمان از شمال غرب اهواز وارد کیانشهر شده و ورزشگاه غدیر و میدان تره‌بار را محاصره کرده و با منحرف کردن آن به سمت منطقه عین دو و ملاشیه که دو منطقه حاشیه‌ای و پرجمعیت هستند، مردم این مناطق را در خطر سیل قرار داده است. تنها در عین دو در دو کیلومتری جنوب غربی اهواز بیش از ۲۴ هزار نفر تحت تأثیر سیل قرار دارند. اکثر جمعیت این منطقه را طایفه‌های السواری، شریفی، سادات موسوی و هاشمی تشکیل داده است.
سید محسن موسوی، نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها اعلام کرده که وضعیت در شهر اهواز عادی نیست و خطر سیل هر لحظه برخی مناطق پرجمعیت این شهر را تهدید می‌کند. به گفته این مقام مسئول بیش از ۱۰۰ هزار نفر از حاشیه‌نشینان اهواز که در شرایط عادی از فقر و پیامدهای آن رنج می‌بردند، اکنون در معرض آسیب‌های سیل نیز قرار گرفته‌اند.

در دو روز گذشته امدادگران تلاش کرده بودند مسیر آب را به سمت تالاب‌ها هدایت کنند و با این حال روز گذشته آب وارد منطقه عین دو شد. سپس امدادگران تلاش کردند مسیر آب را از طریق کانال حمیدیه مسدود کنند اما موفق نشدند. سید محسن موسوی، نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها درباره دلایل جاری شدن سیل در مناطق حاشیه‌نشین اهواز گفت:
«کانال سلمان نباید به سمت اهواز باز می‌شد و این اقدام بسیار اشتباهی بود. در واقع اهواز از طریق رودخانه کارون تحت خطر جدی قرار داشت نه از طریق سد کرخه ولی متأسفانه با بستن کانال سلمان، آب رودخانه کرخه را به این کانال و به سمت اهواز باز کردند که این کار بسیار اشتباه بود و نباید آب این کانال را باز می‌کردند.»

سید محسن موسوی گفت به ساکنان مناطق حاشیه‌نشین اهواز هیچگونه هشداری داده نشده بود:
«حتی اگر رودخانه کارون هم طغیان می‌کرد آب به این منطقه نمی‌رسید ولی متأسفانه از طریق رودخانه کرخه این بار غافلگیر شدند و تازه به مردم هشدار داده ‌شده که منطقه را هرچه سریع‌تر تخلیه کنند.»
طغیان رودخانه‌های دز، کارون و کرخه و رهاسازی آب از سد کرخه و دز به دلیل بارش سیل‌آسای باران در خوزستان و بالادست آن سبب جاری شدن سیلاب در برخی مناطق استان شده است. در روزهای گذشته دستور تخلیه ۲۳۴ روستای استان داده شده و بالغ بر ۴۶ هزار نفر سیل‌زده در اردوگاه‌ها مستقر شده‌اند.

ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور چهارشنبه ۲۱ فروردین در جمع مدیران و کارکنان شرکت آب منطقه‌ای تهران اعلام کرد که خطا و عانل انسانی حجم خسارت‌های سیل را افزایش داده است.