صف آرایی نظامی روسیه و ناتو در دریای سیاه

Manovr-NATO

«همزمان با برگزاری رزمایش بین المللی ناتو در دریای سیاه، روسیه رزمایش هوایی- دریایی و پدافند موشکی خود در این پهنه آبی را آغاز کرد.»
 
به گزارش ایرنا، رزمایش هوایی -دریایی روسیه دیروز جمعه با شرکت نیروهای حوزه نظامی جنوب روسیه و واحدهای دریایی ناوگان دریای سیاه این کشور آغاز شد. 
بر اساس اطلاعات رسانه های مربوط به وزارت دفاع روسیه، در این رزمایش که دومین رزمایش روسیه از آغاز سال جاری میلادی در دریای سیاه است، چند فروند ناو و کشتی پشتیبانی و بیش از 50 فروند هواپیما و چندین دستگاه تسلیحات اس-400 شرکت دارند. 
هواپیماهای تجسسی روسی ای-50، بمب افکن های راهبردی دورپرواز توپولوف-160 و جنگنده های سوخو-27اس.ام و سوخو-30 از هواپیماهای شرکت کننده در این رزمایش هستند. 
 
بر اساس سناریوی رزمایش، هواپیماهای تجسسی روسی ای-50 در هوا سوخت گیری می کنند و اوضاع منطقه و تحرکات دشمن فرضی را گزارش می دهند. 
بمب افکن های راهبردی توپولوف-160 نیز برای بمباران دشمن عازم دریای سیاه می شوند و جنگنده های سوخو-27اس.ام هم آنها را همراهی می کنند.
 
سامانه های پدافند موشکی اس-400 نیز بسوی اهداف هوایی فرضی شلیک می کنند و مجموعه های موشکی بال و باستیون نیز به سوی هدف های دریایی تیراندازی می کنند. 
این رزمایش همزمان با رزمایش دریایی ناتو در دریای سیاه با عنوان سپر دریایی- 2019 با شرکت واحدهای دریایی آمریکا، اوکراین، بلغارستان، هلند، کانادا، رومانی و ترکیه که از چهار روز پیش آغاز شده و تا بعدازظهر امروز(شنبه) ادامه دارد، برگزار می شود.
 
این رویارویی نمایشی در حالی شکل گرفته است که هفته گذشته اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس خود در آمریکا گردهم آمدند و در نتیجه گفت وگوهای خود بر اتخاذ تدابیر جدی تر علیه روسیه به توافق رسیدند تا پیامی به جهان داده شود که تنش ها میان غرب و شرق بیش از هرزمانی افزایش خواهد یافت.
 
در اجلاس سران ناتو در واشنگتن تصمیم گرفته شد که نیروهای بیشتری از ناتو به دریای سیاه اعزام شوند تا با طرح های مسکو برای تسلط بر این پهنه آبی مقابله کنند. 
در چارچوب تلاش های ناتو، قرار شد که این پیمان با اوکراین رزمایش مشترکی را در دریای سیاه برگزار کند. 
«پاول کلیمکین» وزیر خارجه اوکراین که به حمایت کشورش از سوی ناتو در برابر روسیه پشتگرم شده اعلام کرد که کی یف بدون درخواست اجازه از مسکو در دریای سیاه کشتیرانی خواهد کرد. 
این اظهارات در حالی مطرح شد که هنوز چند ماهی از تنش دریایی میان روسیه و اوکراین نمی گذرد که در آن مسکو به بهانه ورود غیرقانونی سه شناور اوکراینی بر روی آنها آتش گشود و ضمن توقیف شناورها، 24 ملوان آن را زندانی کرد.
 
در اجلاس ناتو در واشنگتن همچنین روسیه و چین تهدید اصلی فراروی ناتو خوانده شدند ضمن اینکه «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو، استالین رهبر شوروی را در ردیف «آدولف هیتلر» و گروه داعش قرار داد. 
وی گفت: آدولف هیتلر را نمی شد با اعتراض مسالمت آمیز، استالین را با حرف و داعش را با گفتگو متوقف کرد. 
'ماریا زاخارووا' سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه در واکنش به این سخنان، دبیرکل ناتو را احمق خواند و اظهار داشت: پس از هفت دهه آرزو می کنیم این سازمان به عقلانیت روی آورد. 
می توان گفت این روزها روابط ناتو و روسیه اگر در بدترین شرایط قرار ندارد اما با سرعتی چشم گیر در مسیری حرکت می کند که خیلی ها از بابت آن ابراز نگرانی می کنند.
 
روسها بر این باورند که تنش با روسیه به ناتو برای حفظ بقای این سازمان کمک کرد زیرا پس از پایان جنگ سرد و انحلال پیمان ورشو، هیچ دلیلی برای ادامه موجودیت ناتو باقی نماند اما در شرایط کنونی که روسیه به عنوان دشمن جدید از طرف سران غرب معرفی می شود ناتو دوباره جان و نفس تازه می گیرد.
در تازه ترین آماری که در خصوص هزینه های نظامی طرفین در سال 2018 منتشر شده، هزینه نظامی اعضای ناتو 20 برابر روسیه و هزینه نظامی آمریکا مقابل اعضای ناتو بیش از دو و نیم برابر و مقابل روسیه 15برابر بیشتر بوده است.