"افشاگری" سردار سعید قاسمی و دردسری که آفرید/ سپاه ادعای قاسمی را تکذیب کرد

ghasemi saeidسعید قاسمی در گفت‌وگو با شبکه اینترنتی "آپارات"، اطلاعاتی درباره حضور نیروهای جمهوری اسلامی در بوسنی را بیان کرد که می‌تواند دولت ایران را به یک مخمصه جدی بیندازد. این فرمانده سابق سپاه فاش کرد که نیروهای ایرانی در پوشش هلال احمر فعالیت‌های پنهانی انجام می‌دادند: «در بوسنی در قلب اروپا اتفاقاتی افتاد. با القاعده‌ای‌ها با هم بودیم. از ما استیل (ایده) گرفتند. مجاهدین از سرتاسر دنیا آمدند و یک اتفاق جدید رقم خورد و یگان‌های جهادی مسلمان متشکل شدند.»

او افزوده که کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان متوجه شد که ایرانی‌ها در پوشش هلال احمر، به آموزش نظامی دیگران مشغولند: «این خانم همولایتی ما، که همه سیاستمداران ما دوست دارند با ایشان صحبت کنند از آقای احمدینژاد گرفته تا روحانی، و به نظر می‌رسد یک خواهرخواندگی با مقامات دولتی ما دارد، این بی‌شرف جاسوس سی‌ان‌ان، ما را افشا کرد.»

این سخنان بی‌پرده، با واکنش هلال احمر ایران در شبکه توئیتر روبرو شد. این سازمان با تاکید بر وظیفه رویکرد بی‌طرفانه در جنگ‌‌ها نوشت: «هلال احمر هیچ‌گاه اجازه استفاده از نشان و لباس خود را به نیروهای نظامی نمی‌دهد. طبق کنوانسیون چهارگانه ژنو در مخاصمات مسلحانه بی‌طرفیم چون کار مهم حمایت از انسانیت و کمک به غیرنظامی‌ها را داریم. اگر فرد یا نهادی از نشان و لباس جمعیت هلال احمر ایران استفاده کرده، قطعا بدون هماهنگی بوده است.»

هلال احمر در گام بعدی، اطلاعیه‌ای صادر کرد و نوشت که این سازمان هیچگاه اجازه استفاده از نشان‌واره و لباس خود را به نیروهای نظامی نمی‌دهد. در این اطلاعیه آمده است: «اگر فرد یا نهادی از نشان و لباس جمعیت هلال احمر ایران در مسیری مغایر با اهداف و اصول این نهاد بین‌المللی سوءاستفاده کرده قطعا بدون اجازه و هماهنگی این جمعیت بوده است که اگر قرار بر هماهنگی و اجازه هم باشد قطعا اجازه چنین اقدامی داده نمی‌شود.»

هلال احمر می‌گوید از سعید قاسمی که در زمان جنگ بوسنی، از پوشش این نهاد برای اهداف نظامی استفاده کرده، شکایت کرده و حق پیگیری تا زمان رسیدن به نتیجه را برای خود محفوظ می‌داند.

 

هلال احمر زیر ضربه آمریکا

 

فیلم اقاریر غیرقابل انکار سعیدی قاسمی در حالی در فضای مجازی دست به دست می‌شود که در جریان سیل اخیر ایران، آمریکا حساب‌های هلال احمر ایران را بست. این اقدام آمریکا با واکنش تند وزیر خارجه ایران همراه شد. مقامات جمهوری اسلامی تاکید می‌کنند که هلال احمر یک نیروی امدادرسانی صرف است.

جمهوری اسلامی در دهه ۱۹۹۰ میلادی و در جنگ بین کروات‌ها، صرب‌ها و بوسنیایی‌ها، حمایت گسترده‌ای از مسلمانان بوسنی داشت. آن زمان احمد جنتی نماینده ویژه علی خامنه‌ای در امور بوسنی بود.

جمهوری اسلامی در این جنگ حتی یک شبکه رادیویی و سپس تلویزیون ماهواره‌ای سحر به زبان بوسنیایی راه‌اندازی کرد. جنگ بوسنی عامل رشد و گسترش سپاه قدس نیز شد.

برخی از منابع نوشته‌اند که فرماندهی نیروهای نظامی ایران در بوسنی بر عهده سردار نقدی و حسین‌الله کرم بوده است.

سعید قاسمی، از فرماندهان میانی جنگ ایران و عراق بوده و پس از بازنشستگی از سپاه پاسداران، به فعالیت سیاسی روی آورده است. او در اکثر تجمعات "حزب‌الله" سخنرانی می‌کند و به عصبانیت و زودخشمی شهرت دارد.

سخنگوی سپاه ادعای قاسمی را تکذیب کرد

از سوی دیگر سردار شریف سخنگوی سپاه ، سخنان سعید قاسمی را تکذیب کرد. به گزارش انتخاب:

سردار رمضان شریف در واکنش به ویدیویی منتشر شده از سعید قاسمی در خصوص بوسنی ، تاکید کرد: اظهارات وی شخصی و فاقد اعتبار بوده و مورد تایید سپاه نیست.

به گزارش «انتخاب»، در پی انتشار ویدیویی اینترنتی از سعید قاسمی یکی از بازنشستگان سپاه درباره استفاده از پوشش هلال احمر در جریان جنگ بوسنی و متعاقبا واکنش جمعیت هلال احمر کشور و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سردار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه اظهار داشت: اظهارات آقای سعید قاسمی که مدتی داوطلبانه در بوسنی حضور داشته اند و سال‌های زیادی هم از بازنشستگی ایشان می‌گذرد، دیدگاهی شخصی و فاقد اعتبار بوده و مورد تایید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم نیست.

وی افزود: مواضع و کارکردهای سپاه در عرصه‌های مختلف تابع منطق و منطبق با قوانین و مقررات بوده و اقدامات امدادی سپاه به مردم مسلمان بوسنی نیز از این قاعده تبعیت کرده است.

سردار شریف همچنین با اشاره به تلاش امریکایی ها برای قلب واقعیات و وارونه جلوه دادن اقدامات سپاه در حوزه های مختلف تصریح کرد: تجربه نشان داده است مستنداتی که امریکایی ها برای واقعیت سازی های موردنظر خود ارائه می کنند فاقد وجاهت و اعتبار بوده و بایستی با تردید و هوشمندی با آن برخورد شود.

وی در پایان با یادآوری اینکه این گونه اظهارات از آقای سعید قاسمی مسبوق به سابقه بوده و مسئولیت اظهارات اخیر بر عهده وی است، گفت: در عین حال تاکید می کنیم ایشان و برخی افراد که از سازمان سپاه بازنشسته و یا به گونه ای جدا شده‌اند، از اظهارنظرهای غیرمسئولانه و خلاف واقع پرهیز نموده و برای دشمنان انقلاب و ملت ایران تولید بهانه و دستاویز نکنند.

   منابع : دویچه وله و انتخاب