امریکا معافیت‌‌های خرید نفت از ایران را تمدید نمی‌کند

pompeo mike
معافیت‌های موقت ناظر بر واردات نفت از ایران به پایان می‌رسد. دولت آمریکا اعلام کرده است که حاضر به تمدید این معافیت‌ها نیست. بهای نفت خام پس از اعلام این خبر افزایش یافت.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز۲۲ آوریل خبر عدم تمدید معافیت‌ها را رسما اعلام کند

دولت ترامپ اعلام کرده است که معافیت‌های ۱۸۰ روزه معاملات نفتی با ایران روز دوم ماه مه به پایان می‌رسد. برخی از تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که ترامپ این معافیت‌ها را دست‌کم برای برخی از کشورها تمدید کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوم اردیبهشت (۲۲ آوریل) خبر داد که معافیت‌های ۱۸۰ روزه پیش بینی شده برای هشت کشور تمدید نخواهد شد.

همین خبرگزاری در گزارشی که از واشنگتن ارسال کرده نوشته است که پایان یافتن این معافیت‌ها مربوط به همه کشورها می‌شود و هرگونه معامله نفتی با ایران از روز سوم ماه مه، مجازات‌های آمریکا را در پی خواهد داشت.

آسوشیتدپرس اعلام کرده است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه دولت ترامپ روز دوشنبه ۲۲ آوریل رسما خبر عدم تمدید معافیت‌های ناظر بر معاملات نفتی هشت کشور با ایران را اعلام خواهد کرد.

افزایش بهای نفت خام

خبرگزاری رویترز نیز روز دوشنبه ۲۲ آوریل از افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی خبر داده است. گفته شده است که اعلام خبر مربوط به عدم تمدید معافیت‌های خرید نفت از ایران، باعث افزایش سه درصدی بهای نفت خام در بازارهای جهانی شده است.

خبر عدم تمدید معافیت‌های خرید نفت ایران ابتدا از سوی روزنامه "واشنگتن پست" اعلام شد. انتشار این خبر بهای نفت برنت دریای شمال با افزایشی بیش از سه درصد به ۷۴ دلار و ۳۰ سنت رساند.

این بالاترین بهای نفت برنت از ماه نوامبر سال گذشته تا کنون است. بهای نفت خام در آسیا نیز حدود سه درصد افزایش یافته است.

بهای هر بشکه نفت وست تگزاس آمریکا نیز به بالاترین سطح خود از اکتبر سال گذشته و به ۶۵ دلار و ۸۷ سنت رسید.

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸، آمریکا برای هشت کشور معافیت ۱۸۰ روزه از مجازات‌های پیش بینی شده برای معاملات نفتی با ایران قائل شده بود. این هشت کشور عبارت بودند از: چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

شماری از مسئولان دولت آمریکا و از جمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیش از این بارها اعلام کرده بودند که سیاست آمریکا ناظر بر اعمال تحریم‌های حداکثری علیه ایران بوده و این کشور مایل است صادرات نفتی ایران را به صفر کاهش دهد
منبع: دویچه وله فارسی