ولادیمیر زِلِنسکی کمدین در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین پیروز شد

selinsky weladiemir

ولادیمیر زِلِنسکی کمدین ٤١ ساله، روز یکشنبه ٢١ آوریل/اول اردیبهشت، در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین پیروز شد. نخست وزیر روسیه در واکنش به پیروزی وی در این انتخابات، نسبت به بهبود روابط میان دو کشور ابراز امیدواری کرد.

کمیسیون انتخاباتی اوکراین روز یکشنبه ٢١ آوریل/اول اردیبشهت، در پی شمارش ٨٥ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد که ولادیمیر زِلِنسکی کمدینی که در برنامه های تلویزیونی اوکراین به اجرای برنامه می پرداخت، توانسته است با کسب ٧٣ درصد آرا در رقابت با پِترو پُروشِنکو رئیس جمهوری فعلی این کشور که تنها ٢٤ درصد آرا را به دست آورده بود، در این انتخابات پیروز شود.

ولادیمیر زلنسکی که پیش از این هیچگونه سابقه ای در زمینۀ فعالیت سیاسی نداشته و عمدۀ شهرتش را مدیون ایفای نقش رئیس جمهوری اوکراین در سریال تلویزیونی کمدی-سیاسی "خدمتگزار ملت" است، پس از اعلام نتایج شمارش آرا، خطاب به مردم اوکراین گفت: «امروز روز پیروزی اوکراینی هاست؛ به ما نگاه کنید همه چیز امکان پذیر است».

در پی پیروزی ولادیمیر زلنسکی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین، امانوئل ماکرون و آندژی دودا، رؤسای جمهور فرانسه و اوکراین، نخستین کسانی بودند که در تماسی تلفنی، این پیروزی را به وی تبریک گفتند. جرمی هانت وزیر امور خارجۀ بریتانیا نیز با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «شما اکنون "خدمتگزار ملت" هستید».

از سوی دیگر، "دیمیتری مِدوِدف" وزیر امور خارجۀ روسیه روز دوشنبه ٢٢ آوریل، در واکنش به پیروزی زلنسکی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین، در حساب کاربری خود در شبکۀ اجتماعی فیسبوک نسبت به گشایش فصلی نو در راستای بهبود روابط و همکاری میان دو کشور ابراز امیدواری کرد.

در نظرسنجی های پیشین نیز پیش بینی شده بود که مردم اوکراین که از وضعیت کنونی به تنگ آمده اند، برای رد سیاست های دولت در سالهای اخیر و عدم توفیق پروشنکو در بهبود وضعیت معیشتی و مبارزه با فساد مالی و اداری، ولادیمیر زلنسکی را در این انتخابات برگزینند.

کشور اوکراین با ۴۲ میلیون نفر جمعیت، پس از گذشت سی سال از زمان اعلام استقلال همچنان یکی از فقیرترین کشورهای اروپا به شمار می‌رود.

اهمیت ویژۀ اوکراین قرار گرفتن در میانه نزاع غرب با روسیه است. این نزاع از زمان اعتراض‌های خیابانی سال ۲۰۱۴ موسوم به «انقلاب میدان» و در پی آن الحاق شبه‌جزیرۀ کریمه به روسیه به اوج خود رسیده است
منبع:رادیو فرانسه.