حمید دبیری: احتمال اینکه شاهد ورود موج جدیدی از ملخ های صحرایی از سمت عربستان به کشور باشیم وجود دارد

malakh ایرنا: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاوری استان فارس گفت: برای مقابله با ملخ های صحرایی (دریایی) در این استان بیش از 6میلیارد ریال سم خریداری و مصرف شده است که البته مقابله با این آفت هزینه های دیگری همچون تامین تجهیزات و بکارگیری نیروی انسانی نیز دارد.
 
حمید دبیری شامگاه پنجشنبه در گفتگو با ایرنا بیان داشت: مبارزه با این آفت کشاورزی در شهرستان های داراب و خنج همچنان ادامه دارد اما شرایط در شهرستان هایی که مورد هجوم ملخ قرار گرفته بودند به صورت طبیعی درآمده است با این حال رصد و پایش اراضی فارس در حال انجام است و این کار تداوم دارد. 
 
وی، افزود: بیش از ۲ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان فارس به صورت زمینی و افزون بر ۵۵۰ هکتار از این اراضی از طریق هوایی سمپاشی شده است. 
 
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاوری استان فارس ادامه داد: ملخ های صحرایی تا کنون ۹ مرتبه به عرصه های منابع طبیعی این استان هجوم برده اند اما این تهاجم ها هیچگونه خسارتی به اراضی کشاورزی وارد نکرده است لیکن رصد و پایش اراضی متوقف نخواهد شد و تا پایان تیرماه ۹۸ رصد و مقابله با ملخ های صحرایی ادامه خواهد داشت. 
 
او اظهار داشت: اگر مبارزه با پوره های ملخ های صحرایی صورت بگیرد شرایط در استان قابل کنترل است اما خبرهای خوبی از کشور های همسایه مخابره نمی شود و احتمال اینکه شاهد ورود موج جدیدی از ملخ های صحرایی از سمت عربستان به کشور باشیم وجود دارد. 
 
دبیری اضافه کرد: تا کنون خسارتی به مزارع و باغ های استان فارس وارد نشده است و با توجه به این که این ملخ ها به نور علاقه مند هستند بیشتر به سمت مناطق شهری حرکت کرده اند. 
 
وی افزود: میزان تغذیه روزانه ملخ های صحرایی ۵۰۰ گرم است و از تمام محصولات زراعی و باغی تغذیه می کنند اما گونه های زراعی همچون گندم و جو از جمله ارقامی هستند که مورد توجه این آفت است. 
 
دبیری در بخش دیگری از مطالب خود اظهار داشت: با توجه به این که سمپاشی در اراضی منابع طبیعی هم صورت گرفته است، دامداران باید از چرای دام در مناطقی که ملخ ها به دلیل سمپاشی از بین رفته اند، خودداری کنند. 
 
او گفت: همچنین مردم باید از خرید ملخ های مرده پرهیز کنند اما اگر علاقه مند به مصرف ملخ هستند حتما زنده گیری و سپس آن را مصرف کنند. 
 
ملخ‌ های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌ های پرنده هستند که بزرگی آنها حدوداً به ۱۵سانتی‌ متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.