"نابودی میلیون‌ها هکتار جنگل استوایی در سال گذشته"

 amazon jangal
جنگل‌های استوایی در برزیل و سایر نقاط جهان رو به نابود‌ی‌اند. جنگل‌زدایی، قطع درختان و سوزاندن غیر قانونی جنگل‌ها از عوامل اصلی امحای این منبع عظیم جذب گاز دی‌اکسید کربن و کاهش جهان‌گرمایی محسوب می‌شوند.

پروژه "دیده‌بان جهانی جنگل" (GFW) در پژوهشی که نتایج آن به‌تازگی منتشر شده از نابودی جنگل‌های استوایی باران‌خیز در سال گذشته در مساحتی به وسعت انگلستان خبر داده است. بر اساس پژوهش این پروژه، در مجموع ۱۲ میلیون هکتار از جنگل‌های استوایی در سال ۲۰۱۸ از دست رفته است.

این بررسی مطالعاتی از نابودی رو به فزونی جنگل‌ها خبر داده است. در هر دقیقه در سراسر دنیا مناطق جنگلی به وسعت ۳۰ زمین فوتبال از دست می‌رود. این سومین رکورد ثبت‌شده جنگل‌زدایی از زمان ثبت آمار جهانی جنگل‌ها از طریق تصاویر ماهواره‌ای است. با این حال این آمار نسبت به آمار مشابه در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ کاهش نشان می‌دهد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حدود یک‌ سوم از جنگل‌های نابودشده در سال ۲۰۱۸ از جنگل‌های بارانی بکر محسوب ‌می‌شدند که جنگل‌های آمازون یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. در این مناطق درخت‌هایی یافت می‌شود که عمرشان به صدها و حتی هزاران سال می‌رسد.

بیش‌ترین جنگل‌زدایی و نابودی درختان در سال گذشته در برزیل، مالزی و ماداگاسکار اتفاق افتاد. طبق این گزارش، بخشی از این نابودی به دلیل جنگل‌سوزی است. اما علت اصلی را باید در بریدن درختان توسط زمین‌خواران جهت افزایش زمین‌های کشاورزی و دامداری جست. به علاوه، آنچه بیش از هم مایه نگرانی است نابودی مناطق جمعیت‌های بومی است که برای سال‌ها از جنگل‌زدایی در امان بودند.

نویسندگان این پژوهش می‌نویسند، در سال گذشته شوربختانه برزیل سرآمد جنگل‌زدایی در جهان بود. از زمانی که ژاییر بولسونارو به ریاست جمهوری برزیل رسیده بر نگرانی‌‌های زیست‌محیطی افزوده شده است. او به وضوح ‌گفته است که حفظ محیط زیست از اولویت‌هایش نیست.

نکات مثبت و خبرهای خوب

در این پژوهش به خبر خوبی هم اشاره شده و آن هم این است: در اندونزی که زمانی در کنار برزیل بیش‌ترین جنگل‌زدایی جهان صورت می‌گرفت به یمن سیاست‌های حفاظتی دولت این کشور از سال ۲۰۰۳ به این طرف نابودی جنگل‌های طبیعی به کم‌ترین حد خود رسیده است.

"دیده‌بان جهانی جنگل" می‌گوید، داده‌های خود را از دانشگاه مریلند و سنجش تصاویر ماهواره‌ای دریافت کرده است.

جنگل‌ها زیستگاه انواع جانوران و گیاها‌ن‌اند. مناطق جنگلی به واسطه نقش مهمی که در جذب گاز دی‌اکسید کربن، مهم‌ترین گاز گلخانه‌ای دارند بر آب و هوای جهان تأثیر بسزایی می‌گذارند و کاهش آن‌ها به معنای افزایش گرمایش زمین است.
دویچه وله