انتخابات اسپانیا؛ پیروزی سوسیالیست‌ها و ورود راست افراطی به پارلمان

 entekhabat spania

حزب حاکم سوسیالیست اسپانیا مدعی پیروزی در سومین انتخابات چهار سال اخیر این کشور شده اما از رسیدن به اکثریت باز مانده است.
 حزب نخست وزیر پدرو سانچر ۲۹ درصد آرا را به دست آورده و برای تشکیل دولت نیازمند ائتلاف با حزب چپگرای پودموس و احزاب منطقه ای یا راست میانه است.

به علاوه برای اولین بار از زمان پایان حکومت نظامی در دهه ۱۹۷۰، یک حزب راست افراطی هم وارد پارلمان خواهد شد.

با شمارش تقریبا کل آرا حزب "بوکس" بیش از ده درصد آرا را کسب کرده که معادل ۲۴ کرسی در پارلمان این کشور با ۳۵۰ کرسی خواهد بود.

سانچز در سخنرانی پیروزی خود گفت که چالش بزرگ حزب او مقابله با نابرابری، پیشبرد همزیستی مسالمت‌آمیز و جلوگیری از فساد است. او در جمع هوادارانش گفت: "آینده پیروزی شد و گذشته شکست خورد."

سانچز باید برای تشکیل ائتلاف باید به چپ یا راست میانه بنگرد.

پابلو ایگلسیاس رهبر پودموس که پیشتر هم شریک ائتلافی سوسیالیست ها بود یکشنبه شب گفت که دولت دیگری از این نوع را ممکن می داند.

یکی دیگر از نکات مهم این انتخابات سقوط حمایت از حزب "خلق" (پی پی) بود که تا ماه مه ۲۰۱۸ بر اسپانیا حاکم بود. "خلق"ها ۶۵ کرسی کسب کردند که بدترین عملکرد در تاریخ این حزب بود.

حزب خلق قبلا ۱۳۷ کرسی داشت و شکست یکشنبه به این معنی است که حتی در صورت ائتلاف با راست میانه و بوکس شانسی برای تشکیل ائتلاف حاکم نخواهد داشت.

سوسیالیست ها برنده ۱۲۳ کرسی شدند درحالی که شریک سابق ائتلاف آنها، پودموس، ۴۲ کرسی به دست آورد.

به این ترتیب این دو حزب ۱۱ کرسی از حد نصاب لازم - ۱۷۶ کرسی - برای تشکیل دولت کم دارند.

مشارکت ۷۵.۸ درصد بود که بالاترین میزان در چندین سال اخیر است و ۹ درصد بیش از انتخابات ۲۰۱۶.

قتل‌هایی که اسپانیا را شوکه کرد

این اولین بار است که پنج حزب اسپانیا هر کدام درصد قابل توجهی از آرا را به دست آورده‌اند. در این انتخابات که به نظر می‌رسد حاکی از چنددستگی رای دهندگان است، مهمترین موضوعات هویت ملی، اقتصاد، برابری جنسیتی و استقلال کاتالونیا بودند.

حزب بوکس که اخیرا وارد صحنه سیاسی شده و به نظر می‌رسد رای قابل توجهی هم به دست بیاورد با تنوع فرهنگی، استقلال کاتالونیا و آنچه آن را "فمینیسم افراطی" می‌خواند بشدت مخالف است. برخی تحلیلگران می‌گویند موضع ضد استقلال این حزب سبب جلب آرای کسانی شده که از تلاش کاتالونیا برای استقلال عصبانی هستند.

پدور سانچز نخست وزیر بعد از انداختن رای خود به صندوق گفت: "پس از سالها بی‌ثباتی و بلاتکلیفی، مهم است که امروز پیام روشنی بفرستیم که ما چطور اسپانیایی می‌خواهیم. یک اکثریت پارلمانی وسیع باید برای تشکیل دولتی باثبات شکل بگیرد."

اما آلبرت ریورا رهبر حزب راست میانه شهروندان خواستار برکناری سانچز شد و گفت: "این انتخابات عادی نیست. این انتخابات بر سر این است که آیا ما می‌خواهیم متحد بمانیم، آیا می خواهیم همچنان شهروندانی آزاد و برابر باشیم، آیا می‌‎خواهیم اسپانیا به گذشته نگاه کند یا آینده و میانه‌روی پیشه کند یا تندروی."

پابلو کاسادو که رهبری حزب خلق را به عهده دارد گفت خواستار یک دولت باثبات است تا تجربه شکست خورده دو سال گذشته به پایان برسد.

حزب خلق پس از رسوایی مالی بسیار وسیع، سال پیش مجبور به کناره‌گیری از قدرت شد و حزب آقای سانچز دولت اقلیت تشکیل داد.

سانتیاگو آباسکال رهبر حزب بوکس هم از مردم خواست "بدون ترس از چیزی یا کسی" رای بدهند.

در این انتخابات، بجز ۳۵۰ کرسی پارلمان اسپانیا (کنگره وکلا) مردم برای انتخاب ۲۰۸ کرسی مجلس سنا نیز رای داده‌اند.
منبع " بی بی سی