آخرین وضعیت ذخایر سدهای تهران

sadd
 مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران درباره میزان ذخایر سدهای تهران، گزارشی ارائه داد. به گزارش «ایسنا» بختیاری با حضور در شورای شهر تهران گفت: خوشبختانه مقدار بارندگی و حجم بارش‌ها به‌‌گونه‌ای بود که امیدواریم تابستان ۹۸ در حوزه آب به‌خوبی سپری شود. وی با بیان اینکه وضعیت سدهای تهران، ۸۶۶ میلیون مترمربع است و این در حالی است که سال گذشته در این مدت ۶۴۱ میلیون متر مربع بود، گفت: به غیر از سد لار، به نظر می‌رسد با ذخیره برف‌ها مابقی سدها به تراز برسد.

او با بیان اینکه خوشبختانه امسال با توجه به پیش‌بینی بارندگی‌ها و کمک مدیریت شهری مخازن سدها، بهترین عملکرد را داشتند، گفت: امروز می‌خواهیم درباره تبصره ۳ حق انشعاب آب و ماده ۷، صحبت کنیم چراکه طی هشت تا ۹ سال گذشته، در راستای اجرای تبصره ۳، معادل ۲هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان درآمد داشتیم که این مصوبه تا اول مهرماه امسال اعتبار دارد و خواستار تمدید آن هستیم. وی با بیان اینکه ۲۹ درصد پروژه‌های آبی از محل تبصره ۳ انجام شده است، گفت: یکی از طرح‌های بزرگ آب‌رسانی به تهران، طرح آب‌رسانی از ماملو است که به‌نظر می‌رسد از ابتدای تیرماه رینگ دوم آن با دو‌ونیم متر مکعب در ثانیه وارد مدار شود. بختیاری با اشاره به لزوم تکمیل رینگ پیرامونی آب‌رسانی شهر تهران گفت: اگر این رینگ اجرا شود، طرح در زمره‌ شهرهای شماره یک دنیا به لحاظ تامین و توزیع است. در این پروژه مخازن پنج سد به هم وصل می‌شود و می‌توانند تبادل آب داشته باشند. این پروژه ۱۷۲ کیلومتر است که تنها ۷۵ کیلومتر آن اجرایی شده است.

 وی درباره هدر رفت آب در تهران با بیان اینکه متاسفانه هدر رفت آب در سال گذشته، ۵/ ۲۲ درصد بوده است، گفت: این رقم در اروپا حدود ۱۴ درصد است و ما برای جلوگیری از کاهش یک درصد به ۳۷۵ میلیارد تومان نیازمندیم و برای آنکه بهتر متوجه شوید باید بگویم که اگر مانع هدررفت یک درصد آب شویم، می‌توانیم ۱۰ میلیون متر مکعب آب تهران را ذخیره کنیم. وی همچنین درباره وضعیت شبکه‌ فاضلاب نیز با بیان اینکه تاکنون ۶۵ درصد این پروژه پیشرفت فیزیکی داشته و عمدتا در مناطق ۲۲ و شرق تهران اجرای این پروژه باقی‌مانده است، گفت: عمده پساب تهران به سمت جنوب تهران می‌رود و شهرداری به‌صورت لوکال از آن استفاده می‌کند. اما اگر ۸,۰۰۰ میلیارد تومان به آبفا تزریق شود، می‌توانیم تا افق ۱۴۰۲ پروژه‌ها را تکمیل کنیم و کل برآورد ما از تبصره ۳ مبلغ ۲هزار و۵۰۰میلیارد تومان است و ۵هزار و۵۰۰میلیارد تومان باقی‌مانده را نیز از منابع داخلی و دولت تامین خواهیم کرد.
منبع: دنیای اقتصاد